Skocz do zawartości

Obróbka zdjęć przed stackowaniem w DSS


grogmir

Rekomendowane odpowiedzi

Mam szybkie pytanie - czy jeżeli przed zestackowaniem wrzucę RAWy do Camera Raw w celu automatycznej korekty wad obiektywu (po zestackowaniu mogę to zrobić tylko ręcznie, co nie wychodzi już tak dobrze), a następnie wyeksportuję je jako 16-bitowe pliki .tif w celu zestackowania, to stracę jakiś zakres danych? Warto może coś jeszcze podciągnąć na pojedynczych klatkach (ekspozycja, balans kolorow) przed stackowaniem? Swoją drogą, po samej korekcji winiety DSS wykrywa mi na tifach kilka razy więcej gwiazd, niż na RAWach (np. tysiąc zamiast osiemdziesięciu na tych samych ustawieniach) - zastanawiam się, z czego to wynika.

 

 

Będę wdzięczny za porady bardziej doświadczonych kolegów. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekcja wad obiektywu jest procesem zniekształcającym dane :) Wykrzywienie obrazu wymaga masy interpolacji, bo piksele "nie trafiają na dostępne pozycje", tylko gdzieś "pomiędzy". Ale zakładając, że mamy spory naddatek danych (gwiazdki są istotnie większe, jak 1 pix), to raczej niewiele tracimy. Generalnie taka korekcja powinna być na plus, myślę, że warto ją zrobić.

 

Co jeszcze zmienić? Można zmodyfikować balans bieli, bo to nie powoduje żadnej "ucieczki" danych, a ułatwia obróbkę.

 

To, że DSS wykrywa więcej gwiazd na tifie zwaliłbym raczej na inny sposób odczytu tego formatu, niż kwestię prostowania obiektywu. Ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy tu nie chodzi o to aby kalibrować surowy materiał bez wcześniejszej ingerencji?

Tak na chłopski rozum - jeśli w darkach mamy hotpixele czy amp glow a zrobimy korekcję obiektywu - często winieta i inne wady, to zastosowanie darka mija się z celem. Tak się zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Material mocny nie jest, bo to 90 3-sekundowych klatek ze statywu i kitowego obiektywu. Zachcialo mi sie statywowej Mglawicy Oriona. ;) Faktycznie, poprawiajac lighty musze chyba tez dokonac zbiorczej korekcji darkow (to nie problem, dwa klikniecia w Camera Raw). Najlepiej po prostu sprobuje zrobic zdjecie na dwa sposoby i porownam rezultaty. Swoja droga, to stackowanie tak poprawionych TIFFow (tylko lens correction) skutkuje bardzo przesunietym na prawo histogramem i rozjasnionym stackiem, w przeciwienstwie do scisnietego po lewej histogramu zestackowanych RAWow.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wycinałem tylko środek kadru ale Twój eksperyment jest bardzo ciekawy (przyda się np. do szerokich kadrów) i chętnie zobaczę efekty. Dla leszego porównania dobrze by było gdybyś klatki nie skorygowane też zapisał jako tify tzn przepuścił je przez swój program ale bez korygowania go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbując wielokrotnie różnych ścieżek wywoływania i stackowania stwierdzam że korekcja np. camerarawem to najlepszy pierwszy krok do dobrego zdjęcia przed stackowaniem

.

Po pierwsze korygujemy nim zniekształcenia - dystorsje obiektywu a po drugie mając dobry profil korekcyjny idealnie usuwamy winietę co przy następnych etapach obróbki skutkuje lepszym wyciągnięciem ciemnych partii obrazu bez mozaikowania.

Przy wywołaniu możemy też obciąć delikatnie te partie sygnału które są puste.

Oczywiście jak mamy np. mocną komę bo robiliśmy na pełnej dziurze lub szkło jest po prostu słabe to programowo wiele nie naprawimy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.