Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Do filtra ES znalazłem taki wykres (ze strony producenta):

I znowu to samo :) Producent podaje krzywą do 700 nm, ale nas interesuje to, co się dzieje dalej.

Dla Solar Continuum też wszystko wygląda super na wykresie producenta:

SolarContinuum_3.jpg

Ale jak zobaczymy, co się dzieje dalej, to ujawnia się przyczyna problemów z podczerwienią:

baader_solar_continuum_2458390.gif

Oczywiście producent nic o tym nie wspomina :)

 

Przy tym OIII potencjalnie może być tak samo. No ale skoro masz UR/IR-cut, to najwyżej go wsadzisz z tym OIII i też będzie git.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wg http://solarchat.natca.net/viewtopic.php?f=10&t=16944 jest już nowsza wersja Solar Continuum, która blokuje podczerwień. Niestety nie wiadomo na pewno, jak odróżnić; być może po węższej oprawie nowszej wersji.

 

ja kupowałem w Delcie w zeszłym roku

Mam już nową wersję przy której nie trzeba odcinać podczerwieni - robiłem testy z UV/Ir-Cut+SC i samo SC

Nie było dokumentnie żadnej różnicy w obrazie co oznacza, że nowe filtry Baadera SC rzeczywiście nie przeciekają w podczerwieni

 

Ale jak je odróżnić - albo oprawa, albo być może numer seryjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia wynika że oprawa starego jest nieco wyższa. Zauważcie ile jest wewnątrz gwintu w jednym i drugim. Z lewej jest nowy a z prawej stary typ.

 

Nie wiem czy będzie podobnie jak w innych filtrach Baadera ale ja mam w tej chwili stary i nowy UV/IR-Cut i jest też zauważalna różnica w samej aperaturze czynnej filtra. Stary ma mniejszą aperature z racji na nieco szerszy pierscien na którym spoczywa szkiełko. W nowym jest on całkowicie zminimalizowany. Różnica będzie podchodzić pod 1mm na średnicy.

 

Też robiłem testy (w podczerwieni) z których wynikło, że nowy SC nie przepuszcza więcej IR niż sam UV/IR-Cut ale... zastosowanie obydwóch wycina ją całkowicie :)

 

 

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pierwszy raz spróbowałem fotografii Słońca przy pomocy nowego teleskopu. Niestety moje foto nie umywa się do waszych super zdjęć :)
Miałem problemy z ustawieniem ostrości tak na oko. Zamówiłem nową lustrzankę z liveview i być może umożliwi mi ona lepiej złapać ostrość.

MAK 127, Canon 20D, iso 100, 1/6400 s

 

IMG_3152.png




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, bez LiveView trzeba czasem kilka prób, żeby trafić z ostrością, bo w wizjerze niezbyt dokładnie widać, czy plamy są dokładnie wyostrzone. Wyszło w porządku, zaleciłbym lepsze wypełnienie histogramu — wydłuż ekspozycję. Jak zestackujesz kilka-kilkanaście zdjęć, efekt będzie jeszcze lepszy (por. http://astropolis.pl/topic/49841-foto-slonca-jak-zaczac/?do=findComment&comment=583212).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do problemów z ustawieniem ostrości przyczyniły się też na pewno dzisiejsze warunki,bo są tragiczne.Też miałem sporawy problem,spędziłem dziś prawie godzinę żeby coś nagrać.Niestety cały materiał poszedł do kosza.Nic na to nie poradzimy,trzeba czekać na lepsze dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak Słońce z filtrem O-III narrowband i ND5 (wersja czarno-biała) z ogniskowej 300mm (Canon EOS 60D). Jak będę miał zakupiony filtr do MAKa 127, to ponowi się fotkę. Ponieważ żadnych ciekawych szczegółów (główny cel filtra O-III) nie złapałem (za krótka ogniskowa), niech fotka pozostanie w tym wątku. Praktycznie niczym nie różni się od WL :)

O-III-BW.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza próba MAK127 i Canon 700D. Nie wiem co mysleć na ten temat. Kupiłem lustrzankę z liveview, ale jakość jest średnia
IMG_9258.png

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza próba MAK127 i Canon 700D. Nie wiem co mysleć na ten temat. Kupiłem lustrzankę z liveview, ale jakość jest średnia

attachicon.gifIMG_9258.png

 

 

 

Mi wyszło coś takiego z Twojego zdjęcia. Może dałoby radę coś więcej, gdybyś podesłał oryginalny plik :) Co sądzisz?

 

 

post-26039-0-14438200-1455462657aaaaaaa.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.