Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, ale nawet jak wolisz dozbierać to zwróć uwagę na sprawy które wymieniłem, bardzo ważne w astrofotografii.

Canon 700d oprócz odchylanego ekranu w pozostałych kwestiach będzie gorszy, czasem dość wyraźnie. I nie, nie pracuję dla Fuji;). Po prostu mam X-A1 i mam bezpośrednie porównanie np z Nikonem d5200.

Żeby uzyskać lepszą jakość zdjęć niż wymienionych przeze mnie modelach to musiałbyś chyba kupić aparat pełnoklatkowy. A to już wydatek nie bardziej kilkunastu niż kilku tysięcy (za nowy oczywiście).

Widziałem sporo zdjęć, testów, porównywałem i żaden aparat z matrycą formatu APSC nie dorównuje na długich czasach Fuji z matrycą 16mp. (Uwaga: 24mp tj X-T2 i X-Pro 2 są pod tym względem nieudane, matryca się grzeje).

Własnie pojawił się dość tani Fuji X-A10 z tą samą matrycą 16mp z interwałometrem, sterowaniem z wifi i przede wszystkim elektroniczną migawką - bez tego nie zrobisz np. udanego zdjęcia księżyca z małym teleskopem lub lunetą, mechaniczna migawka spowoduje poruszenie zdjęcia, znam niestety z autopsji, to słabość mojego aparatu:(.

A lustrzanki Canona są przez amatorów astrofotografii polecane głównie z pewnego rodzaju tradycji i przyzwyczajenia. Kilka do kilkanaście lat temu były to najlepsze aparaty do tych celów. I tak już jest, ze jedni polecają je następnym itd. Owszem, ciągle są w czołówce wśród aparatów pełnoklatkowych nadających się do astrofotografii.

Niestety w kwestii jakości matryc w formacie APSC Canon od kilku lat stoi praktycznie w miejscu, a spora część konkurencji go wyprzedziła.

Jeszcze zacytuję optyczne.pl, w teście sprawdzającym zachowanie na długich czasach i wysokich czułościach Fuji X-A1 (ta sama matryca co X-a1 i takie same wyniki):

"Małe szerokości rozkładu zliczeń w poszczególnych pikselach stawiają matrycę Fujifilm zastosowaną w X-A2 na najwyższym stopniu podium wśród wszystkich współczesnych aparatów cyfrowych". Na zdjęcia przekłada się to mniej więcej tak:

http://pliki.optyczne.pl/FujiX-A1/dark/dark06400.jpg

http://pliki.optyczne.pl/C700D/C700D_dark_iso006400.JPG

Zdjęcia w ciemności, oba 300 sekund naświetlania i ISO 6400, identyczne warunki. Aparaty: Fuji X-A1 i Canon 700d. Obejrzyj w skali 1:1 i porównaj:)

 

Ja bym inwestował jednak w coś z matrycą X TRANS II bo jednak jest fajniejsza :)

Druga sprawa problemem fuji jest strasznie zaporowa cena szkieł. Są bardzo dobre optycznie, no ale jednak trzeba się liczyć z tym że ponad 2k pójdzie na obiektywy z "budżetowej" serii f/2

Sam mam x-t1 i jestem z niego niesamowicie zadowolony, mam tego lepszego kita 18-55 f/2-f/4 i jak na obiektyw kitowy w dodatku zmienno ogniskowy jest na prawdę ostry i nie straszy aberracjami wszelakimi :)

Fuji to fajny system do rozważenia, bo dostajesz dużo wygodniejsze użytkowanie od sony i do tego na prawdę dobre szkła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny szkieł Fuji przy astrofotografii nie grają tak dużej roli. W budżetowej wersji używa się manualnych Samyangów np 12mm f2, 135, f2.

Te szkła są na poziomie Zeissów na kilkanaście tysięcy, biją często na głowę szkła Canona i Nikona a kosztują kilkakrotnie mniej.

Przykładowe porównania tu, polecam otwierać zdjęcia porównawcze w osobnym oknie i obejrzeć w skali 1:1:

http://petapixel.com/2014/06/04/review-rokinon-12mm-f2-0-great-option-astrophotogs-budget/

http://www.verybiglobo.com/zeiss-apo-sonnar-135mm-f2-zf-2-review/4/

No i oczywiście bardzo dobrych często starych manualnych szkieł z przejściówkami np Jupiterów, Zeissów czy Canonów FD.

 

Przy założonym przez Ketraba budżecie w żadnym systemie jasnych szkieł nie kupi. A w przyszłości taniej i często lepiej użyć obiektywów o których napisałem.

 

Ceny szkieł i inne kwestie typu autofocus powinny zaprzątać głowę osób dla których priorytetem jest fotografia dzienna, np sportowa. Wtedy na pewno lepiej się sprawdzą lustra Nikona czy Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Jaro1 , może opiszesz modyfikacje aparatów fuji do astrofotografii np poprzez zastosowanie filtrów przed matrycę, ewentualnie clip on , Tradycyjnie to je się karpia na święta , zaletą canona jest niska cena , wsparcie firm produkujących wszelakie filtry , softu , stosunkowo tanie szkła od najtańszych m42 poczynając.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maro21, w kwestii filtrów muszę Ci przyznać rację. Ich dostępność tylko dla luster Canona jest właśnie wynikiem owej "tradycji" używania lustrzanek cyfrowych tego producenta w astrofotografii. Po prostu w pierwszych latach produkcji tego typu sprzętu Canon miał taką przewagę jakości obrazowania na wysokich ISO i długich czasach, że wchodzenie w ten temat z innym sprzętem nie miało najmniejszego sensu. To sprawiło, ze producenci filtrów, twórcy softu czy "modyfikatorzy" wzięli na warsztat Canona. I dalej zaczęło to działać w drugą stronę, osoby poważnie zainteresowane w miarę "zaawansowaną" astrofotografią lustrzankową wchodzą w ten system z powodu powszechnie przyjętej opinii, że Canon jest do tego najlepszy oraz z powodu dostępności akcesoriów, modyfikacji itd. Otóż aktualnie Canon nie robi najlepszych matryc APSC, od Fuji właśnie np odstaje, ale zrobiło się z tego takie błędne koło z którego wyjścia z powodu braku owego wsparcia za bardzo nie ma.

Zwróć jednak uwagę, ze autor wątku nic o planach modyfikacji aparatu oraz dużych inwestycji nie pisze:

Do czego ma służyć aparat?

-Astrofotografia statywowa bez prowadzenia - czyli ''strzały'' na gwiazdy i Drogę Mleczną
-Astrofotografia planet przez avikowanie
-RNAV Spotting
-Oraz w mniejszym stopniu aparat ma służyć w dzień

 

I o takim dość amatorskim wydaniu astrofotografii tu rozmawiamy. I moim zdaniem w takim zastosowaniu opisane przeze mnie aparaty będą wygodniejsze i dadzą lepsze rezultaty niż jakikolwiek nowy Canon w podobnej cenie z podanych wcześniej przeze mnie powodów.

Natomiast gdyby autor chciał wchodzić w temat poważnie i np modyfikowałby sprzęt i inwestowałby w filtry, montaż itd to oczywiście Canon byłby lepszym wyborem.

Ja natomiast od czasu do czasu fotografuję sobie niebo amatorsko, wydałem niewiele, podobnie jak planuje autor i cieszę się możliwością używania taniego, wygodnego sprzętu ze świetną matrycą :) I wiem, ze gdybym kupił Canona to moje zdjęcia wyglądałyby niestety gorzej.

Pozdrawiam

 

ps. Tradycja jedzenia karpia na wigilię jest nie tak znowu dużo starsza od zwyczaju używania lustrzanek cyfrowych Canona w astrofotografii, bo o jakieś całe 50 lat;)

Edytowane przez jaro1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

canon nie robi najlepszych matryc , ale robi je wystarczająco dobre . Co z tego ,że nikon wypuścił d810 albo sony a7s(wiem to pełne klatki) skoro ich cena przewyższa dedykowane kamery z chłodzeniem . Do tego wszystkiego o czym pisze autor świetnie się nada prawie każda lustrzanka ,bo nie są to wygórowane oczekiwania . Nikon i canon w Polsce są zapewne najczęściej kupowanymi dslr-ami , a co za tym idzie tanimi w obsłudze - baterie , wężyki , używane szkiełka itd .Jak ktoś chce poszukiwać własnej drogi to ok , ale można prościej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Canona Rebel T4i (650D) i od niedawna używanego Fuji X-T10 (matryca X-TRANS II). Ok - Canon jest trochę tańszy, ma duużo więcej dostępnych dobrych firmowych obiektywów. Przyznam się, że Fujji jeszcze zdjęć astro nie robiłem, ale przy słabym świetle w podobnych warunkach zdjęcia z Canona wyglądają słabiutko w porównaniu do FUJI.

 

Ja jestem za Fuji, ale zgadzam się, że obecnie Canon jest standardem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

http://pliki.optyczne.pl/FujiX-A1/dark/dark06400.jpg

http://pliki.optyczne.pl/C700D/C700D_dark_iso006400.JPG

Zdjęcia w ciemności, oba 300 sekund naświetlania i ISO 6400, identyczne warunki. Aparaty: Fuji X-A1 i Canon 700d. Obejrzyj w skali 1:1 i porównaj:)

 

Muszę przyznać że jestem pod wrażeniem tych darków( na korzyść Fuji). Praktycznie zero szumu w porównaniu do canona więc łatwiej było by robić astrofoto.

 

Tylko niestety z tego co widzę to:

 

Fuji X-A1 praktycznie nie dostępny, a jeżeli już jest to jako Body,

Fuji X-M1 tak jak powyżej

Fuji X-A10 też znaleźć za bardzo nie mogę

 

Jakbyś ewentualnie znalazł to prosiłbym Cię o linka :)

 

Te aparaty Fuji są dość interesujące - pytanie tylko czy na tyle popularne aby je zamówić z gwarancją(nie mam możliwości płacenia w innej walucie więc import bezpośrednio od producenta odpada) oraz szczerzę wolałbym omijać allegro itp serwisy - jakoś uważam że Media expert czy Media Markt są bardziej wiarygodne.Będę jeszcze szukał Fuji - może akurat znajdę ;)

 

Choć nadal nie jestem jeszcze zdecydowany czy odpuścić Canona. Oglądam trochę zdjęć z 700d oto jedno z nich:

http://nightscapes.pl/galeria/pionoramy/droga-mleczna-czyli-sen-na-jawie/

Wiem że wiele tutaj zależy także od innych czynników: doświadczenie, miejsce, obróbka, obiektyw itp.

Poszukam jeszcze tego Fuji - może coś ciekawego znajdę :)

 

 

P.S. Naprawdę wielkie podziękowania jaro1 że tak mocno się tu udzielasz - opisałeś dość dokładnie to na czym akurat mi zależy. Gdyby jeszcze te aparaty były łatwo dostępne...

Dzięki :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto pamiętać, że istnieje też coś takiego jak filtry nakręcane na obiektyw :)

Jeżeli chcemy iść budżetowo mamy hoya red intensifier który bardzo dobrze sprawdza się w fotografii. Do tego można spokojnie kupić IDAS czy CLS nakręcany na gwint filtrowy

http://www.lonelyspeck.com/hoya-intensifier-review-an-affordable-light-pollution-filter-for-astrophotography/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ketrab, na początek drobna uwaga. Zdjęcie które zalinkowałeś zostało zrobione Nikonem 700D. Aparat jest z 2008 roku, nieprodukowany od kilku lat, ale najważniejsze jest to, ze jest to aparat pełnoklatkowy. Większa matryca daje lepszą jakość zdjęć ,ale ceny nowych aparatów pełnoklatkowych zaczynają się bliżej 10 tys. złotych niż 1800:).

Po drugie dla równowagi oprócz przewag Fuji które wymieniłem wcześniej, podsumuję też przewagi Canona, żebyś wiedział w czym wybierasz:

-większy wybór zwykle wyraźnie tańszych obiektywów z autofocusem, w Fuji taka optyka jest zwykle bardzo jasna i świetnej jakości, ale bardzo droga

-wyraźnie szybszy autofocus u Canona, przy portretach czy krajobrazach to bez znaczenia ,ale przy sporcie czy bawiących się dzieciach już nie

-Fuji nie ma wizjera

-łatwość modyfikacji aparatu typowo pod astrofoto, dostępność filtrów, tutoriali czy wreszcie osób mogących Ci przerobić aparat (w sieci są też przykłady usunięcia filtra sprzed matrycy w Fuji, głównie pod fotografię IR, ale nie widziałem jeszcze tego w modelach o których rozmawiamy)

-no i wreszcie fakt, ze matryce u Canona też są całkiem dobrej jakości, odpowiednia ilość materiału i umiejętna obróbka dadzą bardzo dobre efekty

 

Teraz jak już znasz większość za i przeciw i gdybyś wybrał Fuji to pozostaje kwestia dostępności aparatu. Wielkie sklepy typu Media Markt prawie nie handlują tym sprzętem. Stacjonarnie znaleźć go można w specjalistycznych sieciach typu Fotojoker i ABFoto.

Trochę się w temacie wyłożyłem, bo widzę, ze z dostępnością modeli o których pisałem jest już krucho. Jeszcze chyba tydzień temu widziałem X-A1 w kilku sklepach. Możliwości kupna jednak ciągle są:

x-a1: http://cyfrowa.pl/prestashop/fujifilm/1280-fujifilm-x-a1-16-50mm.html

x-m1: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-fujifilm-x-m1-czarny-i-ob16-50-f-35-56.html

x-a2 z dwoma obiektywami: http://cyfrowa.pl/prestashop/fujifilm/1494-fujifilm-x-a2-16-50-50-230.html (tu już jednak sporo ponad budżet)

 

Fuji X-A10 dopiero miał premierę, więc dostępny w Polsce będzie zapewne za miesiąc dwa.

 

Ja swój aparat kupiłem już prawie dwa lata temu. Wtedy to były okazje. Aparat+ obiektyw 16-50+ obiektyw 50-230+ grip+ karta pamięci+ wypasiona torba foto w pakiecie za 1899 złotych w sklepie stacjonarnym...

Edytowane przez jaro1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jak już znasz większość za i przeciw i gdybyś wybrał Fuji to pozostaje kwestia dostępności aparatu. Wielkie sklepy typu Media Markt prawie nie handlują tym sprzętem. Stacjonarnie znaleźć go można w specjalistycznych sieciach typu Fotojoker i ABFoto.

Trochę się w temacie wyłożyłem, bo widzę, ze z dostępnością modeli o których pisałem jest już krucho. Jeszcze chyba tydzień temu widziałem X-A1 w kilku sklepach. Możliwości kupna jednak ciągle są:

x-a1: http://cyfrowa.pl/prestashop/fujifilm/1280-fujifilm-x-a1-16-50mm.html

x-m1: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-fujifilm-x-m1-czarny-i-ob16-50-f-35-56.html

x-a2 z dwoma obiektywami: http://cyfrowa.pl/prestashop/fujifilm/1494-fujifilm-x-a2-16-50-50-230.html (tu już jednak sporo ponad budżet)

 

Fuji X-A10 dopiero miał premierę, więc dostępny w Polsce będzie zapewne za miesiąc dwa.

 

Ja swój aparat kupiłem już prawie dwa lata temu. Wtedy to były okazje. Aparat+ obiektyw 16-50+ obiektyw 50-230+ grip+ karta pamięci+ wypasiona torba foto w pakiecie za 1899 złotych w sklepie stacjonarnym...

Gdybym się jednak zdecydował na Fuji to powinienem bardziej celować w X-a1 czy raczej poczekać i dozbierać na Fuji x-a10?

X-a1 jest tańszy ale mniej dostępny, natomiast X-a1 nie do końca wiadomo jak się spisze w astrofoto, choć wysokich wymagań nie mam ;)

 

 

Jeszcze jedno - wspomniałeś o tym że Ty robisz zdjęcia aparatem X-A1. Mógłbyś pokazać kilka lub dać link do strony gdzie takowe zamieszczasz? Chciałbym zobaczyć jak one wychodzą :)

 

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś się zdecydował to wybór chyba powinien zależeć od tego czy interesują Cie nowe możliwości które będzie miał X-A10.

Najważniejsza nowość to chyba migawka elektroniczna. Ja nie mogę fotografować np księżyca moim małym makiem, bo wstrząs migawki wprowadza sporą nieostrość.

Nowy aparat będzie dość podobną konstrukcją do starych X-A.., matryca będzie ta sama. Pytanie czy producent nie zmieni czegoś budowie wew. aparatu co mogłoby zwiększyć nagrzewanie się sensora. To będzie wiadomo dopiero po testach.

Co do moich zdjęć to nigdzie ich nie publikuję. Nie mam się dotąd specjalnie czym pochwalić, brak poważnego montażu nie pozwala na razie rozwinąć skrzydeł;). Fotografuję głównie ze statywu i czasem używając Virtuoso więc czasów rzędu kilkadziesiąt sekund nie przekraczam.

Mogę w weekend nieco ogarnąć zawartość dysku i coś wrzucić. Co by Cię interesowało, pojedyncze klatki(raw, jpg) np na różnych ISO? Mam też klika zdjęć obiektów zestackowanych i obrobionych, ale dość podstawowo (DSS bez darków i biasów, obróbka w darmowych programach).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś się zdecydował to wybór chyba powinien zależeć od tego czy interesują Cie nowe możliwości które będzie miał X-A10.

Najważniejsza nowość to chyba migawka elektroniczna. Ja nie mogę fotografować np księżyca moim małym makiem, bo wstrząs migawki wprowadza sporą nieostrość.

Nowy aparat będzie dość podobną konstrukcją do starych X-A.., matryca będzie ta sama. Pytanie czy producent nie zmieni czegoś budowie wew. aparatu co mogłoby zwiększyć nagrzewanie się sensora. To będzie wiadomo dopiero po testach.

Co do moich zdjęć to nigdzie ich nie publikuję. Nie mam się dotąd specjalnie czym pochwalić, brak poważnego montażu nie pozwala na razie rozwinąć skrzydeł ;). Fotografuję głównie ze statywu i czasem używając Virtuoso więc czasów rzędu kilkadziesiąt sekund nie przekraczam.

Mogę w weekend nieco ogarnąć zawartość dysku i coś wrzucić. Co by Cię interesowało, pojedyncze klatki(raw, jpg) np na różnych ISO? Mam też klika zdjęć obiektów zestackowanych i obrobionych, ale dość podstawowo (DSS bez darków i biasów, obróbka w darmowych programach).

 

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Poczekam na testy - i tak aparat w marcu lub później chciałbym zakupić więc jakieś na pewno testy się pojawią.

 

Co do zdjęć to zadowolę się każdym - chce poprostu zobaczyć jak wychodzą gwiazdy i obiekty :) Co uznasz za ciekawe to prosiłbym abyś to wrzucił = będę bardzo wdzięczny.

[mogą być czyste RAWy lub obrobione ;) ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.