Skocz do zawartości

Seeing, Jet Stream, Bad Layers czyli o co kaman w meteoblue.com


tomeczz

Rekomendowane odpowiedzi

witam, chciał;em Was podpytać o korelacje międzi danymi z poszczególnych kolumn znanej prognozy seeingu.

 

O ile dobrze kojarzę, arc.sec. to wartość rozdzielczości jaką w danym momencie uzyskać się prognozuje. Zakladam ze im mniejsza wartosc tym lepiej dla obserwacji/fotografowania.

Dla ponizszego obrazka dla godz 23 indexy1 i 2 są dość dobre, Jet Stream jest słabawy a arc.sec jest katastrofalny.

33143685795_14789dc811_b.jpg

 

 

 

Ale juz dla tego obrazka o 23giej, mozna powiedziec ze indeksy i jet stream jest podobny do danych z 1 obrazka, a arc.sec. jest bardzo niski

 

o co chodzi? jak toionterpretowac

z gory dziekuje

33016316171_1f546d86db_z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te prognozy seeingu dotyczą tylko wysokich warstw atmosfery - tak mi się wydaje - wystarczy to porównać do seeingów uzyskiwanych w obserwatoriach astronomicznych i z tych prognoz wychodzi, że obecnie mają tam najlepszy seeing zmierzony u nich kiedykolwiek :D

Np. obserwatorium w Mount Wilson (Los Angeles USA) https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/seeing/hidden-springs_united-states-of-america_5356740

I ich badania http://iopscience.iop.org/article/10.1086/317701/pdf

Podejrzewam, ze do tego seeingu podawanago z prognoz trzeba dodać jakiś seeing dotyczący przypowierzchniowej warstwy atmosfery - seeing atmosfery w pobliżu teleskopu.

 

EDIT

Znalazłem bardzo fajne opracowanie dot. seengu - na razie nie mam czasu przewertować, ale może komuś sie przyda :

 

http://www.alpo-astronomy.org/jbeish/Observing_Mars_8.html

 

PS

Gdzieś tam się zastanawialiśmy jak mierzą seeing - tor gwiazdy to chyba dobry sposób (?) - na górze idealny seeing , na dole zły.

trails.jpg

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Sprawdzam codziennie prognozę na meteoblue od bardzo dawna. Bezpłatna wersja trial działa cały czas i dla mnie trzy dni zupełnie wystarcza. Jednym rzutem oka mam najważniejsze informacje do planowania obserwacji: wschody i zachody Słońca, Księżyca, i prognozę zachmurzenia, która dla mojej lokalizacji sprawdza się bardzo dobrze. Do prognozy seeingu nie przywiązuję większej uwagi. Jak niebo czyste to nie ma co wybrzydzać, po tak zawsze nie będzie. Do kiepskiego seeingu wystarczy odpowiednio dobrać obiekty do obserwacji i nie szaleć z powiększeniami. Tak samo dobry seeing staram się wykorzystać na wymagające obiekty i duży power.

Dzięki Bezel za odkopanie tematu z linkami do ciekawych artykułów o seeingu. Pierwszy raz trafiłem też na wzmiankę o opisach budowy sztucznych gwiazd podwójnych.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.