Skocz do zawartości

Odnaleźć planetę pozasłoneczną PDS 110 b - zbiórka


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dzisiaj na spotkaniu z PTMA Białystok rozmawiałem o najnowszym znalezisku, o którym opowiedziałem w tym wątku:

http://astropolis.pl/topic/59163-pierscienie-planety-pozaslonecznej-pds-110-b-wrzesien-2017/

 

A więcej można przeczytać także w Scientific American:

https://www.scientificamerican.com/article/newly-found-exoplanet-may-have-ring-system-dwarfing-saturn-rsquo-s/

 

Mowa tutaj o niedawno znalezionej planecie pozasłonecznej, która prawdopodobnie posiada pierścienie jeszcze większe od Saturna. W 2008 i 2011 roku zaobserwowano bliźniacze tranzyty, o podobnym przebiegu. Ponieważ zdarzają się one cyklicznie, kolejny powinien pojawić się w 2014 roku - niestety, nie zaobserwowano go. W tym czasie, gwiazda znajdowała się na niebie obok Słońca i nie mogła być obserwowana. Kolejna okazja wypada we wrześniu 2017 roku. A ponieważ dwa tranzyty nie wystarczą do potwierdzenia istnienia PDS 110 b, rusza ogólnoświatowa akcja obserwacyjna. Chciałbym w niej wziąć udział, jednak wymaga pewnych standardów od obserwatorów. Udane obserwacje zostałyby wpisane do artykułu, a więc wnosimy pewną cegiełkę w odkrywaniu egzoplanety. Trudno powiedzieć jak to wygląda z organizacją u nas. Z pewnością zagranicznych obserwatorów zajmujących się fotometrią jest więcej. Tranzyt wypada m.in. w czasie naszego zlotu StarParty i na pewno będę łapał przy dobrej pogodzie.

 

Jaki jest cel zbiórki? Chodzi tutaj dokładnie o filtr fotometryczny "V" Johnsona. Jest to jedyny brakujący element, który wymaga mój zestaw obserwacyjny, aby móc połączyć obserwację razem z innymi. W PTMA uznaliśmy, że największe szanse powodzenia będą, jeśli zorganizuję w tym celu zbiórkę. Link: http://deltaoptical.pl/filtr-baader-planetarium-fotometryczny-v-125-2459440v,d1850.html

 

filtr_fotometryczny_v_baader_2459440v.jpg

 

Jaki jest plan działania?

Uzbierać jak najwięcej materiału, ile się da. Przewidywany tranzyt ma miejsce między 5 a 23 września, ale może być odchyłek o kilka dni. W związku z tym, w każdą pogodną noc, między ~20 sierpnia a 30 września musi zostać przeprowadzona fotometria gwiazdy PDS 110. Znajduje się ona w konstelacji Oriona i jest widoczna w godzinach 2:30-4:00, w zależności również od momentu obserwacji (pod koniec września nawet 1:30-4:30). Transmisja online (i offline, potem byłby upload) z obserwacji byłaby dostępna w Internecie.

 

Co potem?

Po obserwacjach PDS 110, filtr na pewno byłby dalej wykorzystywany do przyszłych projektów obserwacyjnych. W końcu używa się go w fotometrii, a rejestrowanie tranzytów głównie na tym się opiera. Co prawda, da się obserwować je bez, jednak kalibracja do odpowiedniego systemu pozwala na nowe możliwości. Jeśli faktycznie zbiórka będzie sukcesem i ktoś dołoży więcej, po prostu przeprowadzę dodatkowe obserwacje za pomocą kilku dodatkowych filtrów fotometrycznych (np. z filtrem B mogę wyznaczyć jeszcze wskaźnik barwy).

 

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/rnzvkg

Konto jest aktualnie niezweryfikowane, ponieważ w weekendy nie dochodzą przelewy będące podstawą do zmiany statusu. A bez tego nie mogę dojść do kolejnego etapu weryfikacji.

 

Dziękuję!

 

Na prezentację K2-34 b.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej akcji chętnie się dorzucę. I mam nadzieję, że uda się zebrać znacznie więcej, niż na sam filtr (jeśli ktoś nie zna zrzutki, to pamiętajcie, że osiągnięcie minimalnej oczekiwanej kwoty nie kończy akcji, można wpłacać dalej :) ).

 

Świetne są te Twoje projekty i fajnie, że się tym wszystkim dzielisz. Powodzenia! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo! :helo:

 

W zbiórce udało się osiągnąć próg w mniej niż 24 godziny! Zakup filtra fotometrycznego "V" jest już możliwy, aby móc realizować cel. Planety pozasłoneczne, a przede wszystkim ta z pierścieniami, będą miały kolejnego obserwatora! Oby we wrześniu było jak najwięcej pogody, by móc uzbierać jak najwięcej danych do analizy. Wkrótce opowiem Wam jak do tego się zabiorę :)

 

Dziękuję każdemu, kto dorzucił się i udostępnił link do zbiórki! Przede wszystkim Robertowi Mierniczkowi, który wpłacił aż 500 zł na ten cel, po czym wskaźnik zatrzymał się na 138%!

 

Każdy wspomagający na pewno pojawi się przy każdej mojej publikacji związanej z obserwacją tranzytu potencjalnej planety z pierścieniami. To dzięki Wam będę w stanie móc o tym pisać m.in. w czasopismach. Jest jeszcze tylko jedna sprawa - niektórzy wpłacający są anonimowi (nick ukryty). Jeśli jesteś akurat taką osobą, skontaktuj się w prywatnej wiadomości w sprawie zgody w takich publikacjach.

 

Tak jak Was wcześniej poinformowałem, każda kwota powyżej progu zostanie przeznaczona na dodatkowe akcesoria do obserwacji. Dla siebie nie zostawiam ani złotówki - to idzie na naukę! Już teraz niewiele brakuje, aby drugi filtr ("B") był w zasięgu. Z jego pomocą można określić tzw. wskaźnik barwy gwiazd. Na tej podstawie w sposób amatorski damy radę wyznaczać wielkość gwiazd, co jest kluczowym elementem przy obserwacjach tranzytów planet pozasłonecznych! A w przypadku PDS 110, można spróbować określić charakter obu zakrywających się ciał niebieskich. Będę Was informował o co dalej, bo zbiórka kończy się dopiero po 30 dniach. A minęło dopiero kilkanaście godzin!

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję za wsparcie! :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przez sobotę i niedzielę nie miałem dostępu do internetu. Dorzucę coś dziś wieczorem.

Naprawdę jak na amatora (nie wiem czy to aktualnie dobre określenie) wykonujesz świetną robotę.

Dodatkowo sam się dużo nowego dowiedziałem i trochę też się nauczyłem.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jest już na 2 filtry. W razie czego te kilka brakujących złoty to chyba Delta opuści. Ale jest jeszcze 29 dni!

 

Pozdrawiam Zbyszek

 

Super, że akcja ma taką popularność. Dziękuję Wam bardzo!

 

Najważniejsze elementy już mamy i można pracować. W wakacje pokażę Wam parę przykładów co takiego z nimi można robić i do czego jeszcze się wykorzystuje.

Prowadzę też działalność popularyzatorską w postaci oglądania nieba (transmisje na żywo na FB). Zainteresowanie jest duże, a w danej chwili (jednocześnie) śledzi od 20 do 100+ osób. Zbiórka ma już szczyt za sobą i na pewno zahamuje. Ale gdyby była niespodzianka i zostanie np. 300-350 zł (np. nie starczy na kolejny filtr), to dla Was kupiłbym taki fajny Canon FD 50mm f/1.4. Naczytałem się o wielu dobrych opiniach, więc na pewno będzie można coś pokazywać. W tej chwili trudno mi powiedzieć jaki będzie krok dalej. Nie chciałbym zmieniać progu, gdyż tak naprawdę poprosiłem tylko o filtr. To dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się jeszcze więcej :)

 

Ale gdybyśmy określili kolejny cel. Gdyby to był filtr, to na pewno skłoniłbym się ku czerwonemu "R" (U oraz I są rzadziej używane). Ale robi się teraz taki problem. Gwiazdę rejestruję za pomocą jednej kamery, więc trudno będzie ciągle zmieniać ciągle filtr. Im więcej nieprzerywanych obserwacji uzyskuję, tym lepsza wychodzi dokładność. Przecież nie będę myślał o dwóch obiektywach na jednym montażu, tym bardziej że EQ5 średnio się nada i zrobią się wydatki. Poczekajmy może i zobaczymy co wyjdzie dalej. Być może rozsądniejszą opcją okaże się zmiana obiektywu 75/300 na refraktorek 102/500 z powodu większej średnicy - więcej światła to dokładniejsze pomiary. Ale ja tylko jeszcze dodam, że nie musicie aż tyle pomagać i jest to Wasza decyzja. Poprosiłem o filtr, a dostałem dwa. I to jest właśnie wow! :icon_eek:

 

W formie podziękowania gwarantuję :)

1) Stały przypływ najnowszych informacji z wydarzenia. W aktualnym wątku o PDS 100 będę informował jak wygląda obecna sytuacja - m.in. czy widać, czy jeszcze nie.

2) Transmisje internetowe z każdej sesji obserwacyjnej na moim fanpage. To ja już wspominałem wcześniej :)

3) Wyniki obserwacji, które pojawią się na różnych portalach i czasopismach astronomicznych (również zagranicznych). Chciałbym, aby dane rozeszły się po różnych miejscach, a przy niektórych (bo nie wszystkie mogą tego życzyć) pod koniec dopisać listę pomagających, bez których projekt ten nie miałby miejsca.

4) Poradnik w jaki sposób samodzielnie możemy to zjawisko obserwować za pomocą teleskopu! W lipcu zrobię nawet w formie dwustronicowego plakatu-PDFa w A4, albo jako oddzielny temat na forum. A może czasopismo "Astronomia" zainteresuje się, aby wrzucić notkę w sierpniowym numerze?

5) Podziękowanie dla każdego wspierającego ten projekt. Na pewno do każdego z Was jeszcze się odezwę - mam nadzieję, że wśród listy wpłacających mam chociaż maila, aby się skontaktować :)

6) Zakup tych przedmiotów nie jest na "jedno zjawisko", lecz będą stale wykorzystywane w innych projektach (w tym zwykłe tranzyty czy po prostu wspólne obserwacje nieba), w których będzie można zdziałać nieco więcej.

7) Stawiam piwko każdemu na wrześniowym zlocie, dla każdego który dorzucił :D

 

Po prostu chcę pokazać, że pieniądze przekazane przez Was zostaną dobrze wykorzystane :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszej zbiórce udało się uzbierać 200% kwoty, co przekłada się na dwa filtry do obserwacji potencjalnego tranzytu planety pozasłonecznej PDS 110 b z pierścieniami! Dziękuję! :)

 

W związku z sukcesem, na początku przyszłego tygodnia zamykamy zrzutkę, gdyż zestaw do obserwacji tranzytu jest niemal gotowy! Jeśli ktoś z Was chciałby dodatkowo wspomóc w przyszłych projektach (głównie pod kątem obserwacji nieba), serdecznie zapraszam do dorzucenia. Już niewiele zostało na obiektyw firmy Canon (FD, 50mm f/1.4), który zdominuje podczas transmisji na żywo. Każda złotówka zostanie przekazana na popularyzację astronomii poprzez zakup sprzętu na streamowanie zjawisk astronomicznych w Internecie (gdyż i tak mamy nadwyżkę o 150 zł). Nie spodziewam się już dużych zmian, dlatego nie ma sensu myśleć o kolejnym dodatku do PDS 110 i innych tranzytów - najważniejsze już jest!

To, co będzie widać, z pewnością Was zainteresuje! Chętni niech sprawdzą, co będzie widać za pomocą takiego zestawu: https://www.youtube.com/watch?v=NXvwa7A7efw 

Sam często wracam do jego filmików :)

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/rnzvkg

 

I to by było na tyle - kolejny post będzie ostatni i przejdziemy wtedy do podsumowania :)

 

aktualny stan.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiórka zakończona z kwotą 1275 złotych - to 209% całej sumy, o którą Was poprosiłem! Dziękuję Wam wszystkim bardzo serdecznie!

W tym tygodniu będę mógł zamówić dwa filtry fotometryczne ( V i B ), a za resztę kwoty (po dorzuceniu od siebie) przygotuję mały zestaw do transmitowania nieba na żywo. Oprócz obiektywu 50mm f/1.4 będzie potrzebny adapter do mocowania na statywie, dlatego od niego zacznę. Jakiekolwiek obserwacje i recenzje przeprowadzę dla Was po sesji, gdyż mam jeszcze dwa tygodnie intensywnej nauki. Wtedy też będę w stanie powiedzieć coś więcej :)

 

Szukałem wszędzie po ustawieniach i nigdzie nie mogę znaleźć opcji wcześniejszego zakończenia(jest tylko opcja usunięcia). No trudno, ale nie szkodzi. Można wypłacać w każdym momencie :) 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry dotarły do mnie - już nie mogę doczekać się pierwszych testów! :D

 

Delta Optical dała mi również kilka bonusów:

- 5 obrotowych mapek nieba -> pójdą na konkurs na moim fanpage jako podziękowanie za akcję i osiągnięcie 10 tysięcy polubień :)

- 5 plakatów z mapą nieba o rozmiarze B2 -> pójdą do trzech szkół licealnych w Białymstoku i do naszego oddziału PTMA; może ktoś w ten sposób zainteresuje się astronomią :)

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję! :)

Filtr V i B.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • LibMar odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.