Skocz do zawartości

[APOD] Perseidy nad Mount Shasta


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia i zachwyca mnie jedna rzecz. W jaki sposób skleić niebo z Perseidami z takim krajobrazem. Zdaje mi się, że to zdjęcie to nie jest jedna klatka. Na tafli stawu natomiast widać kilka przelatujących meteorów! Jak to jest zrobione? Jeśli ktoś wie, to mógłby mi po kolei wytłumaczyć?

 

Wysłane z mojego K00Z przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to krok po kroku:

 

Zdjecia:

- statyw

- Tryb M, 30 sek

- zdjecia seryjne

- zablokowany wężyk

 

Obróbka:

- wybierasz dowolne zdjęcie - najlepiej z meteorem, bedzie o jeden krok mniej do roboty

 

- wybierasz kolejne zdjęcie z meteorem i nakładasz je jako kolejna warstwe

- ustawiasz nieprzeźroczystość (opacity) warstwy na jakieś 50%

- właczasz maske, wypełniasz ja białym kolorem

- bierzesz pędzelek o średnicy kilku pixeli (minimalnie szerszy niz ślad meteoru)

- ustawiasz kolor na czarny

- na masce klikasz na poczatek śladu meteoru, naciskasz Shift i klikasz na jego koniec

- pracujac na masce robisz jej inwersje (zamieniasz czarny z białym)

- ustawiasz opacity na 100%

- ustawiasz tryb mieszania warstw na Lighten

 

I tak z każdym kolejnym Meteorem

 

Uwaga... wraz z czasem wykonywania zdjęć zmienia sie pozycja radiantu, wiec wylatujace z niego meteory nie będą wskazywały na to samo miejsce.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę razi, że te odbite w wodzie są jakby jaśniejsze od tych co na niebie. Albedo >100%?

 

To raczej tło ciemniejsze - wygląda jakby stosunek sygnału do szumu był większy w odbiciu niż na niebie. Pewnie dlatego, że na jeziorko została wzięta fotografia z ciemniejszej części nocy (?).

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji, widać ile wysiłku autor włożył w kompozycję. Radiant siedzi w mocny punkcie kadru, a dodatkowo wskazują go trzy góry. Dwie rzeczywiste i góra wody :)

W lewym dolnym rogu posadził głaz, dzięki czemu nie ma tam czarnej dziury - jest przeciwwaga dla głównego bohatera, czyli radiantu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji, widać ile wysiłku autor włożył w kompozycję. Radiant siedzi w mocny punkcie kadru, a dodatkowo wskazują go trzy góry. Dwie rzeczywiste i góra wody :)

W lewym dolnym rogu posadził głaz, dzięki czemu nie ma tam czarnej dziury - jest przeciwwaga dla głównego bohatera, czyli radiantu.

 

Ten głaz to raczej tam jest z przymusu, bo trudno go byłoby przenieść. Moim zdaniem nie powinno się tak ściągającego wzrok obiektu wsadzać w róg zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się pokusił o ucięcie tego głazu z prawej strony, a przesunięcie tego z lewej na 3/4 albo 2/3 kadru, choć kadr ratuje to, że ten głaz jest stosunkowo długi.

 

Ja bym się pokusił o stwierdzenie, że gdybyśmy obydwaj tam byli, każdy z nas inaczej by skadrował i obydwa zdjęcia byłyby do bani. IMHO kadrowanie krajobrazów to sztuka albo nawet Sztuka i w przypadku tej fotki autor zdał egzamin. Kawał dobrej roboty.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.