Skocz do zawartości

Zakup obiektywu M42


xinu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Mam pytanie, chciałbym podłączyć do Canona 600D obiektyw M42 o ogniskowej 135-300 mm. Chciałbym pobawić się w focenie galaktyk i mgławic w szerokim kadrze. Do tej pory cały czas używam TS APO ED 102/714. I tak mnie naszło na jakiś tani obiektyw, nie stać mnie na nowe wypasione szkła. Czy moglibyście mi coś polecić ? a może jakiś obiektyw 50mm ? Znalazłem np. coś takiego:

 

http://allegro.pl/idealny-jupiter-37a-bardzo-ostry-duzo-sampli-i6888890518.html

 

Aparat umieszczony byłby na heq5 i fajnie by było naświetlać jakieś 5 minutówki bez guidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... 5 minut bez guidingu na HEQ5 to chyba tylko z max 50 mm. Przynajmniej na takim jaki ja posiadam. Za duży PE.

Co do obiektywu, piszesz -tani. To pojecie względne ale skoro masz fajne APO to przyzwyczajony jesteś do pewnej jakości, której tani obiektyw bez odpowiedniej korekcji Ci nie zapewni. Ja próbowałem z tanim Jupiterem 135 i Pentaconem 50 mm i grzecznie obiektywy te odłożyłem na półkę. Do galaktyk w szerszym ujęcie chyba najbardziej się nadaje Canon 200 f2.8 L albo zoom 70-200 F4 najtańszej serii L (bez stabilizacji) też od Canona. Zobacz tu:   

https://www.interfoto.eu/

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3-5 minut przy 135mm na heq-5  wg mojego doświadczenia jest jak najbardziej realne , wszystko zależy od dokładności ustawienia na biegun. Dużo pstrykam jupiterem 37a i w kategorii do 200 zł raczej nie ma konkurencji . Przymykam do 4-4,5 i jest w miarę ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 135 mm i 300 zł to poluj na Sonnara 3,5 najlepiej "zebrę" - byle nie był rozbierany i picowany (bo wtedy będzie rozkolimowany.

Robi fajne fotki, rogi (na APS-c) lekko ciągną ale w tym zakresie cen to zacne stare szkło, nie wiem czy coś lepszego kupić się za 300 zł da...

... ale chętnie posłucham innych opinii.

 

PS. 135 M42 na APSc to już jest dosyć wąsko - jeśli znajdę wrzucę parę fotek robionych takim Sonnarkiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, xinu napisał:

 Czy moglibyście mi coś polecić ? a może jakiś obiektyw 50mm ? Znalazłem np. coś takiego:

 

http://allegro.pl/idealny-jupiter-37a-bardzo-ostry-duzo-sampli-i6888890518.html

ze swojego doświadczenia z M42 poleciłbym Ci szukać czegoś  z tej listy

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=865

z zakresu 50 mm Pancolar 50 f/1.8 ma dobre opinie

z zakresu 135 na pewno Zeissa 135 f/3.5 nikt nie odważy się krytykować :-). Bardzo dobry, ostry, a przy tym mały i lekki.

z zakresu 200 wiadomym wyborem byłby Sonnar 200 f/2.8 ale to poza zakresem Twojej kwoty. To duża i ciężka "betoniarka". Dobrą alternatywą jest ten Jupiter z Twojego linku ale slyszalem że zdarzają się różne modele. Ja kiedyś trafiłem na dość dobrą sztukę Jupitera 200 mm. Na forum jest trochę zdjęć z tego obiektywu. Ja wrzuciłem kiedyś takie:

ale to nie galaktyka na długim czasie :-(.

Problemem jest zawsze losowa jakość tańszych szkieł i trzeba uważać przy zakupie. Ja proszę zawsze sprzedającego żeby mi przesłał kilka zdjęć przy różnych ustawieniach przysłony i ostrości.

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli dysponujecie fotki danym obiektywem to chętnie oblukam :). Dzięki za odzew panowie.

 

Piki o takim Zeissa mówiłeś ? https://www.olx.pl/oferta/kultowy-obiektyw-mc-sonnar-3-5-135-carl-zeiss-jena-ddr-CID99-IDngPNa.html#6f897b1655

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam dokładnie taki jak w Twoim linku, Zdjęć nieba nim nie robiłem (jeszcze :-) ), ale mogę cie zapewnić że bardzo przyjemnie się trzyma ten obiektyw w dłoni. W moim egzemplarzu nie można sie do niczego przyczepić, działa i wygląda jak nowy. Życzę Ci żebyś trafił na taki sam.

 

Nie wiem niestety nic o "zebrze" tego modelu o której pisze Agent Smith. Np takiej jak tu: http://allegro.pl/obiektyw-carl-zeiss-sonnar-3-5-135-zebra-m42-i6886302970.html

Z wyglądu i wykonania wygląda na starszy model ale czy jakość optyki miała lepszą tego nie wiem.

Może ktoś inny pomoże.

 

Na pewno trzeba uważać czy ktoś nie rozkręcał obiektywu bo te Sonnary w amatorski sposób daje się przeogniskować tak aby ostrzyły na nieskończoność np z Nikonen. (więc jak kupujesz od Nikoniarza to dopytaj)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę to co inni, chcesz kupić obiektyw do astrofoto to szukaj na giełdzie astro!! a nie na portalach aukcyjnych, no chyba że będziesz miał możliwość zwrotu. sprzedający ma ci pokazać fotki astro z tego egzemplarza na różnych przysłonach, wtedy zobaczysz jakie gwiazdki daje. To taka rada na przyszłość jeśli chodzi o obiektywy szczególnie na M42 bo są rozbierane na potęgę i kupowanie ich bez zdjęć nieba to totalna loteria i potem będzie niepotrzebna frustracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z swojej strony polecam komis  Keh.com chyba w Californi - cała masa sprzętu fajnie pogrupowane jeśli chodzi o stan sprzętu, jak i ceny, sporo rarytasów, nietypowych sprzętów, high endowych szkieł ale są też zwyklaki.

Ja sprowadzałem od nich dawno temu sprzęt kliszowy Contax RTS III i przyszedł bez uszkodzeń i ładnie zapakowany, dotarł w tydzień.

 

Ze szkieł to fajne są właśnie CZ ale nie Jena tylko te nowsze do systemu Contax Yashica, ale są droższe niestety, mają nowe powłoki. - przejściówka do Canona nie wymaga soczewek i ostrzy bez problemu na nieskończoność. Maasa sprzętu - eh niepotrzebnie wchodziłem na stronkę po latach bo już mi słoiki w oko powpadały :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.