Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na pojedynczą klatkę to nie jest jakoś źle.. Nawet na live view nie zawsze łatwo ustawić ostrość idealnie za pierwszym razem i trzeba kilku prób. A jak już jesteś pewien ostrości to zrób chociaż z 50 klatek, później zestackuj ze 25-30 najlepszych z nich, wyostrz i efekt będzie zupełnie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Jak dla mnie zdjęcie super. :icon_biggrin: Można wyznaczyć liczbę Wolfa. Zasadniczo takie obserwację wykonuję optycznie, np. rzutując obraz Słońca na ekran lub przez filtr obiektywowy (nie próbować gołym okiem!!!). Szkoda że dziś u mnie nie było Słońca można by zrobić porównanie. Przy obserwacji wzrokowej prawdopodobnie grupy numer 5 byśmy nie zobaczyli. Powiększyłem zdjęcie do średnicy tarczy około 20cm tak jak ma na ekranie przy obserwacji wizualnej.

Jeśli przyjmiemy numerację grup od góry od lewej góra to: grupa 1 -Dso4, grupa 2- Axx1, grupa 3- Axx1, grupa 4- Bxo4, grupa 5 -Axx1, grupa 6- Dso8.

Liczba Wolfa na dziś na podstawie Twojego zdjęcia R=79 wskaźnik CV=55.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kolejne dobre zdjęcie :sunsmiley: . Ponieważ u mnie nadal brak możliwości obserwacji Słońca to trenuję na fotografiach robionych przez forumowych Kolegów. Starałem zachować się numerację grup z poprzedniego postu. grupa 1-Cro3, grupa 6-Cai4, 7-Hsx1, 8-Bxo5, 9-Axx1. Czyli R=64 CV=27. Malutkie punkty w ramkach to tkzw. pory.

 

Pory są plamami słonecznymi bez półcieni charakteryzującymi się gwałtownymi zmianami. Mogą one zaznaczać pozycję nowo formujących się plam. Pory same w sobie nie mogą być brane do statystyki i liczone jako pojedyncze plamy. Pozdrawiam Zbyszek.

 

post-23310-0-99246800-1457113399_thumb.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Dziś pogoda w centralnej Polsce dopisała. Dzięki zdjęciu Roberta 41 mam możliwość ciekawego porównania zdjęcia z obserwacją wizualną. Widoczność była dziś przeciętna, widać było silne turbulencje powietrza. Obserwację zestawiłem w tabelkę

 

Numer grupy 1

Zdjęcie Hsx1

Wizualne Hsx1

 

2

Zdjęcie Cao6

Wizualne Cao8

 

3

Zdjęcie Hsx1

Wizualne Cso5

 

4

dorysowana

Wizualne Bxo2

 

Zdjęcie

Wskaźnik CV 28

Liczba Wolfa 38

 

Wizualnie

Wskaźnik CV 31

Liczba Wolfa 56

 

Tabelka się rozsypuje ale chyba widać o co chodzi.

Widać ze wzrokową zobaczyłem jedną grupę więcej. Jest to bardzo słaba grupa bez półcieni. Duża różnica w liczbie plam dla grupy numer 3. 4 małe plamy bez półcienia były dostrzegalne na lewo od plamy głównej. Mógł mieć wpływ również czas obserwacji, wizualną wykonałem o 11h.

Może dodatkowa informacja czym się różni typ Cao od Cso?. Pierwsza litera C mówi nam że jest grupa 2-biegunowa z półcieniem tylko przy jednym biegunie. Druga litera s określa rodzaj półcienia na prawie kołowy, zaś litera a półcień asymetryczny. Trzecia litera o określa rozkład plam w grupie jako otwarty, tak że grupa podzielona jest na dwie części. Pozdrawiam Zbyszek.

post-23310-0-81074700-1457880394_thumb.jpg

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Fajne zdjęcia kolego Andrzeju 78. Dodatkowo zarejestrowały ciekawe zjawisko. Widać grupę plam, której nie ma na zdjęciach z SOHO. Oni mają dane prawdopodobnie z 00:30h. Ja obserwowałem Słońce rano i nie było tej grupy choć była słaba widoczność. Wygląda że powstała w ciągu kilku godzin. Kontaktowałem się z kolegą z Belgii, obserwował grupę o 16h dał jej Bxo4. Ja na podstawie „żółtego zdjęcia” daję Bxo5 (grupa w ramce). Jeśli grupa przetrwa do jutra dostanie pewnie numer 2522.Dodatkowo coś majaczy w polu pochodni na prawo od ramki ale to chyba tylko pory. Pozdrawiam Zbyszek.

post-24222-0-11510400-1457965594_thumb.jpg

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwsza próba zdjęć słońca i muszę zapytać o ustawianie ostrości. Zdjęcia robię lustrzanką w ognisku Mak'a 90, ale nie potrafię odpowiednio ustawiać ostrości - i tu pytanie - jak ją ustawiać? Przez wizjer ledwo widać na podglądzie to samo - w słońcu prawie nie widać ekranu. Macie jakieś sposoby? Zresztą jak wydaję mi się że ostrość jest okej to i tak potem wygląda dość słabo. Niestety wszystko dopiero widać na ekranie komputera.

Tutaj moja próba - coś tam widać :) .

post-28849-0-65655500-1458745342_thumb.jpg

Edytowane przez czarobest
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiam na Live View, na powiększeniu, czasem trzeba wykonać kilka próbnych zdjęć by zobaczyć czy jest w pełni ostro. Ekran trzeba sobie jakoś przysłaniać od światła...

Z ilu klatek stackowałeś swoje zdjęcie? Najlepiej zrobić więcej klatek i wybrać najlepsze do zestackowania. A reszta to kwestia obróbki. Pozwoliłem sobie na małą ingerencję w Twoją fotkę i wyszło mi tak:

post-28849-0-65655500-1458745342.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stack z 50 zdjęć, ze słońcem będę próbował jeszcze jutro - o ile pogada pozwoli. Eksperymentowałem z obróbką, boję się za mocno wyostrzać, bo nie wiem czy wychodzi szum czy faktyczny obraz, ale faktycznie mógłbym jeszcze pobawić się poziomami itd. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.