Skocz do zawartości

Średnioformatówka


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Nie dalej jak wczoraj sięgnąłem po aparat z czarno białym panchromatycznym negatywem  Kodaka:T400CN, który obrabia sie w labie w procesie C41. Zastosowałem filtr pmarańczowy na obiektyw dla sciemnienia błekitu nieba i uzyskałem całkiem przujemną fotkę.

Przesadziłeś z tym filtrem, wystarczał żółtozielony. Nie jestem zwolennikiem takiego dramatyzowania pejzażu w pogodny dzień na modłę burzowego Rembrandta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dalej jak wczoraj sięgnąłem po aparat z czarno białym panchromatycznym negatywem  Kodaka:T400CN, który obrabia sie w labie w procesie C41. Zastosowałem filtr pmarańczowy na obiektyw dla sciemnienia błekitu nieba i uzyskałem całkiem przujemną fotkę.

Przesadziłeś z tym filtrem, wystarczał żółtozielony. Nie jestem zwolennikiem takiego dramatyzowania pejzażu w pogodny dzień na modłę burzowego Rembrandta.

Czemu, właśnie te chmurki dodają uroku... Zresztą degustibus... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz miałem w aparacie ten negatyw i są to moje pierwsze doświadczenia z nim i filtrami, gdyż nadal czuję sentyment do cz/b pejzażu, a nie chce mi sie już babrać w odczynnikach przy powiększalniku. Wydaje się że nieco i naczej odwzorowuje on skalę szarości, bardziej miękko w porównaniu do klasycznego negatywu cz/b. wołanego w typowym procesie. Proponowano mi zrobienie odbitek na specjalnym papierze (cena x 3) który oddaje pogłębione czernie i szarości, niemal identycznie jak w klasycznej fotografi cz/b. ale odłożyłem to na inny termin, aż przetestuję parę innych podobnych negatywów i jeśli zdjęcia będą tego warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest ten sam temat z kolorowego negatywu Kodaka przekonwertowany na skalę szarości i co, też sa chmurki, więc kto tu przesadza.
~

Żartowniś z Ciebie :)

Jak konwertujesz z negatywu barwnego na szarości to tak jakbyś używał filtru w fotografii cz/b, tylko nie wiesz jakiego filtru :) (tzn. jakiemu filtrowi klasycznemu odpowiadałaby zastosowana charaktertystyka konwersji).

 

Przypomnę że klasyczna odbitka z negatywu barwnego na standardowym papier fotograficzny była katastrofalna, oczywiście wtedy nie było widać chmurek wcale :) Potrzebny był papier o uczuleniu panchromatycznym no i filtrację się stosowało barwną, co umożliwiało manipulacje oddaniem tonalnym poszczególnych barw. Ale chyba nie o tym mówimy?

 

De gustibus... etc etc etc.

 

Prawie wszyscy "konsumenci" fotek na "imieninach u cioci" lubią zdjęcia PRZEKONTRASTOWANE i o nadmiernym nasyceniu barw, papier musi być błyszczący. Inne zdjęcia (wystarczy już papier ROYAL) są uważane za.... NIEOSTRE!

 

A co do forów astro - popularne są zdjęcia obiektów sfery niebieskiej tak "podrasowane" komputerowo że czasem pojawiają się istotne wątpliwości czy "protuberancje" i "pochodnie" na zdjęciu Słońca były na oryginalnych zdjęciach czy może zostały wyciągnięte z nieostrości brzegu itp

 

Ja wcześniej powiedziałem co mi się nie podoba i dlaczego ale przecież komu innemu z tych samych powodów to właśnie może wydać się piękne i oryginalne :)

Nie szukajmy OBIEKTYWNYCH KRYTERIÓW PIĘKNA!

 

Udanych i satysfakcjonujących fotek życzę, na czymkolwiek i przy pomocy czegokolwiek byłyby czynione :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

 

Nagroda dla Ciebie:

6-Gold.jpg

 

Za odkop tematu sprzed ponad 12 lat :rofl:

"Łopat ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła. A pole bitwy On także wyznaczy. Do którego sprawiedliwości ninie się odwołuję, skargę na moją krzywdę i waszą nieprawość a pychę zanosząc - amen."

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.