Skocz do zawartości

Zasilanie w terenie do Sbig STL


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Właśnie zrobiłem testy zasilania z akumulatora kamery STL11K.

Sprawa wcale nie jest tak oczywista. O ile ST2K bez problemu działała na akumulatorze, to 11K konsumuje duuuużo prądu :( Test sie udał. Na nowym akumulatorze 45Ah kamera zasilana z akumulatora przez inwerter 500W działała przez 3h. Pewnie dzialalaby dłużej, ale już odłączyłem. Przy okazji zrobiłem walizeczkę do zasilania STLki , w której umieściłem akumulator 70Ah, inwerter i kable. Walizka pochodzi z refraktora, którego juz nie mam, ale świetnie nadaje sie również do innych celów. Skrzyneczka pozwoli teraz szybko, pewnie podłączyć kamerę w terenie i focic komety :)

 

Pozdr

Pawel

IMG_0461.JPG

IMG_0462.JPG

IMG_0463.JPG

Edytowane przez TUR
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam aku stosowany w chociazby w upsach, zamiast zwyklego samochodowego.

tamte aku bardziej liniowo oddaja prad. niestety sporym kontrargumentem jest ich cena.

odnosnie klem to bardziej sklanialbym sie ku takiem rozwiazaniu. pewniejszy uchwyt http://allegro.pl/klemy-do-akumulatora-mosiazne-zaciski-automat-2szt-i6655873721.html

 

ogolnie fajna i przemyslana skrzynka.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej wersji akumulatorowej do wyrobienia muskulatury :D

To sie zgadza :) Ciężki kawałek skrzyneczki ;) Zachęciłeś mnie do zważenia. 22.4 kg, czyli takie C14 w zwartej formie :) No ale Czego sie nie robi, aby strzelić pare fotek pod dobrym niebem :)

Edytowane przez TUR
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z założenia masz racje, ale tez są plusy, a mianowicie nie trzeba przerabiać, dorabiać kabla zasilającego na 12V do kamery. Kabel zasilający do STL to nie sa dwa kabelki +/- ale jest ich więcej. Gniazdo zasilające nie jest standardowe. Mając to na uwadze łatwiej jest przejść z 12 na 220 i 12 niż kombinować z kablem w obawie uszkodzenia kamery za duże pieniądze.

Co do wagi to inwerter pewnie waży Max 1kg, wiec przy całości ok 22 kg daje to poniżej 5% wagi, czyli niewiele.

Co do filozofii zgadzam sie w pełni z Twoimi wnioskami :)

 

Pozdrawiam

Pawel

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz w nocy jest całkiem zimno, bedzie można sie ogrzac trzymając inwerter w łapkach :)

Jest na pewno duży plus wyrzucenia zasilacza Sbiga ! Większego i cięższego zasilacza nie widziałem na oczy ;) Jak sie wyrzuci inwerter i zasilacz, to juz pewnie bedzie ze 3 kg :) Może z czasem jednak sie skuszę na ten kabelek :)

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ta kamera jest stworzona z myślą o zasilaniu z nieregulowanego źródła 12V.

Jak nie chce Ci się dorabiać, to zapoluj na taki kabel:

https://www.amazon.c...uct_top?ie=UTF8

 

 

Jeśli faktycznie da radę tak podłączyć, to pewnie wystarczy kupić wtyk DIN 6pin 240° i wlutować się pod odpowiedni pin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie podać straty zwiazane z podniesieniem napięcia i jego obnizeńsiem ? I jak to sie ma do poboru mocy samej kamery ? Nie mam takiej wiedzy jak Ty w tym temacie, a byc może ze względu na straty energii rzeczywiście warto wyeliminowac inwerter. Pytanie tylko jak istotne sa to straty.

Większy akumulator raczej zastosowałem z uwagi na pobór prądu przez kamerę i założyłem zapas, aby spokojnie przeżyć całą noc :) Akumulatror jeżeli miał przy testach 45Ah to rozumiem, ze przy prądzie kamery 4.5A teoretycznie powinien przeżyć 10h, nie wliczając dodatkowych strat energii. Akumulator 70Ah przeżyje teoretycznie 15.5h. Ile z tego pójdzie na dodatkowe straty ?

Pozdr

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, jeżeli dobrze rozumiem to co piszecie, to przy zabawie w 230 V akumulator 70Ah jest dobrym rozwiązaniem, natomiast spokojnie wstarczylby akumulator 45Ah przy bezpośrednim zasilaniu 12v. Chyba kiedyś kupie ten kabelek i z ciekawości zmierzę napięcie i prąd w układzie i porównam. Wielkie dzięki za wskazówki.

 

Edit: w sumie mam jeden miernik uniwersalny. Włożę dzisiaj pózniej wieczorem go w układ szeregowo jakoamperomierz i zmierzę prąd. Dla uproszenia założymy to samo napięcie na akumulatorze. Według mnie nie powinno być większych różnic. Zmierzę i porównamy wynik z kamerą i bez kamery.

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te dane (12V/4,5A) to z zasilacza, z kamery, z jakiegoś dokumentu dołączonego?

Pozdrawiam.

http://www.astro.iag.usp.br/~oc/manuais/STL_6303_manual.pdf

 

Nie przesadzajmy ze skutkami awarii wszystkich elementów :) Inwerter ma szereg zabezpieczeń. Brak napięcia na kamerze spowoduje jej wyłączenie.

Niestety nie zmierzę prądu bo musiałbym rozwalać wtyczkę od inwertera, a nie chce tego robić. Myślałem, o tym, żeby zmierzyć pobór mocy samego inwertera, wtedy byłoby wiadomo ile ciągnie sam inwerter, a ile inwerter z kamerą.

Spróbuje zrobić ten kabelek, a jak będę miał problem, to uderzę do Maćka :) Tak szczerze to Bardziej mnie przekonuje kwestia wyrzucenia ciężkiego zasilacza Sbiga z układu niż kwestie związane ze sprawnością systemu. Poszukam jeszcze informacji w papierach inwertera.

 

Pozdrawiam

Pawel

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.