Skocz do zawartości

SLOAN filter prodżekt :)


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, HAMAL napisał:

Kluczem jest uszczelnienie wszystkiego, ja w tym celu zastosowałem klej Butapren, co ciekawe nie uszkadza mi powłok na filtrach...

Bądź ostrożny, Hamalu! Ja kiedyś kleiłem tulejkę w szukaczu, co prawda innym klejem, ale podobnym. Zostawiłem do wyschnięcia, klej zakrzepł, ale zmatowienie powłok (i to destrukcyjne) pojawiło się po około tygodniu. Prawdopodobnie opary kleju wydzielone podczas związywania zadziałały z opóźnieniem.

Gdybyś potrzebował gumowych oringów z HNBR , to mam w pracy dostęp do przeróżnych rozmiarów. Podaj wymiar, to poszukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem kleju Butapren Dragon.


Powiem czym się kierowałem. Te filtry spokojnie mogę spisać na straty dla takiego osiągnięcia, dodatkowo zmatowienie jeśli się pojawi to na samym obrzeżu gdzie i tak zasłania je pierścień, oraz zazwyczaj nie pracuje ta część filtra. Dodatkowo może tez nastąpić ich uszkodzenie (zwłaszcza powłok) od kontaktu z samym płynem który, aby ładnie czyścic szyby na błysk może zawierać różne dziwne substancje. Klej może oddawać chemię do płynu. Te wszystkie aspekty wziąłem pod uwagę, jestem ich świadom  i jestem gotowy zaryzykować :)

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMG! Najciekawszy wątek roku. Kocham innowację, a to, co się tu powyprawiało to kwintesencja wynalazczości. @HAMAL - zgłoś cholera patent na "ciekłe filtry" - LQF (LiQuid Filters). :D Przecież z tego da się zrobić całą gamę filtrów, bo barwienie cieszy jest dużo łatwiejsze, niż szkła :P Co prawda sprawność nie będzie powalać, ale... cena wynagrodzi :D

 

Zrób filtry RBG LQF :D

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprowokowałeś mnie do pogrzebania za "ciekłymi filtrami" i widzę, że jest nadzieja na pożegnanie w przyszłości obleśnych i niepraktycznych kół filtrowych.

http://www.novaphotonics.com/lyot-filter/lyot-filter-rapidtuning.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_crystal_tunable_filter

 

Cytuj

 

LCTFs have been utilized for aerospace imaging.[4][8] Their light weight and low power requirements make them good candidates for remote-sensing applications. They can be found integrated into compact but high-performance scientific digital imaging cameras as well as industrial- and military-grade instruments (multispectral and high-resolution color imaging systems).[9] LCTFs can have a long lifespan, usually many years. Environmental factors that can cause degradation of filters are extended exposure to high heat and humidity, thermal and/or mechanical shock (most, but not all, LCTFs utilize glass as the principal base material), and long-term exposure to high photonic energy such as ultraviolet light which can photobleach some of the materials used to construct the filters.

Recent advances in miniaturized electronic driver circuitry have reduced the size requirement of LCTF enclosures without sacrificing large working aperture sizes. In addition, new materials have allowed the effective wavelength range to be extended to 2450 nm.

 

Amazing.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomi, którym sporo rzeczy naprawiłem i w każdej pracy gdzie zawsze coś technicznie udoskonale lub naprawię, często mi nadają ten przydomek :D

 

Ale to jest tak, że my Słowianie mamy nie tylko do pokazania cycki naszych kobiet, jak to zrobił pewien znany muzyk, mamy wrodzoną kreatywność wynikającą po trosze z PRL-u który zmuszał nas do szukania tego co inni na zachodzie dostawali na tacy, i sporo na naszych Forach przejawów tej kreatywności w Naszej Społeczności :)

 

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto w paśmie SLOAN na budżecie wynoszącym..... 0zł :D tak w sumie to nie jest SLOAN ale imitacja tej palety złożona z danych OSC z ASI120MC, ale jakby dodać tutaj gwiazdy z RGB? może by to miało sens jako "interpretacja artystyczna" ;) 

image.thumb.png.b18e3786dcebe29e24b4ba43f1e54a21.png

 

 

image.png

image.png

Edytowane przez KarolMasztalerz2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to jakieś urozmaicenie :)

 

Wracając do moich wypocin :D postanowiłem też zrobić próbę w odniesieniu do SDSS, wybrałem okolice gwiazdy HIP 87305. Zasięg oczywiście mniejszy bo 30x20sek na kolor, ale kolorystyka gwiazd wyszła bardzo zbliżona.

 

Moje 

HIP87305-SLOAN.jpg

 

i oryginalny SDSS

 

HIP87305-SDSS.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

No to jedziem dalej :) filtr cieczowy B został zastąpiony przez filtr Baader Planetarium niebieski 470nm, oraz Baader Planetarium UV/IR-Cut, czego szuka tu Baader Planetarium UV/IR-Cut? a no tnie podczerwień którą wszystkie filtry niebieskie chętnie przepuszczają (rgB Baader też :huh:) a dla podczerwieni zarezerwowany jest kanał R czyli Baader IR pass 685nm.

Zdjęcia SLOAN które będę tu wrzucał mają stanowić jedynie ciekawostkę, ich jakość będzie średnia, bo robię je gdy seeing nie jest wystarczający dla docelowych akwizycji. Dodatkowo składają się z małej ilości materiału wsadowego. TU znajdziecie zdjęcie tej mgławicy do porównania z prawdziwych filtrów SLOAN :)

 

Mgławica Kokon IC 5146

RGB.png.e455bf8cd970b40f83deb18d50b63cad.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

 filtr Baader Planetarium niebieski 470nm, oraz Baader Planetarium UV/IR-Cut, czego szuka tu Baader Planetarium UV/IR-Cut? a no tnie podczerwień którą wszystkie filtry niebieskie chętnie przepuszczają (rgB Baader też :huh:)

Mówisz o filtrze planetarnym czy typowo do astrofotografii? Tak czy inaczej, to bardzo dziwne, skąd przekonanie, że tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

No to jedziem dalej :D NGC 7129

 

Zachęcony zdjęciem diver-a postanowiłem obrobić moje próbne NGC 7129 robione przy tragicznym seengu,.

Powiem Wam, że moim zdaniem, SLOAN to bardzo ciekawa opcja dla mgławic refleksyjnych na podmiejskim niebie, Narroband nie ma tu czego szukać, RGB nic spektakularnego nie pokazuje, dobry SLOAN (nie to moje próbne dziadostwo) zrobi sporo fajnego i kolorystycznie intrygującego.

informacyjnie, zielone kłaki na zdjęciu to śladowy wodór w mgławicy :)

NGC7129-SLOANx.thumb.jpg.6dbb3b4a482c52cd694c68e02273ab1b.jpg

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.