Skocz do zawartości

60-tka w budowie ---zdjęcia


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Piotrze a probowales ustawic "TURa" na ksiezyc ? Zawsze mnie ciekailo jakby wygladal ksiezyc na powiekszeniu 500- 1000 razy :D

 

P.S.

Przy tak wielkim zwierciadle trzeba bedzie chyba uzywac filtru baadera :D

 

pozdrawiam

Edytowane przez Mistshu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr według Mnie w nazwie musi być zwrot "60-tka". Zresztą już wszyscy kojarzą "60-tka" z teleskopem Piotra Z. Wszędzie jest napisane na forum określenie "60-tka ..." . Moim zdaniem już się przyjęła nazwa "60-tka Piotra Z." lub " "kolumbryna Piotra Z."

 

Ja będę zawsze pisał: patrzyłem przez "60-tkę Piotra Z."

 

To w zasadzie nie jest nazwa tylko określenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Wady tego pomysłu .

1.Paweł się może nie zgodzić .

2. M-97 widziana w TURZE ?

 

...

 

o tak, do takiego "monstera" nazwa musi pasować i brzmieć równie majestatycznie

 

ad1. A myśle, że to będzie niemały zaszczyt, być jego matką chrzestną, ...nawet, jak się jest, lub może być, .. ojcem :D

ad2. a M-97 może być widziana TUREM :)

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KARL

był to mozdzierz oblezniczy kalibru 600mm i zaznaczyl swa obecnosc w oblezeniu Sewastopola,a takze uzyto go do bombardowania Warszawy podczas Powstania Warszawskiego.

ciężar pocisku: ok. 2000 kg, ładunek kruszący: ok. 400 kg,

zdolność przebijania betonu: ściany do 150 mm,

zdolność przebijania płyt pancernych: do 300 mm.

 

 

Jak powstanie lustro 800mm, można nazwać je DORA - taką nazwę nosiło największe działo II wojny św. Zasięg 40km, do transportu działa zaangażowanych było 2000 ludzi, a do samej obsługi 500 osób (!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być bez żartów, ale taki maleńki może przejdzie:

- Gdyby Piotr w przyszłości budował większy teleskop, i gdyby, tak zupełnie przypadkiem miał on mieć średnicę 750mm, to pomyślcie jak ładnie by się nazwa kojarzyła "Piotr wystawił swoje 0,75 i wszyscy widzieliśmy gwiazdy..."

To tak nawiązując do tradycji półlitrówki, znaczy półmetrówki Tura :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie , niech na razie zostanie po prostu 60-tka . Może kiedyś spontanicznie wypłynie jakaś nazwa związana z ciekawym wydarzeniem na zlocie , oby nie z kotem .

 

Dzisiaj sprawdzałem na księżycu i Saturnie , rewelacja . Muszę szybko zdobyć solidną drabinę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja lubię zdrobnienia. Na swój samochód (NISSAN MICRA) mówię "Mikruś". Może zatem "Procuś" - skoro Procyon is not accepted by the owner ?

A może "rureczka" - <<Piotr wystawił swoją rureczkę...>> :ha: ??

 

Pavlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, a co ty na to zeby wyrzuczic wtorne lusterko (nie na zawsze  :D )  wstawiс w ognisku glownym kamerku Philipsa , zadiafragmowac  glowne do n.p. 400 mm i uderzyc po Saturnie ?

 

...albo po Tytanie, i zawstydzić panów z ESA, że nie trzeba Huygensa, "tylko" 60-tka Piotra wystarczy, aby uzyskać zdjęcia, jakie lądownik zrobił :ha:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie drabiny to malarską / odwrócone V / można chodzić . Aby ją przesunąć nie trzeba schodzić .

Tak naprawdę łatwiej chodzić na drabinie dostawnej (takiej: | ).

Kto umie chodzić na szczudłach - nie ma z tym problemu! Tylko dosyć trudno ustać w miejscu, żeby zdążyć spojrzeć w okular! :)

 

Diafragmować 60 do 40??? Słuchać hadko!

Hamal to by raczej zaczął od tego (po wysłuchaniu prelekcji WIELKIE OCZY ŚWIATA) by dorobić... AKTYWNĄ OPTYKĘ! :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze a daloby rade pstryknac fotke ksiezyca ? W koncu duzych ekspozycji nie trzeba, zwlaszcza orzy takim lustrze. Nawet na zasadzie przykladania apratu. Bardzo mnie ciekawi jak wyglada lysy na wiekszych zoomach z duza ostroscia.

 

Chcesz, żeby 300D się spalił :rolleyes: W tym dużo plastiku. Do takiej foty potrzebny co najmniej 10D z lepszym body :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe jest jednak bardzo prawdopodobne , można księżyc focić 60-tką bez żadnego prowadzenia . Prawie żadnego bo dzisiaj Dave delikatnie "palcyma" popychał i pojedyncze klatki Canonem wyszły . Był wstępnie problem z ustawieniem ostrości ale z drabiny przy silnym wietrze trudno było za pierwszym razem o sukces . Zasięg jest spory bo na jednej klatce widać kratery mniejsze niż 6-8 km . Wizualnie jeszcze lepiej , widać takie szczegóły że obaj byliśmy w szoku . Stosowaliśmy wstępnie okular 31 mm (96x) i 17 mm (176x) . Dave po 1-wszej musiał wracać a ja jeszcze próbowałem Naglerka 12 mm (250x) , księżyc już poleciał mocno w dół nad park ale i na takim "żółtym" było widać łańcuchy górskie , szczyty i ich ściany . Kiedyś miałem Cassegreina z ogniskową 3700 mm i lustem 200 mm . Przy pięknej pogodzie i wysoko księżyc był podobny ale nie było tak dobrze widać tych drobiazgów . Dzisiaj zasięg gołym okiem może 2 mag :unsure: i chmury wysokie .

 

Właściwie każdy mógłby pomyśleć że to wszystko widział w swoim teleskopie ale zapraszam w pogodną noc do Wrocka , to trzeba porównać .

 

Niewiem czy Dave opublikuje jakąś klatkę po selekcji ostrości , były trudne warunki wietrzne . Ale pierwsze fotki za nami B)

 

Wcześniej obserwowaliśmy przez 17-tkę Saturna i pomimo że był nieomal pionowy Cassini ładnie i na całym obwodzie , pływał bo musiał pływać na wietrze , przez chmury i na tej wysokości .

 

Wreszcie mam stabilną i wysoką drabinę a właściwie zawsze ją miałem . Kiedyś kupiłem płaską , aluminiową drabinę do czyszczenia rynien w domu . Ma zasięg ok 9 m w trzech częsciach . Tą trzecią udało się oddzielić a dwie pozostałe ustawić w "rozkraku" . Ma tą szeroką poprzeczkę stabilizującą i nie kiwa się na boki . Bez tej drabiny nic byśmy nie mogli zrobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nowy problem bo trzeba by jakoś ten teleskop nazwać . O ile "Półmetrówka Tura" zawsze ładnie się stroiła jako nazwa o tyle 60-tka Piotra zupełnie mi nie pasuje a jak pewnie wiecie na nazwę firmową "Procyon" zgodzić się nie mogę . (stare sprawy zupełnie nie związane z producentem ) .

 

Powiem Wam w sekrecie że najchętniej nazwał bym ten teleskop : TUR .

1. Paweł jako pierwszy miał ciąg do wielkich teleskopów , najpierw 350-tka a potem legendarna już Półmetrówka .

2. Zawsze na zlotach chętnie pokazywał zakamarki nieba .

3.Jest jednym z najlepszych obserwatorów wizualnych w tym kraju .

4. Jest moim serdecznym przyjacielem i będzie mi raźniej spędzać noce z kumplem choć tylko z nazwy teleskopu .

1Paweł się może nie zgodzić

2. M-97 widziana w TURZE ?

 

Jak myślicie ? tym razem proszę bez żartów .

Dzięki Piotr. Jesteś bardzo miły :D:D:D:D

Myślę, że 60-tka sięgnie trochę dalej niż 50cm, dlatego powinna to być nazwa kojarzona z czymś lepszym niż wspomniane półmetra. Takim rozmiarem lustra stwarzasz zupełnie nowe możlwiości dla wizuala, więc może "DS hunter" albo "supernova hunter" - w końcu starasz się je łowić w galaktykach, więc jak złapiesz taką w ccd, to później będziesz ją mógł powierdzić wizualnie w 61 :D .

 

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez PiotrZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.