Jump to content

Gdzie najtaniej? - Porównanie cen popularnych teleskopów


Paether
 Share

Recommended Posts

Bardzo ciekawe zestawienie. Jednakże w pozycji "GSO Dobson 8" DeLuxe" jest chyba zamieniona kolejność. Skoro w Astrokraku (1.590 zł) jest drożej niż w Fotozakupach, (1.559 zł) to powinien być na drugim miejscu, a Fotozakupy na pierwszym :icon_wink:

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jednakże w pozycji "GSO Dobson 8" DeLuxe" jest chyba zamieniona kolejność. Skoro w Astrokraku (1.590 zł) jest drożej niż w Fotozakupach, (1.559 zł) to powinien być na drugim miejscu, a Fotozakupy na pierwszym :icon_wink:

 

Oczywiście racja :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tomek jak znasz jakichś to podrzuć linka :)

A sprawdziłem sobie ofertę jedynego polskiego producenta jakiego znam, proszę bardzo ;)

http://www.uniwersal.eu/?p=p_104&sName=teleskopy-uniwersal

Prosisz masz.

 

http://beweja.wixsite.com/clip-studio

 

http://www.teleskopytaurus.pl/

 

Jest jeszcze Astrofaktoria Pablito

 

Ktoś niedawno proponował blanki własnej produkcji.

 

Więc nie jest tak źle choć łatwiej o dostęp do dobrego sprzętu pewnie będzie w kategorii średnich i większych.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Uważałbym na przywoływanie cen z witryn internetowych. Wiele sklepów nie aktualizuje cen (bo nie ma jak, ręcznie się nie da, a branża astro nie ma narzędzi integrujących importerów z detalistami), a to oznacza, że możesz widzieć niską cenę, ale jak będziesz chciał kupić, to cena zostanie podana "aktualna". To zjawisko niestety drastycznie wypaczy takie zestawienie :(

Link to comment
Share on other sites

Można wysłać wiadomość do sklepu czy cena widoczna na stronie jest aktualna. W kilku przypadkach ceny ze sklepów FZ i AK odbiegają znacząco od reszty z zestawienia więc mogą być nieaktualne. Z drugiej jednak strony robiłem FZ zakupy i nie miałem problemów z ponoszeniem cen.

 

Poprawny link który dodał Tomek_P wygląda następująco:

http://beweja.wixsite.com/clip-studio

BTW polecam tego producenta teleskopów :P

 

 

Edited by jakub880
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pierwszy link cos nie dziala.

 

Dwa pozostale jak najbardziej znam i słyszałem same pozytywne opinie, ale obawiam sie ze nie wpasowuja sie ani w kaliber sprzetu w tym porownaniu ani w zalozenie dostepnosci.

 

Już działa, dzięki jakub.

 

Tu właśnie bym się zastanawiał. Jakiś czas temu dałem ogłoszenie o chęci kupna teleskopu, dostałem kilka ofert, na 10 calowy udało mi się zejść z ceną na 1300 z moim transportem. Ostatecznie jednak właśnie Pablito zaoferował mi zestaw do samodzielnego złożenia z lustrem 320mm ( który już sobie bardzo cenię ), całość wyniosła mnie ok 1800. Zdaje sobie sprawę że to była "promocja" ale mimo wszystko pokazuje to że podniesienie cen w tym małym importowym segmencie działa bardzo na korzyść, średniego i dużego sprzętu. Co mi to daje, duże lustro, znacznie lepszej jakości niż seryjne chińczyki, znacznie mniejszy ciężar, mobilność. Gdyby naszym producentom udało sie obniżyć jeszcze trochę ceny, zaryzykuję że znacznie bardziej opłacalne byłyby nasze dziesiątki, dwunastki itd. Choć zdaje sobie sprawę że podstawowym problem na razie pozostanie koszt optyki.

 

Pozdrawiam

Edited by Tomek_P
Link to comment
Share on other sites

Uważałbym na przywoływanie cen z witryn internetowych. Wiele sklepów nie aktualizuje cen (bo nie ma jak, ręcznie się nie da, a branża astro nie ma narzędzi integrujących importerów z detalistami), a to oznacza, że możesz widzieć niską cenę, ale jak będziesz chciał kupić, to cena zostanie podana "aktualna". To zjawisko niestety drastycznie wypaczy takie zestawienie :(

 

Biorąc sprawę w ten sposób, żadne porównywarki nie mają sensu ;)

Porównanie nie jest wyrocznią, może pomóc, zaoszczędzić komuś czas, a jeśli okazałoby się, że rzeczywiście tak wygląda sytuacja w danym sklepie, zapraszam do podzielenia się opinią - mamy odpowiednie wątki - http://astropolis.pl/forum/159-sklepy-astronomiczne/.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Z ciekawości zerknąłem co się zmieniło przez te niecałe 3 miesiące w czasie których przewinęły się różniste świąteczne i noworoczne promocje.

Pojawiło się kilka zmian:

 • Sky-Watcher Synta R-120/1000 EQ-3-2 po podwyżce w teleskopach.pl (do 2399zł) w tym momencie najtańszy jest w Astrokraku (2329zł).
 • Sky-Watcher (Synta) Dobson 6" w Astrokraku podrożał z 999zł do 1079zł co nadal plasuje go na 3 miejscu (w Delcie - 1199zł).
 • Sky-Watcher (Synta) Dobson 8" w Astrokraku wzrost ceny z 1359 do 1439zł. Ciekawą opcją jest tutaj zakup teleskopu z okularem TMB za 1499zł w teleskopach.pl (dla porównania w Delcie goła Synta 8 za 1599zł).
 • Sky-Watcher (Synta) Dobson 10" stał się dostępny w teleskopach.pl, a w Astrokraku obniżka ceny do 1999zł. W tym momencie podium: Fotozakupy - 1950, Teleskopy.pl - 1979, Astrokrak - 1999zł).
 • Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" również zmieniła status (na "dostępny od ręki") w teleskopach.pl. W Astrokraku taniej niż w grudniu. Podium: Fotozakupy - 3089, Teleskopy.pl - 3199, Astrokrak - 3299...przepaść...Delta 3999zł.
 • GSO Dobson 10" DeLuxe w teleskopach.pl ma status "niedostępny", więc najtaniej w tym momencie w Astrokraku (2070zł) oraz Delcie (2079zł).
 • Sky-Watcher (Synta) BKP15075 EQ3-2 pojawił się w teleskopach.pl z ceną 1599zł co daje 3 miejsce (za Fotozakupami i Astrokrakiem).
 • Sky-Watcher (Synta) BKMAK 150 OTAW PRO jest dostępny w teleskopach.pl (3099zł) spychając z podium Deltę (3199zł).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Biorąc sprawę w ten sposób, żadne porównywarki nie mają sensu ;)

 

 

Mówiłem tylko o branży astro :P To nie jest typowy rynek :D

 

Co do Sky-Watchera, zauważ, że wszyscy, którzy sprzedają sprzęt SW w PL sprzedają de-facto sprzęt DO, bo to jedyne źródło, a reszta jest tylko resellerem. DO w 99% przypadków ma aktualne ceny - inni nie. Wynika to z tego, że nie ma tu systemu informatycznego, który by rozsyłał i przez API aktualizował zmiany cen do sklepów, tak ja to ma miejsce w "normalnych" branżach. Czyli jeżeli dzisiaj DO zmieni cenę np. produktu X z 3 na 4 tysiące, to gwarantuję Ci, że taka zmiana w wielu innych sklepach pojawi się dopiero za jakiś czas (znam przykłady starej ceny nie zmienionej nawet przez rok). Oczywiście to nie oznacza, że jeżeli ktoś nie ma go na stanie u siebie (w większości przypadków nie mają), to kupisz go za taką cenę... po prostu przy zamówieniu dostaniesz aktualizację ceny :P

 

Apeluję o weryfikację ceny przed zakupem teleskopu - gdziekolwiek w PL.

 

Życie.

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Opowiem Wam ciekawostkę : komplet filtrów Baadera LRGB kupiłem w pewnym sklepie internetowym za granicą 70 Euro taniej niż od producenta. Dlaczego? Bo zobaczyłem dobrą cenę, zamówiłem i zapłaciłem. Następnego dnia ( ba, już po kilku godzinach!) cena była zaktualizowana, ale mnie wysłali bez dopłaty. Uczciwie, bo sami się zagapili.

 

Takie zestawienie jak powyżej ma tyko mocno orientacyjną wartość. Z naciskiem na mocno.

Każdy sklep daje rabaty, w każdym sklepie można negocjować cenę. Oczywiście nie mówimy o filtrze za 30 Euro. Rabaty dostawałem od TSa, od Astromarketu ( tego .org) ale i też od tego .pl . O Delcie i teleskopach zapomniałem - też dają rabaty.

Wracając to tematu - można w takim zestawieniu mówić jedynie o pewnej tendencji.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy, jak jest skonstruowana strona (sklep internetowy). Jeżeli konsument jest przekonany, że dokonuje zakupu (a więc zawiera umowę), to wtedy sklep musi mu sprzedać za taką cenę, jaka widnieje w zamówieniu. Istotna jest nawet forma przycisku (kup teraz). Generalnie wg mnie konsumenci są tu zawsze na wygranej pozycji, bo to, że sklepy wrzucają sobie na stronę, że to "nie jest oferta w rozumieniu kodeksowym", to akurat typowo abuzywny zapis (regulamin).

 

Jak się w naszym środowisku trafi złośliwy prawnik, to puści sklepy internetowe w skarpetkach ;)

 

A co do zestawień, to wg mnie mimo wszystko to super sprawa i na pewno jest przydatna. Trzeba tylko umieć je interpretować.

Link to comment
Share on other sites

Hehe, sprawdziłem na stronie DO. Widzieliście na dole napisik?

 

"Oferta zawarta na stronie nie jest ofertą w rozumieniu K.C."

 

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznawał już podobne postanowienia za niedozwolone (np.: „Złożenie zamówienia nie jest równoznaczne z jego przyjęciem. Sprzedawca może odmówić realizacji zamówienia, także bez podania przyczyny„. Sygn.akt XVII AmC 29159/13).

Edited by Adam_Jesion
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.