Skocz do zawartości

Galaktyki w Pannie i okolicach refraktorem 100mm


zdzichu

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem, że zrobię wszystkie M-ki w Lwie, Pannie i Warkoczu Bereniki małym refraktorem. Wiedziałem, że się da bo rok temu Paether złapał te galaktyki moim teleskopem podczas maratonu Messiera, tyle że to była Teneryfa czyli niebo typu Bieszczady+


Czy da się to zrobić w Polsce? Tego nie wiedziałem.

Miejsce obserwacji - leśna polana w Przyłęku niedaleko Mielca. Odległość od miast Rzeszów, Dębica, Kolbuszowa, Mielec od 10 do 40 km. Leśna polana ma swoje plusy bo łuny, które są nisko nad horyzontem odcinane są przez okoliczne drzewa przez co niebo wydaję się być ciemniejsze niż w rzeczywistości. Razem ze mną był kolega Bajastro :)

Czas obserwacji - kwietniowy nów. Panna była wtedy na swojej maksymalnej wysokości nad horyzontem.

Sprzęt - Refraktor  TS ED 102mm F7. Okular ES 24 mm - okular daję dość małe powiększenie, ale przez to obraz nie jest ciemny.  

 

Wiedziałem, że galaktyki w Pannie są trudne wizualnie szczególnie małym teleskopem. Mało charakterystycznych jasnych gwiazd, nie ma się czego "złapać". Podrukowałem mapki. Zdecydowanie jestem analogowy i nie używam smartfonów, ani temu podobnych. Mapki przygotowałem dokładniejsze niż standardowo. Normalnie robię tylko ogólną i obraz w szukaczu. Tym razem wydrukowałem też widok w okularze. Chciałem mieć pewność, że widzę tę konkretną galaktykę zważywszy, że sporo tam też NGC i łatwo byłoby coś pomylić.

Nie umiem pisać tak ładnych relacji jak Paether i nawet nie próbował ;-)

Lew M-95,96,105- z nimi zawsze miałem problem, ale teraz już je poznałem. I jeszcze 65,66

Panna i Warkocz Bereniki - skupisko M-98,99,100,85,84,86,88,91,87,89,90,58,59,60 -  niektóre absolutnie na granicy widoczności, ale widoczne. Te trochę oddalone M-49,61,64 i gromada kulista M53 już w miarę proste. I dodatkowo M104, ale to już klasyka
Teraz wiem, że wszystkie galaktyki w Pannie - te spod znaku M - są "dostępne" małym refraktorem pod w miarę ciemnym niebem w Polsce .
:)

Edytowane przez zdzichu
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, opis fajny. 

Ja ostatnio polowałem tam 'za domem', pod bardzo słabym niebem, zaświetlonym ale za to zamglonym :ermm:

Wyłapałem tylko kilka galaktyk refraktorem TS Individual ED 102/714. 

Nie mogłem niestety pojechać dalej, pod ciemniejsze niebo. 

Małym refraktorem też się daje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda mam wiekszy refraktor ale zaświetlenie niaba ma chyba najwięszke znaczenie dla tego co można zobaczyć.

Moja 6"tka ciągle mnie zaskakuje (pozytywnie). 

Z mojego podmiejskiego nieba udało mi się zobaczyć Galaktykę Sombrero oraz "wyłuskać" M1 czyli Kraba.

O ile Sombrero było dobrze widoczne nawet ze szczegółami (zerkaniem) to Krab to tylko dość duże pojaśnienie.

Zaskoczyło mnie to, bo akutat na połunie mam panoramę małego miasteczka i jego niewielką ale jednak łunę a obiekty sa nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym samym niebem kiedy Zdzichu obserwował swoim refraktorem galaktyki w Pannie, przez lornetkę Nikon Action EX 10x50 wpadały mi jaśniejsze z galaktyk, nie tylko M65, M66 czy Sombrero, ale też np. NGC 2903, czy galaktyka NGC 6946 z pobliską gromadą NGC 6939 jako słabe plamki światła. Ta lornetka ciągle mnie zaskakuje, pomimo tego że nie jest ani duża ani najlepsza. Moje APO w tym czasie zwykle zajęte jest fotometrią.

Jaśniejsze DS-y w refraktorze fajnie już widać na ciemniejącym niebie, zwłaszcza M57 i M13, ale też Sombrero czy stopniowo zwiększająca się ilość widocznych gwiazd w gromadach otwartych dołującej Kasjopei.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu, jak podobny "maratonik" zrobiłem sobie miesiąc temu, używałem APO 110 mm f/7, ale świadomie zdecydowałem się na trzy okulary: Vixen LVW 22mm (powiększenie 35x / źrenica 3,14 mm), Scopos 30 mm (powiększenie 25,5x, źrenica 4,3 mm.) oraz University Optics Konig 40mm (powiększenie tylko 19x, żrenica aż 5,7mm)

Czesanie nieba Koenigem było  najprzyjemniejsze i najskuteczniejsze bo też pole widzenia największe: 3,63*.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wampum napisał:

Ja co prawda mam wiekszy refraktor ale zaświetlenie niaba ma chyba najwięszke znaczenie dla tego co można zobaczyć.

Moja 6"tka ciągle mnie zaskakuje (pozytywnie). 

Z mojego podmiejskiego nieba udało mi się zobaczyć Galaktykę Sombrero oraz "wyłuskać" M1 czyli Kraba.

O ile Sombrero było dobrze widoczne nawet ze szczegółami (zerkaniem) to Krab to tylko dość duże pojaśnienie.

Zaskoczyło mnie to, bo akutat na połunie mam panoramę małego miasteczka i jego niewielką ale jednak łunę a obiekty sa nisko.

M1 dopiero w większej aperaturze z filtrem i pod dobry niebem "gotuje się". Choć nie wiem konkretnie gdzie jest punkt (ilość cali) "wrzenia".

Na pewno tak jest w 20" z filtrem pod dobrym niebem. Mam teraz 14" i filtry więc sprawdzę jak będę miał okazje.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.