Skocz do zawartości

Seymchan - płytka pallasytu


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Oliwin spotykany w meteorytach to mieszanka krzemianu magnezu (forsterytu) i tylko od 15% do 30% krzemianu żelaza (fajalitu). W ziemskich skałach proporcje są różne. Jeśli weźmiemy pod uwagę jeszcze inne domieszki, to może się to wiązać z nieco inną barwą oliwinu (żółto zieloną, czyli właśnie oliwkową, miodową, aż do głęboko bursztynowej. Pallasyty pochodzące z innych spadków mają zróżnicowane barwy i przezroczystość kryształów, wszystkie jednak zanurzone są w osnowie stopu żelazo-niklowego, w którym, po wytrawieniu, uwidaczniają się figury Widmanstattena.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale ująłeś piękno tego meteorytu. Pallasyty są absolutnie zachwycające. Wyglądają jak misterne dzieło kosmicznego jubilera, który z ogromną precyzją osadził w żelaznym cieście te cudowne, półprzeźroczyste kryształy. Można na to patrzeć i patrzeć.

Dziękuję, że dzielisz się swoją meteorytową pasją także na tym forum! :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że dawno temu, gdy Paryż był jeszcze bardziej europejski..., widziałem w Muzeum Historii Naturalnej wielkie przekroje przez pallasyty. Były one niezwykłe, bajkowe, zupełnie odrealnione. 

Nie mogłem pojąć i nadal nie mogę, jak powstały tak niezwykłe twory. 

Dziękuję za podzielenie się zdjęciami. Są piękne. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kjacek napisał:

Nie mogłem pojąć i nadal nie mogę, jak powstały tak niezwykłe twory. 

Teoria mówi, że pallasyty pochodzą z wnętrza planetek, z obszaru gdzie płaszcz przechodzi w półpłynne jadro. Planetka musiała być więc dostatecznie duża aby w wyniku działania grawitacji doszło do częściowego stopienia wnętrza i żelazo mogło wniknąć między kryształy oliwinu. Kolizja z innym dużym obiektem musiała rozbić planetkę i jej fragmenty, między innymi zawierające konglomeraty oliwiowo-żelazo-niklowe, spadły na naszą planetę. Pallasyty to swego rodzaju naturalne wytwory jubilerskie - oliwiny oprawione w żelazo. Z takich kolizji dużych ciał biorą się również meteoryty żelazne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.