Skocz do zawartości

Nowa kamerka QHY 367C


Perry Rhodan

Rekomendowane odpowiedzi

QHY wprowadza na rynek chłodzoną kamerkę CMOS 24x35 mm, niestety w wersji kolorowej,ciekawe czy tez będzie wersji mono i za jaką cenę?

 

http://qhyccd.com/QHY367.html

Teoretycznie można bezpiecznie przerobić mono kolor na mono mocząc matrycę w acetonie, ale sam nie próbowałem, oraz nie słyszałem, żeby ktoś tego próbował więc raczej nie polecam. Ewentualnie można byłoby spróbować wcześniej na jakimś webcamie, żeby zobaczyć, czy to ma sens, i czy nie grozi zniszczeniem matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można bezpiecznie przerobić mono kolor na mono mocząc matrycę w acetonie, ale sam nie próbowałem, oraz nie słyszałem, żeby ktoś tego próbował więc raczej nie polecam. Ewentualnie można byłoby spróbować wcześniej na jakimś webcamie, żeby zobaczyć, czy to ma sens, i czy nie grozi zniszczeniem matrycy.

Myślę, że znajdzie się tutaj wielu chętnych żeby w ten niebanalny sposób zmodyfikować opisaną kamerę za kilka tysięcy baksów :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że znajdzie się tutaj wielu chętnych żeby w ten niebanalny sposób zmodyfikować opisaną kamerę za kilka tysięcy baksów :)

Piszę o tym, że tego nie polecam. A sam zastanawiam się nad modyfikacją Pentax'a K-50 w ten sposób. Jeśli zdecyduję się na modyfikację, to napiszę, jak się skończyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, chyba do tej pory nikt nie pisał tu o tej metodzie. Ludzie za to przerabiali kilka razy Canony poprzez zdrapywanie (skrobanie szpikulcem :) ) maski bayera i niektóym się to nawet całkiem udawało. Ale ten sposób i Twój zapewne też ma jedną wadę - usuwasz też warstwę mikrosoczewek, która jest wyżej i w efekcie tracisz ze 20% QE. Wychodzi na plus, ale prawdziwe, fabryczne mono i tak jest znacznie lepsze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, chyba do tej pory nikt nie pisał tu o tej metodzie. Ludzie za to przerabiali kilka razy Canony poprzez zdrapywanie (skrobanie szpikulcem :) ) maski bayera i niektóym się to nawet całkiem udawało. Ale ten sposób i Twój zapewne też ma jedną wadę - usuwasz też warstwę mikrosoczewek, która jest wyżej i w efekcie tracisz ze 20% QE. Wychodzi na plus, ale prawdziwe, fabryczne mono i tak jest znacznie lepsze.

W przypadku zdrapywania mikrosoczewki też są usuwane (tylko zdrapywane, a nie rozpuszczane). A co do QE, to jego spadek z tego, co wiem nie dotyczy kamer BSI, gdzie mikrosoczewki w ogóle nie znajdują się na matrycy.

EDIT: Jednak się pomyliłem, to kamera FSI, więc faktycznie ok. 20% QE zostałoby stracone.

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o tym pisałem, że obie metody usuną mikrosoczewki. Jesteś pewien ostatniego zdania? To by była świetna informacja, bo chyba BSI przejmują rynek.

Jestem pewny tego, że niedawno gdzieś to przeczytałem, niedługo zamieszczam link.

EDIT: Znalazłem informację o tym, że to, co przeczytałem może być błędem. W zależności od strony znajduję informacje o tym, że mikrosoczewki są stosowane po to, żeby uniknąć światł między pixelami (nawet nie wiedziałem o tym, że mogą być pomiędzy nimi przerwy), a na innych, po to żeby uniknąć światła na przetwornikach (więc od tego zależy, czy BSI potrzebują mikrosoczewek)

EDIT2: Znalazłem zdjęcie matrycy z mikroskopu, i widać wyraźnie przerwy między mikrosoczewkami, więc bardziej realistyczna wydaje się opcja nr. 2.

EDIT3: Wysyłam link do tego, co wcześniej przeczytałem, nie wiem, czy to jest błędne. https://www.extremetech.com/extreme/149742-how-back-illuminated-sensors-work-and-why-theyre-the-future-of-digital-photographyMicrolensArray.JPG

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze jedną wskazówkę, która wskazuje na to, że kamery BSI nie mają mikrosoczewek: na FB Terry'ego Lovejoy'a znajdują się zdjęcia z QHY183 i C14 z hyperstarem. Na granicach zdjęcia gwiazdy nie są zniekształcone, a kamery z małym pixelem i mikrosoczewkami podowują degradację obrazu przy dużych światłosiłach. Wątpię, żeby kolorowa kamera z pixelem 2,4μm (subpixelem mniejszym od 2μm) przy światłosile F/1,9 mogła dać niezniekzatałcone gwiazdy. https://www.facebook.com/terry.lovejoy.549/posts/697294273755612?pnref=story

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHY wprowadza na rynek chłodzoną kamerkę CMOS 24x35 mm, niestety w wersji kolorowej,ciekawe czy tez będzie wersji mono i za jaką cenę?

 

Za około 16'000 zł jest Moravian na KAF 16200 mono (APS-H), wiec obawiam się, że ta kamera nie może kosztować więcej, bo jednak ludzie wybiorą odrobinę mniejsze mono.

 

Qhy247 oparta o imx193 apsc, też nie posiada wersji mono

 

Skąd masz informacje że jest na IMX193? (notabene super matryca). Bo sam QHY nie wie / nie przyznaje się co tam siedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skąd masz informacje że jest na IMX193? (notabene super matryca). Bo sam QHY nie wie / nie przyznaje się co tam siedzi.

 

wot i z tego posta

 

https://www.facebook.com/QHYCCD/posts/818673941569224?comment_id=818991578204127&reply_comment_id=819557581480860&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R5%22%7D

 

:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imho wyścig osiąga limity - ZWO pokaże zapewne coś w rozmiarach FF - pewnie też na IMX-094, może któraś z firm połasi się na IMX161 ;) , potencjalnym celem jest też IMX128.

 

i tyle, pozostaje cena i "gadżety" (ogrzewanie okien, bufor ram itp).

 

IMX253 i IMX255 też pewnie trafią jako prostsze produkty - kolor i mono.

 

Co by fajnie się działo - jakby Sony zapodało matryce z linii DSLR jako mono - ale to niewielki rynek i raczej małe prawdopodobieństwo.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Poza pełnoklatkową QHY 367C, producent zapowiedział również 3 kolorowe modele z matrycą APS-C

- QHY 165C - IMX071, pixel 4,8 um, 12 bit - $1199
- QHY 167C - IMX071, pixel 4,8 um, 14 bit - $1499
- QHY 247C - IMX193, pixel 3,9 um, 14 bit - $1999

Wszystkie ze 128MB DDRII pamięci podręcznej, USB 3.0 i podgrzewaną szybką.

 

No i nie można zapominać o ASI na IMX071 czyli:

- ASI071MC za $1480

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, robią kamery na tym do czego mają dostęp.

Z drugiej strony 12 bit vs 14 bit rozdzielczości ADC to bardzo duża różnica, która wyjdzie przy krótkich czasach. Zobacz jak to wygląda pomiędzy Olympusem E-M5 II (lekko podrasowana matryca z ASi 1600 kolor - 12 bit) a Nikonem 5500 (IMX 193, 14 bit).

 

Głębokie cienie - Olek 16 Mpix vs Nikon 16 Mpix (przeskalowane z 24 Mpix)

cmos12_14.jpg

 

Szum na dużym wzmocnieniu - 16 Mpix vs 16 Mpix (przeskalowane z 24 Mpix):

cmos_iso.jpg

 

Wg mnie jest spora szansa, że te matryce będą naprawdę fajnie działały z filtrami liniowymi H-alfa, OIII czy SII.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.