Skocz do zawartości

Potrzebna opinia architekta:)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dotarłem do projektów naszego "piera" w Astrobazie - niestety mamy bardzo duże drgania.

Dręczy nas pytanie czy wina leży w projekcie czy może w firmie, która budowała naszą Astrobazę.


Pomoże ktoś?? :)


Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można prosić o przekrój całości?

Co drży? W którym miejscu? Może to mocowanie telskopu a nie cały budynek (jesli pier jest z nim zintegrowany)? Na pierwszy rzut oka - to na Zachodzie dają masywniejsze piery. Jesli ten pier jest wolnostojący -niepowiazany z budynkim - to zdecydowanie jest zbyt rachityczny.

Bifrost-side.png

Stawiał bym jednak na mocowanie - może te 6 śrubeczek? ;) , no chyba, że wyraźnie odczuwa się drżenie stropu jeśli zacznie się na nim podskakiwać (w wypadku powiązania stropu z pierem)

300116astro01.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do śrub to je zmienili:)

 

obraz drga nawet jak ludzie wchodzą do Astrobazy - jak nawet kichną hehe

 

obraz drga też od przejeżdżających samochodów z pobliskiej ulicy - jakieś 100m w linii prostej

 

Na tarasie Astrobazy obraz na Dobsonach nie drga - nawet jak jeżdżą ciężarówki czy chodzą ludzie....

 

pier ma dylatacje z każdej strony - jest osobnym elementem

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pier przechodzi przez otwory w stropie? Jesli tak to ratunkiem może być jego zintegrowanie z budynkiem. Z czego wykonano dylatację? Pianka czy jakiś inny materiał? Czy jest zupełnie pusta przestrzeń?

Tak pier jest osobnym elementem Astrobazy.

Na początku dylatacja była wypełniona styropianem - ale potem ją usunięto (miało to pomóc w niwelacji drgań) - teraz jest prześwit - tzn są jeszcze resztki styropianu - czyli kulki - muszę je odkurzaczem wyciągnąć.

 

Tez mi przechodzi przez głowę by postawić ten stalowy pier na podłodze w kopule i najlepiej to usunąć ten stalowy podest a zastąpić go hmm sam nie wiem może coś w stylu schodków bibliotecznych??

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jeśli na tym schemacie całości budynku, przekroju A-A, widać prawdziwy wygląd piera, a nie tylko rysunek poglądowy, to chyba mamy winowajcę - to jest domek na kurzej nóżce. Porównaj sobie to z rysunkiem JSC z drugiego posta. Wasz pier to by można nazwać długa tyczką wbitą w ziemię. Ale może to tylko poglądowy rysunek i w rzeczywistości fundament jest większy?

Niestety nie umiem na szybko rozkminić wymiarów fundamentu z tych schematów z pierwszego posta, trzeba nad tym więcej pomyśleć :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jeśli na tym schemacie całości budynku, przekroju A-A, widać prawdziwy wygląd piera, a nie tylko rysunek poglądowy, to chyba mamy winowajcę - to jest domek na kurzej nóżce. Porównaj sobie to z rysunkiem JSC z drugiego posta. Wasz pier to by można nazwać długa tyczką wbitą w ziemię. Ale może to tylko poglądowy rysunek i w rzeczywistości fundament jest większy?

Niestety nie umiem na szybko rozkminić wymiarów fundamentu z tych schematów z pierwszego posta, trzeba nad tym więcej pomyśleć :)

Mateusz tak to wygląda u nas właśnie - przecież sam widziałaś na własne oczy ;)

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pier jest osobnym elementem Astrobazy.

Na początku dylatacja była wypełniona styropianem - ale potem ją usunięto (miało to pomóc w niwelacji drgań) - teraz jest prześwit - tzn są jeszcze resztki styropianu - czyli kulki - muszę je odkurzaczem wyciągnąć.

 

Tez mi przechodzi przez głowę by postawić ten stalowy pier na podłodze w kopule i najlepiej to usunąć ten stalowy podest a zastąpić go hmm sam nie wiem może coś w stylu schodków bibliotecznych??

 

Wydaje się, że pier został źle zaprojektowany, że jest za cienki do swojej długości...?

 

Na moje astronomiczno-architektoniczne oko ;) , to pier jest źle zaprojektowany - przy takiej dłogości to nic dziwnego że drży. Musielibyście poprosic o napisanie opinii przez jakiegos konstruktora i walczyć z wykonawcą projektu.

 

Jeśli chcecie poprawić "domowymi" sposobami to:

Oddylatowana powinna byc tylko posadzka parteru - to jest "podłoga na gruncie" niepowiązana z budynkiem, więc również powinna być odseparowana od piera. Tutaj jednak drganie mogą się przenosić (byc może) poprzez grunt i nic nie pomoże oddylatowanie.

 

Genaralnie to obecnie (jeśli wymiana piera nie wchodzi w grę - musiałby byc naprawdę solidny przy takiej wysokości i mieć solidny findament) to powiązał bym pier z żelbetowymi stropami (oprócz posadzki na parterze).

 

Wymiana podłogi na piętrze chyba nic nie da to raczej drgania z parteru - nie sądzicie?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta stalowa posadzka w kopule robi też spore zamieszanie - ludzie jak na niej stoją i się poruszą obraz drga bardzo:) więc po pierwsze tą dylatacje trzeba oczyścić z tych resztek styropianu i może jeszcze czegoś.... może coś pomoże....

ciekawą sprawą jest to, że na tarasie na podłodze jak postawimy dobsona to obraz jest stabilny... ulica nie przeszkadza.

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście postaramy się o opinie z kilku źródeł odnośnie piera - i jeśli wszystkie będą wskazywać na błędny projekt - to powalczymy z projektantem i już.

 

Nam też się wydaje, że pier jest spie.....

 

ta stalowa posadzka w kopule robi też spore zamieszanie - ludzie jak na niej stoją i się poruszą obraz drga bardzo:) więc po pierwsze tą dylatacje trzeba oczyścić z tych resztek styropianu i może jeszcze czegoś.... może coś pomoże....

 

ciekawą sprawą jest to, że na tarasie na podłodze jak postawimy dobsona to obraz jest stabilny... ulica nie przeszkadza.

 

 

Może rzeczywiście ta stalowa podłoga wpada w wibracje - jakiś rezonans? - które poźniej przenaszą sie na całą resztę. To są cienkie stalowe płyty bardzo podatne na drgania.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a słup zespoić ze stropami.

 

Może spróbować wbić drewniane kliny i zobaczyc efekt? Łatwo je bedzie później usunąć, gdyby się okazało, ze... cały projekt budynku jest właściwie do kitu.

 

EDIT

To znaczy powinien to zrobić wykonawca na zlecenie biura projektowego. W innym wypadku powiedzą przed sądem, że to użytkownik "majstrerkował" i dlatego zepsuł.

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz tak to wygląda u nas właśnie - przecież sam widziałaś na własne oczy ;)

 

słup jest za długi przy swojej grubości - bodajże 35 cm ścianka:) a chyba kolo 8m wysokości:/

 

a co do fundamentu to nie wiem - jak jest w rzeczywistości - ale myślę, że jest tak jak na projekcie....

No to, że pier jest długi i wąski, to widziałem :) Ale druga sprawa to właśnie fundament. Jak dobrze rozumiem plany z pierwszego postu, to fundament piera ma tylko 100x100 cm! Tyle to się w budkach z odsuwanym dachem robi. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć grubości fundamentu. A co do grubości - ja sobie zrobiłem pier 1,5 m o grubości 25x25 cm :) Jakby to wziąć proporcjonalnie, to powinniście mieć ponad metr grubości :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to, że pier jest długi i wąski, to widziałem :) Ale druga sprawa to właśnie fundament. Jak dobrze rozumiem plany z pierwszego postu, to fundament piera ma tylko 100x100 cm! Tyle to się w budkach z odsuwanym dachem robi. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć grubości fundamentu. A co do grubości - ja sobie zrobiłem pier 1,5 m o grubości 25x25 cm :) Jakby to wziąć proporcjonalnie, to powinniście mieć ponad metr grubości :)

 

Na ostatnim rysunku jest stopa fundamentowa - ma zaledwie 30cm! grubosci. Była liczona w/g norm budowlanych dla zwykłych budynków a nie na drgania.

Tu potrzebna jest przede wszystkim wielka masa. Sam słup też jest oczywiście zbyt cienki.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że słup jest za smukły: zaleca się żeby smukłość słupa była mniejsza niż 30, tu wychodzi ok. 48.

I do tego zbyt mała masa fundamentu jak na oczekiwane właściwości.

Należy policzyć jakie są drgania własne układu i od tego uzależnić naprawę.

 

Edit: Zanim napisałem powstało już 7 kolejnych postów.

Edytowane przez Zywis
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zaprojektowane tak, jak projektuje sie domek jednorodzinny. Jeśli projektant będzie się bronił, ze w warunkach zamówienia nie okreslono dopuszczalnych drgań, ale wiedział, że projektuje obserwatorium astronomiczne, to tylko sąd może okreslić kto miał rację na podstawie ekspertyz. Moim zdaniem zawinił mimo wszystko projektant. Nie można projektować magazynu na ksieżki stosując normy dla budynków mieszkalnych, a skąd inwestor może mieć pojęcie o normach na magazyny z ksiązkami? Podobnie tutaj - to architekt powinien wiedzieć (a jak nie wie to się dowiedzieć) jakie potrzebne są parametry piera.

Szkoda, ze nie skonsultowano projektu z architektami, którzy mieli w portfolio projekty obserwatoriów astronomicznych, a przynajmniej mieli jakikolwiek związek z obserwacjami astronomicznymi.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie uważam jak kolega JSC.

Tutaj jeszcze wycinek z Wytycznych projektowych:

"e) bezwzględnie wymagane jest spełnienie wymagań bezpieczeństwa poŜarowego,
bezpieczeństwa uŜytkowania, odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych
oraz ochrony środowiska, ochrony przed hałasem i drganiami, oszczędności energii
i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród.

1.2.3. Wymagania dotyczące konstrukcji
a) budynek naleŜy zaprojektować w konstrukcji tradycyjnej, ze szczególnym
uwzględnieniem ekonomiki kosztowej rozwiązania projektowego,
B) projekt elementów konstrukcyjnych i rozwiązań materiałowych powinien
uwzględniać ekonomikę kosztów ich wykonania,
c) naleŜy zaprojektować odrębne fundamentowanie dla słupa na którym
zamontowany zostanie teleskop główny, w celu uniknięcia drgań przekazywanych
z budynku na teleskop."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! czyli nawet określono w specyfikacji jak istotny jest problem drgań.

Konstruktor może by sie wywinął, ale architekt jest "mózgiem" projektu i ponosi odpowiedzialność. To on powinien podać konstruktorowi dane dot. piera. No ale nie mnie oceniać ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.