Skocz do zawartości

APO 130 Pierwsze światło


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, qbanos napisał:

Fajnie, ale jaki to jest dokładnie refraktor? Od TSa? Podaj chociaż producenta. Dublet, triplet?

Faktycznie, nie napisałem. To jest triplet, ten model ze stajni TS-a:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6679_TS-Optics-PHOTOLINE-130-mm-f-7-Triplet-APO---FPL53---2-5-inch-RPA-focuser.html

z tym reduktorem:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6085_TS-Optics-PHOTOLINE-3--0-79x-Reducer-4-element-for-Astrophotography.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacna "rura" (tuba), ale fiolecikiem wokół gwiazd trochę daje, problem do usunięcia w obróbce. Gdzieś czytałem, że  refraktor o dużej aperturze trudniej chromatycznie skorygować niż małego brzdąca, o tej samej śwaitłosile. Tu chyba to się potwierdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe działo !!  Gratulacje ! Z tym reduktorem to już ładne F / 5.5.  Ciekawy jestem jakie masz zastrzeżenia do tej tuby. Bo ja do swojej takie drobne  też miałem :). 

 

2 godziny temu, Piotr4d napisał:

Zacna "rura" (tuba), ale fiolecikiem wokół gwiazd trochę daje, problem do usunięcia w obróbce. Gdzieś czytałem, że  refraktor o dużej aperturze trudniej chromatycznie skorygować niż małego brzdąca, o tej samej śwaitłosile. Tu chyba to się potwierdza.

Wydaje mi się że te obwódki to nie kwestia złej korekcji, w końcu to triplet i był by nieźle skopany, jakby dawał taką aberację chromatyczną. Myślę że to kolor gwiazd sie rozlewa wokoł nich , akurat wokół niebieskich jest fioletowy, ale wokół pomarańczowych masz także pomarańczowe obwódki  . To chyba kwestia obróbki a nie kwestia optyki

 

A może ostrośc ci pojechała w czasie sesji?

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zaletach tego APO nie ma się co zbytnio rozpisywać bo są oczywiste: kawał dużej, jasnej tuby, mobilnej i łatwej do ogarnięcia w terenie, na czym najbardziej mi zależało. Może teraz parę słów o zauważonych mankamentach:

1. Mam zastrzeżenia do korekcji pola w prawym górnym rogu. Widać to na fotografii, ale specjalnie nie razi. Pocieszam się, że jak wrócę do focenia na KAF 8300 gdzie jest odrobinę większy pixel niż w Canonie no i mniejsze pole widzenia to wada ta będzie niezauważalna.

2. Wspomniane przez was niebieskie obwódki też mi się nie podobają. Nie wydaje mi się aby była to wina obróbki -fotki z Newtona tego zjawiska nie wykazują.

3. Wyciąg wygląda na bardzo solidny i sztywny, ale rotator tak jest pomyślany, że rotuje razem z szukaczem. Używając szukaczo-guidera może tak wypaść, że mocowanie do montażu zasłoni obiektyw guidera. Oczywiście da się tą wadę wyeliminować mocując guider w innym miejscu, lub używając OAG-a.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Duser napisał:

Hmm, to skąd takie różnice w wyglądzie gwiazd o podobnej jasności :

 

gdyby to była aberacja chromatyczna , fiolet był by wokół obu gwiazd. 

No faktycznie. Pewnie po części wynika to z widma/koloru gwiazd. Gwiazda niebieska da większą obwódkę niebieską niż gwiazda czerwona. Ale pewnie to wszystkiego nie wyjaśnia. Temat jest do dalszego rozpracowania. Trudno o sensowne wnioski z jednej fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacny sprzęt.

Mi na sąsiednim forum zarzucono, że moje APO ma dużą aberrację chromatyczną (w wizualu jest ok, na foto fiolet się rozlewa),

widzę że charakterystyka fioletowych obwódek jest podobna.

Wygląda na to, że jest to charakterystyczne dla APO na FPL53 ze stajni TS-a (i innych marek), które są produkowane w jednej fabryce pod różnymi szyldami.

Ale znacznie lepiej obrabiasz swoje zdjęcia niż ja.

Trochę drogi ten guider, ale za to nie potrzebujesz laptopa i dodatkowego zasilania do niego w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bajastro napisał:

Zacny sprzęt.

Mi na sąsiednim forum zarzucono, że moje APO ma dużą aberrację chromatyczną (w wizualu jest ok, na foto fiolet się rozlewa),

widzę że charakterystyka fioletowych obwódek jest podobna.

Wygląda na to, że jest to charakterystyczne dla APO na FPL53 ze stajni TS-a (i innych marek), które są produkowane w jednej fabryce pod różnymi szyldami.

Ale znacznie lepiej obrabiasz swoje zdjęcia niż ja.

Trochę drogi ten guider, ale za to nie potrzebujesz laptopa i dodatkowego zasilania do niego w terenie.

Nie widziałem tej aberracji w żadnym APO FPL53 TS'a, które używałem. Ale mówiąc zupełnie szczerze - nie używałem tej 130-tki, więc może to jej specyfika, albo trafiliście takie egzemplarze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.