Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pomiar płyty meblowej z dokładnością do 0,1mm mija się chyba z celem, bo same wióry przy cięciu będą kilku/kilkunastokrotnie większe.

A co do przyrządu pomiarowego, to należy pamiętać, że istotna jest nie tylko zgodność ze wzorcem, ale też powtarzalność pomiarów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
20 minut temu, astrokarol napisał:

0,1 mm to spory błąd (jak dla mnie) jeśli chodzi o pomiar płyty meblowej.

To zależy jak na to popatrzysz. Jeżeli mierzysz płytę o grubości 1mm to jaki jest błąd? A jeżeli będziesz mierzył płytę o grubości 100mm? 

A prawdę mówiąc to nie musisz nic sam "wzorcować". Jakaś pierwsza strona co się napatoczyła i podana klasa dokładności i już wiesz i przybędzie albo ucieknie.

http://www.tpi.com.pl/pl/tasmy-pomiarowe

Edytowane przez Fotosnajper 12

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
11 minut temu, Iluvatar napisał:

Pomiar płyty meblowej z dokładnością do 0,1mm mija się chyba z celem, bo same wióry przy cięciu będą kilku/kilkunastokrotnie większe.

Realnie można uzyskać dokładność około 0,2mm. Zależy też czy mówimy o płycie wiórowej, sklejce czy MDF. Laminowane czy nie. I tym podobne.

11 minut temu, Iluvatar napisał:

A co do przyrządu pomiarowego, to należy pamiętać, że istotna jest nie tylko zgodność ze wzorcem, ale też powtarzalność pomiarów.

Racja, o to też mi chodzi.

5 minut temu, Fotosnajper 12 napisał:

To zależy jak na to popatrzysz. Jeżeli mierzysz płytę o grubości 1mm to jaki jest błąd? A jeżeli będziesz mierzył płytę o grubości 100mm? 

Nie doczytałeś. Wspomniałem, że chodzi o skale błędu 0,1 mm przy pomiarze nie mniejszym niż 1cm.

Po za tym. 10 pomiarów po 0,1 mm błędu sumarycznie da błąd 1 mm :icon_eek:

Edytowane przez astrokarol

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
18 minut temu, fizyk5 napisał:

A na czym te płytki wzorowali?

Jak sobie wzorcowali ? To nie jest tak, ze Ktoś coś sobie, są odpowiednie procedury, maszyny, laboratoria itd.   Tak jak wspominałem metrologia to potężny kawał wiedzy. Dlatego nie  da się tego w jednym wątku ogarnąć. Nawet osobne forum, by na to nie wystarczyło.  Sprawa miar to rozległy temat, również prawny, który leży w kompetencjach:

https://www.gum.gov.pl/

http://www.kumlab.eu/wzorcowanie-płytek-wzorcowych-długości

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 minut temu, Iluvatar napisał:

10 lat temu przyjmowano dokładność  0.4 mm, ale to tylko w  sporadycznych przypadkach. W tej chwili maszyny numeryczne oferują dokładność 0.1 mm, co jest potrzebne przy stosowaniu wielu akcesoriów. W praktyce często wystarcza dokładność 1 mm :)  Tak, że Ilu masz rację z tym, że wszystko zależy od przeznaczenia. Bo tam gdzie ujdą największe odchyłki, to nie sposób ich przełknąć np przy modelowaniu, gdzie liczy się największa precyzja.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 minut temu, astrokarol napisał:

Po za tym. 10 pomiarów po 0,1 mm błędu sumarycznie da błąd 1 mm :icon_eek:

10 pomiarów błędu 0.1 mm, da nam dokładną możliwość  policzenie  tego błędu.  Karolu ile ten błąd  wyniesie ? Bo na pewno nie 1 mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
22 minuty temu, JaLe napisał:

10 pomiarów błędu 0.1 mm, da nam dokładną możliwość  policzenie  tego błędu.  Karolu ile ten błąd  wyniesie ? Bo na pewno nie 1 mm.

Jeśli mierzę 10 odcinków i na każdym błąd wyniesie 0,1 mm (10 + 0,1 mm) to będzie (10 + 0,1 mm) x 10 = 101 mm

Czyli zamiast 100 mm masz 101 mm gdyż każdy pomiar dał wartość 10,1mm (10,1 mm + 10,1mm + ...)

Tolerancje innaczej się liczy. 

(0,1mm/2)*10 = 0,5 mm ?

Edytowane przez astrokarol

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
11 minut temu, astrokarol napisał:

Jeśli mierzę 10 odcinków i na każdym błąd wyniesie 0,1 mm (10 + 0,1 mm) to będzie (10 + 0,1 mm) x 10 = 101 mm

Czyli zamiast 100 mm masz 101 mm gdyż każdy pomiar dał wartość 10,1mm (10,1 mm + 10,1mm + ...)

Jeżeli już nawet tak, to jaki jest błąd pomiarowy dla jedneg  odcinka, a jaki dla dziesięciu? Błąd określony w procentach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, JaLe napisał:

10 lat temu przyjmowano dokładność  0.4 mm, ale to tylko w  sporadycznych przypadkach. W tej chwili maszyny numeryczne oferują dokładność 0.1 mm, co jest potrzebne przy stosowaniu wielu akcesoriów. W praktyce często wystarcza dokładność 1 mm :)  Tak, że Ilu masz rację z tym, że wszystko zależy od przeznaczenia. Bo tam gdzie ujdą największe odchyłki, to nie sposób ich przełknąć np przy modelowaniu, gdzie liczy się największa precyzja.

Jakoś założyłem, że dokładność 0,1 mm na metrowej płycie meblowej to lekka przesada (zakładając jej chropowatość/możliwe wgniecenia na brzegach przy pomiarze, jeśli nie zastosujemy jakiejś bazy). Może dlatego, że nigdy nie pomyślałem o użyciu płyty wiórowej/MDF, gdy wymagana byłą duża precyzja.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Byłem kilka lat w firmie metrologiem i posiadam uprawnienia na wszystkie pomiary różnych wielkości. Ten temat w warunkach domowych jest zbędny by legalizować jakieś narzędzie pomiarowe w domu. Jeżeli masz wątpliwości co do instrumentu którym mierzysz, to takie narzędzie pomiarowe wyrzuć do utylizacji i kup nowe, a będzie to taniej. Każdy zakład, który mierzy jakie by nie były to wielkości np. długości, wagi, objętości, czasu itp. ma obowiązek legalizowania odpowiedniego narzędzia pomiarowego.  Zawsze stosowałem wzorce o odpowiedniej dokładności i były to wzorce nawet dla wzorców. W domu będzie to tylko metoda porównawcza obarczona olbrzymim błędem, ale ten błąd specjalnie nie wpłynie na domowy pomiar wielkości. Suwmiarkę możesz ocenić np. na podstawie szczelinomierza jeżeli masz taki, metrówkę czy inny miernik idź do sąsiada i porównaj jeżeli takowe narzędzie pomiarowe posiada. Zawsze będą to pomiary porównawcze nie wzorcowane. Chcesz coś legalizować udaj się do Urzędu Miar lub jakiegoś punktu legalizacji posiadający akredytację GUM, wówczas dostaniesz świadectwo legalizacji na to coś co zaniosłeś albo każą wyrzucić. Praktycznie odpuścił bym sobie ten temat, milimetr +/- przy cięciu drewna jest bez znaczenia. Suwmiarkę pod światło i już widzisz czy dobrze się składa, nie może być prześwitu między szczękami, zerkasz na podziałkę i już wiesz czy można jej w domu używać.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Macja racje. Muszę używać tego co jest. Najbardziej "ufam" suwmiarce.

8 godzin temu, Wega napisał:

Praktycznie odpuścił bym sobie ten temat, milimetr +/- przy cięciu drewna jest bez znaczenia.

To zależy. Czasem ten milimetr ma znaczenie. Ale mniejsza o to bo to nie temat o stolarstwie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
9 godzin temu, Wega napisał:

Każdy zakład, który mierzy jakie by nie były to wielkości np. długości, wagi, objętości, czasu itp. ma obowiązek legalizowania odpowiedniego narzędzia pomiarowego.

Nie jest to prawdą. Dziwne, że jako metrolog Kolega tego nie wie. Co podlega legalizacji to mówi o tym ustawa. Jakoś ciężko mi tam odszukać zwykłą zwijaną miarkę lub suwmiarkę. Ale być może jest.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwji9Z3Y07jXAhVCKuwKHUsSARoQFggrMAE&url=http%3A%2F%2Fdziennikustaw.gov.pl%2Fdu%2F2017%2F969%2FD2017000096901.pdf&usg=AOvVaw0rZuIMYnb2dlXgnC080Imh

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, Fotosnajper 12 napisał:

Nie jest to prawdą. Dziwne, że jako metrolog Kolega tego nie wie. Co podlega legalizacji to mówi o tym ustawa. Jakoś ciężko mi tam odszukać zwykłą zwijaną miarkę lub suwmiarkę. Ale być może jest.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwji9Z3Y07jXAhVCKuwKHUsSARoQFggrMAE&url=http%3A%2F%2Fdziennikustaw.gov.pl%2Fdu%2F2017%2F969%2FD2017000096901.pdf&usg=AOvVaw0rZuIMYnb2dlXgnC080Imh

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co napisał kolega Wega. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
8 minut temu, JaLe napisał:

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co napisał kolega Wega. 

Przeczytałem i widzę, że najlepiej straszyć wszystkich i wszystkim. Kazać powyrzucać wszystko i zakupić inne z tysiącami dokumentów. Nic to , że wcale nie potrzebne te papiery, ale ktoś je napisał i sprzedać trzeba.  Ludziom się wciśnie, że tak ma być. 

Legalizacja jest na daną partię z której losowo pobiera się próbkę do badań.

Wzorcowanie może odbyć się tylko i wyłącznie na egzemplarzu poddanym wzorcowaniu. 

Proszę mi pokazać świadectwo legalizacji każdej miarki z marketu budowlanego lub suwmiarki.  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 godzin temu, Wega napisał:

......Ten temat w warunkach domowych jest zbędny by legalizować jakieś narzędzie pomiarowe w domu. .....

Czyli jednak nie potrafisz czytać. Dlatego podkreślę ten tekst, który napisał Wega .  Jeszcze raz proszę, by na forum czytać posty ze zrozumieniem, bo w ten sposób nigdzie nie dojdziemy.  Ty z uporem maniaka  twierdzisz, że napisał zupełnie coś innego :D  

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Wega napisał:

Każdy zakład, który mierzy jakie by nie były to wielkości np. długości, wagi, objętości, czasu itp. ma obowiązek legalizowania odpowiedniego narzędzia pomiarowego. 

JaLe, proszę się odnieść do powyższego. Nic nie mam odnośnie legalizacji w domu. Może Ty nie rozumiesz co cytuję?  

Ty z uporem maniaka nie przeczytałeś mojego postu, wklejasz zupełnie co innego i jeszcze mi przypisujesz coś czego nie napisałem. Nie wiem co jadłeś na śniadanie, ale zmniejsz dawki.  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 minutę temu, Fotosnajper 12 napisał:

JaLe, proszę się odnieść do powyższego. Nic nie mam odnośnie legalizacji w domu. Może Ty nie rozumiesz co cytuję?  

Wiesz Kto to jest metrolog, gdzie pracuje  i czym się zajmuje ?   Bo przecież, kolega Wega uzasadnił swoją wiedzę doświadczeniem zawodowym.

Miałeś na studiach metrologię, że tak zapytam , czy tylko rozmawiasz na podstawie tego co wygooglowałeś?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
16 minut temu, Fotosnajper 12 napisał:

Ty z uporem maniaka nie przeczytałeś mojego postu, wklejasz zupełnie co innego i jeszcze mi przypisujesz coś czego nie napisałem. Nie wiem co jadłeś na śniadanie, ale zmniejsz dawki.  

Tak jesteś wielki, ale nie edytuj postów po tym jak Ktoś się  ustosunkował do tego co napisałeś przed tym co edytowałeś   :)    Bardzo proszę o merytoryczna dyskusję. Ja podpisuję się pod tym co napisał Wega i  na tym może skończę pozostawiając ocenę zainteresowanym :)   Pozdrawiam. Miłej niedzieli !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
28 minut temu, JaLe napisał:

Wiesz Kto to jest metrolog, gdzie pracuje  i czym się zajmuje ?   Bo przecież, kolega Wega uzasadnił swoją wiedzę doświadczeniem zawodowym.

Miałeś na studiach metrologię, że tak zapytam , czy tylko rozmawiasz na podstawie tego co wygooglowałeś?

Widzisz, policjant też może być mordercą, damskim bokserem, a przecież jest stróżem prawa, prawda?

Jedyny przypadek gdzie "zakład" ma obowiązek dokonania legalizacji to taksówkarz odnośnie taksometru, po jego zainstalowaniu w taksówce, pod warunkiem, że była tylko dokonana ocena zgodności.  Reszta to tylko i wyłącznie odpowiednie czasookresy i nic tu straszenie "że ma obowiązek" nie da.

Czytanie ustaw nie jest łatwe i z marszu nie da się tego ogarnąć. Ale nie martw się, nic straconego, zawsze możesz sobie w wolnej chwili przyswajać to. Powodzenia.  

Logistyka poszła o wiele dalej. Dzisiaj nie mam obowiązku mieć u siebie czegokolwiek. Są wypożyczalnie sprzętu. Oni nie mierzą bo tylko wypożyczają, ale legalizują? Od nich borę urządzenie pomiarowe, mierzę i nie mam obowiązku nic legalizować. Mogę wraz z wypożyczeniem żądać odpowiednich dokumentów. Ale nie wozić czy wysyłać czyjeś narzędzie do badań. Chyba, ze to jest w umowie.  

Szerzej Panowie, szersze spojrzenie na temat.  

Ps. Tu Kolega JaLe ma rację. Przepraszam Kolegę Wega, że nazwałem go metrologiem. Chciałem być w miarę kulturalny. Kolego JaLe, czyli co powinienem napisać, jeżeli Kolega Wega sam to przyznał? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ten Dziennik Ustaw jest mi znany i cieszę się z tej dyskusji tu na Forum, przybliżyła temat metrologii. Dodam tylko, znam producentów precyzyjnych urządzeń,  legalizujących swoje suwmiarki cyfrowe w trosce o wysoką jakość swojego wyrobu. To, że nie ma w wykazie to nie znaczy, że tego się nie robi. Metrówka w markecie czy suwmiarka będzie miała znak CE, on coś mówi .Przepraszam nie będę dalej ciągnął tematu,  kolega "astroarol" poruszył bardzo ciekawy temat. Miłej niedzieli.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta