Skocz do zawartości
Bellatrix

PODWÓJNA GROMADA W PERSEUSZU (h, χ Persei)

Promowane odpowiedzi

robi    116
Napisano (edytowane)

Świetny tekst. Dorzucę asteryzm "kocia łapka", który tworzy kilka gwiazd w NGC884. Do Chichot mam szczególny sentyment. Bliźniaczki to jeden z pierwszych "obiektów", który wyhaczyłem lornetką na początku swojej drogi miłośnika astronomii. A pierwszego razu nie zapomina się... :wub:

WSZECHŚWIAT PRZEZ LORNETKĘ, Gromada Podwójna i Przyjaciele

Phil Harrington

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=84

Niewiele jesiennych gromad równa się z osobna z NGC869 czy NGC884, ale kiedy weźmiemy je razem, pole jest dosłownie przepełnione gwiazdami. Jednakże, inaczej niż w przypadku wielu gromad gwiazd które wymagają teleskopów aby pokazały się w pełnej krasie, NGC869 i 884 są równie piękne w lornetkach. W zasadzie, według mnie, mimo iż w teleskopach są wciąż imponujące, z powodu węższego pola widzenia większości teleskopów, tracimy ogólne piękno tego rejonu.

Lornetki o powiększeniu siedem- do 10x rozdzielają każdą gromadę na ciasne supełki białych słońc na tle usianym gwiazdami. Dopiero olbrzymie lornety o wyższych powiększeniach poprawiają widok poprzez wzrost rozdzielczości oraz wzmożenie blasku wielu barwnych czerwonych nadolbrzymów rozrzuconych na tym obszarze.

Ostatnio, miałem okazję obserwować gromady przez wielką 100-mm lornetę kiedy dopiero co wzeszły nad odległe sosny. Pole wypełnione pyłem gwiezdnym, rozlewające się nad i wokół odległymi sosnami. Widok był wspaniały, tworzący magiczny moment którego nigdy nie moglibyśmy uchwycić na zdjęciu, ale którego obraz zapadł w astronomicznym fotoalbumie mego umysłu.

Edytowane przez robi
  • Lubię 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MarcinSn    3478
Napisano (edytowane)

Ta Podwójna to był jeden z pierwszych obiektów, które "odkryłem" bezwiednie buszując po niebie pierwszą lornetką (SM 15x70).

Do dziś kiedy nieraz na nią spoglądam (głównie przez lornetki) przypomina mi się owo "odkrycie" :)

Dzięki za szczegółowe informacje dotyczące tego (tych) obiektów!

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kjacek    135

Chichoty zawsze dają mi jakiś taki pozytywny nastrój. Śliczne są i tyle. Diamenciki ;-).

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcin03    12
Napisano (edytowane)

Ta Podwójna to był jeden z pierwszych obiektów, które "odkryłem" bezwiednie buszując po niebie pierwszą lornetką (SM 15x70).

Do dziś kiedy nieraz na nią spoglądam (głównie przez lornetki) przypomina mi się owo "odkrycie" :)

Kiedyś szukając innego obiektu (też przez lornetkę)również się na to natknąłem, a informacji co to jest szukałem przez dwa tygodnie :) Edytowane przez Marcin03
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

Kochani Chłopcy, te Wasze wspomnienia z obserwacji są obłędne! :) Takie cudno-romantyczno-niesamowite. Ja pamiętam, jak jakieś 3 lata temu po raz pierwszy ujrzałam Podwójną Gromadę przez lornetkę 10x50. Widok piękny. Może niepozorny do tego, który widziałam później w okularze teleskopu, ale i tak zapadło w pamięć. A słuchajcie, jak to jest przy bardzo czystym niebie? Czy wtedy widać po prostu pojedynczą mdłą plamkę, czy da się rozróżnić, że to dwie gromady?

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MarcinSn    3478

Rozumiem, że mówisz o obserwacji nieuzbrojonym okiem. Z tego co sobie przypominam, to zerkaniem widać dwie blisko siebie mgiełki.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Misiekki    25

Rozumiem, że mówisz o obserwacji nieuzbrojonym okiem. Z tego co sobie przypominam, to zerkaniem widać dwie blisko siebie mgiełki.

dokładnie tak jest :)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

Tak, miałam na myśli obserwacje gołym okiem. Czyli jest to coś na kształt dwóch jasnych przytulonych rdzeni ze wspólną słabszą otoczką?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bartolini    343

Przy dobrej przejrzystości widać dwie mgiełki.

"Deep-Sky Companions: The Caldwell Objects" (C14) podaje że najlepiej obserwować zaraz po zmierzchu, kiedy Droga Mleczna na dobre się nie rozświetli.

https://books.google.pl/books?id=3Hg6YHgx9nAC&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false

Niestety początek opisu obiektu google books ukrywa.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

dokładnie tak jest :)

Totalny obłęd :D Aż mnie kusi, żeby wyrwać się gdzieś pod ciemne niebo..

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Misiekki    25

Tak, miałam na myśli obserwacje gołym okiem. Czyli jest to coś na kształt dwóch jasnych przytulonych rdzeni ze wspólną słabszą otoczką?

Jak precyzyjnie :D tak, tak jakby, pod bardzo ciemnym niebem pewnie widać bezpośrednio, zerkaniem tak to właśnie wygląda, takie mgiełki, tam gdzie jedna się kończy zaczyna się druga, przynajmniej tak to jakoś widziałem, w sumie nie wiem do czego to mogę porównać <myśli> przydał by się pewnie szkic ;D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

Ktoś zrobi szkic z zerkania gołym okiem? :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Misiekki    25

Ja pamiętam jak raz byłem u babci, to mnie niebo tak zaskoczyło, że było tyle mgiełek, że nie wiedziałem na którą patrzeć :o a według mapy zanieczyszczenia światłem jest tam kolor zielony, a więc przyzwoicie - nie potrafię nawet sobie wyobrazić jak to musi wyglądać w Bieszczadach, czy gdzieś na Syberii :wub:

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

Ojej! A ja ostatnio byłam u jednego z naszych forumowych Kolegów na wspólnych obserwach i to jest jakieś 30 km za wielkim miastem. Ale podobnie, jak Ciebie, zaskoczyła mnie ilość mgiełek, które świeciły! A Wielka Mgławica w Orionie do łez przejecia mnie doprowadziła. Mnóstwo mgiełeczek, a kształty konstelacji widoczne jak na atlasach. A u mnie... cóż, nie chcę nic mówić: mam mapy nieba w pamięci, bo zazwyczaj to co widzę z Woźnicy to Kapella, w Kasjopei Szedar i Navi, Caph czasem.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Koziołrogacz    932

...nie potrafię nawet sobie wyobrazić jak to musi wyglądać w Bieszczadach, czy gdzieś na Syberii :wub:

Wrześniowa noc na Połoninie Wetlińskiej 2013 rok. Czyste powietrze, lekki wiatr, temperatura 2ºC. Niebo wprost waliło się na głowę.

Widok na północ, nad dachami Chatki Puchatka, gdzieś koło godziny pierwszej.

P9075638.jpg

• Lubię 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2818
Napisano (edytowane)

Zdjęcie Koziołrogacza ujawnia ten łuk z gwiazd zakręcający w lewo w górę. Czytałem gdzieś o tej "fajce"

Pozdrawiam

:astro:

EDIT:

Czyli to nie "fajka" była co ja czytałem tylko łańcuch gwiazd do ciągnięcia Stock 2

luk.jpg

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1865

To jest zdjęcie bez żadnego powiększenia??

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2818
Napisano (edytowane)

W mojej ocenie tak (jakby bez powiększenia).

Po kliknięciu zdjęcia Koziołrogacza, siedząc około pół metra od typowego ekranu, widzimy te gromady podobnie małymi jak gołym okiem na niebie.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
robi    116
Napisano (edytowane)

Ach... Byłbym zapomniał! Jako amator szerokich pól lornetkowych obserwuje często Bliźniaczki w towarzystwie!

Oto bezgłowy "Kulturysta", "Mięśniak" czyli gromada Stock 2 jest prowadzony na gwiezdnym łańcuchu przez słynne i piękne bliźniaczki H i Chi. Trudno się dziwić, że ten biedak całkiem stracił dla nich głowę...

Całą trójkę widać na rysunku z BINOCULAR UNIVERSE http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=84

cyt.: "Gromada Podwójna (poniżej środka) oraz Stock 2 (obrócona, powyżej środka) pięknie uchwycone w szkicu przez Rony'ego De Laeta (rodelaet na forum CN). Zwróć uwagę, jak bardzo słabe gwiazdy Stock 2 tworzą zarys postaci człowieka, w tym przypadku zorientowany bokiem".

Dodam, że ów biedny Pan Stock i bezlitosne Siostry są wyraźnie połączone łańcuchem gwiazd.

cyt.: "Przypatrz się długo i uważnie gwiazdom w Stock 2. Pozwól na chwilę poszaleć swojej wyobraźni. Widzisz wśród nich jakiś wzór? Bliższe, uważne spojrzenie pokaże, że gwiazdy zdają się układać w cztery wyraźne pasma wyginające się na zewnątrz. Mój kumpel John Davis z Amherst, Massachusetts, wspomniał mi ponad 20 lat temu, że jaśniejsze gwiazdy wyglądają niemal jak zarys bezgłowej postaci napinającej mięśnie, nazywając ją gromadą "Mięśniakiem". Jego nogi rozciągają się na wschód jako dwie proste linie, podczas gdy jego napięte ramiona wyginają się na zachód, nad jego długą, aczkolwiek bezgłową, szyją. Inni zauważają, że wzór bardziej przypomina balerinę w piruecie, również bez głowy. Mięśniak, ewentualnie balerina nie mają nic przeciwko, następnym razem gdy upajasz się pięknem Gromady Podwójnej, nie zapomnij zwrócić się na północ i dostrzec Stock 2 w tym samym polu widzenia".

Nie wiem czy ta cała historyjka jest tu dobrze widoczna, ale ci co patrzają przez dwuruki mogą sami sprawdzić co tam na niebie się wyrabia... i dokąd te Panny ciągną tego bidulka;-)

Dodam jeszcze jeden rysunek, na którym "Mięśniak" jeszcze nie stracił głowy ;-)

http://www.ericteske.com/2013/12/the-muscleman-cluster-stock-2-open.html

Uzupełnienie dla dociekliwych: bezgłowy "kulturysta" to tak naprawdę asteryzm złożony z gromad: Stock 2 i ASCC 8 oraz kilku niezależnych gwiazd.

dc.jpg

stock2 muscleman label.jpg

Stock-2.JPG

Edytowane przez robi
  • Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta