Skocz do zawartości

Motofocuser do obiektywu Canona


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

mam taki temat: kamerka ASI 1600 z kołem filtrowym podpięta jest do obiektywu Canon EF 600mm F4 IS przez przejściówkę TS. Obiektyw ładnie ostrzy ręcznie, jego wielki pierścień ostrości spisuje się doskonale, ale po pierwsze ręce odpadają jak jest -10 stopni, a muszę to robić bez rękawiczek, dwa chciałbym móc sprawdzać ostrość automatycznie, bez Bahtinowa i wychodzenia na mróz w trakcie sesji.

Chciałbym sobie zrobić moto focuser do tego zestawu. Mam jakąś tam koncepcję - do dovetail'a przykręcę prostopadle małą płytkę, do niej uchwyt silnika i silniczek krokowy. Dłuuugi pasek zębaty i mechanicznie powinno działać. Natomiast - nie mam pojęcia jak to ubrać w elektronikę. Nie mam szczerze mówię najmniejszego pojęcia o jakiś Arduino itp. Do czego mogę podpiąć silnik krokowy, by to po podpięciu do USB było widoczne przez np. ATP czy SGP i działało w celu automatycznego ostrzenia z poziomu laptopa? Idealnie z czujnikiem temperatury.

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz się bawić w samodzielne przecieranie szlaków to może warto odezwać się do MateuszaW i zainwestować w jego DreamFocuser ? Do Wieliczki masz niedaleko to może nawet osobiście coś zmontujecie ;)

A jeśli nie, to może przyda Ci się taki opis

http://download2.nust.na/pub4/sourceforge/a/ar/arduinofocuscontrollerpro/Documentation/myFocuserPro.pdf

Edytowane przez RMK
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo: 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6506-szyte-na-miarę-astropudełko-na-arduino/

https://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/

w necie można znaleźć wiele rozwiązań "fabrycznych" i ATMowych. 

Sam będąc kompletnie zielony w temacie arduini swego czasu zmontowałem sobie taki prosty focuser. Jeśli tylko potrafisz trzymać lutownicę i jesteś otwarty na  poznanie podstaw obsługi arduino, to naprawdę zachęcam. Satysfakcja gwarantowana!

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za sugestie. Mam jedno ważne ale lamerskie pytanie - czy jak zdecyduję sie na Dream Focusera lub ma samodzielny montaż zestawu pod arduino, to będę miał dostęp do softu, który to obsłuży? Nie mam pojęcia jak to działa, wiem, że arduino ma moduły do obsługi silników i to chyba nie jest trudne, ale czy to w ogóle będzie widoczne w sofcie? Dzięki.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory zrobiłem trzy tego typu focusery do różnych obiektywów. Jak coś, mogę się zająć również Twoim. Jeśli chodzi o sterowanie tym z zewnętrznych aplikacji (APT, SGP), to sprawa wygląda tak, że urządzenie komunikuje się ze sterownikiem ASCOM (czyli programem na pc, który musisz napisać) i on przekazuje sterowanie do zewnętrznej aplikacji. Także do zrobienia są dwie rzeczy - soft urządzenia i sterownik. U mnie masz to gotowe :) Jeśli zdecydujesz się na własny projekt, to postaram się pomóc radą w razie czego. Na pewno będzie to dla Ciebie ciekawe wyzwanie, jeśli lubisz takie rzeczy, ale pewnie z pół roku zejdzie co najmniej z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.