Skocz do zawartości

~120 ED/APO - głosowanie


ko20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum,

 

I z pierwszym postem prosze o proste głosowanie na 1 z 3 zblizonych moim zdaniem teleskopow.

Bez kontr propozycji, sugestii pytan czemu nie cos innego. Ot macie 1500ojro na OTA i tylko te 3 do wyboru. Ewentualnie krotkie uzasadnienie.

 

Powiedzmy ze 50/50 obserwacje wizualne i foto. 20km pod duzym miastem. Montaz ~ HEQ5, cięższego nie chce ze wzgledu na $$ I mobilnosc.

Ale moge (jesli to wykonalne), pod sama głowice "wmurować" w ogród na stałe jakas solidną nogę i lokalnie zrezygnowac z trójnogu jesli to pomoze w stabilnosci.

Dostępna lustrzanka Canona FF I chcialbym ja jakoś zutylizowac. Dostepne na poczatke jakies naglery I panaoptici "po starszym bracie".

 

1. SW 120ED, F7.5 , dublet FPL-53, ~5kg

2. Explore Scientific ED Apo 127mm f/7,5, triplet FPL-51, goły ~6.8kg

3. TS-PHOTOLINE-115-mm-f-6.96-Triplet-APO, triplet FPL-51+Lantal, goły ~6,4kg

 

 

1.http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3685_EVOSTAR-120-ED---APO-120-900mm---optischer-Tubus.html

2.http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6881_Explore-Scientific-Triplet-ED-Apo-127mm-f-7-5-Alu-Essential.html

3.http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3041_TS-PHOTOLINE-115-mm-f-6-95-Triplet-Apo---2-5--RPA-Okularauszug.html

 

 

 

 

pozdrawiam

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny dylemat i wybrałem poz. 1

 

Rok użytkuję: 20% wizual, 80% astrofoto

zalety: najtańszy, najlżejszy, wyciąg daje radę (nie ślizga się i nie cofa samoczynnie) pod ciężarem ccd Atik 383 + 5x1,25 koło filtrowe manual, do wizuala optyka bardzo dobra, wyciąg działa bez zarzutu.

 

Wady: wyciąg 2" lekko winietuje no i do focenia trzeba dokupić flattener. Dedykowany SW skraca ogniskową do 765 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny dylemat i wybrałem 2 ale w carbonie. Co do info ze strony TS to nie zawsze są wiarygodne jeśli chodzi o wagę. Moja tuba goła waży trochę powyżej 6 kilo i to co jest na stronie TS raczej odnosi się do tuby węglowej. Na stronie producenta waga wersji ALU wynosi 10kg. Chyba trochę przesadzili ale na pewno waga gołej tuby będzie w granicach 8kg.

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za TS. Zwlaszcza ze czesto pracuje w Monachium, a ichni sklep jest pod miastem.

Moge podjechac, porozmawiac, upewnic sie dostane dobra sztuke. Samemu przywiezc nie liczyc na delikatnosc firm przewozowych ;-)

Bo jedyny argument przeciw TS to jakis watek chyba tutaj nawet gdzie człowiek się strasznie woził z rozkalibrowana sztuka. W koncu poprawnie ja skalibrowali ale to potrwało.

 

Teraz trzeba tylko zdobyc tzw. "kitchen permit" :P No I przemyslec wszystko jeszcze raz dokladnie, bo to kontunuacja po latach rozpoczetego chobby by była.. Pospiech nie wskazany przy wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.