Skocz do zawartości

Messier 13 - astro-video wysokiej rozdzielczości


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

avi to jest to, co leci z kamery, czy już przetworzone?

Żywe z kamery, dlatego takie duże jest :) wrzucasz do AS czy registax i masz żywe klatki z kamerki.

 

Łatwiej Wam będzie złapać kontekst http://indexhamal.pl/astrofotografia/star_open_globular_clusters/M13.htm

Ale to stara wersja, nad nową pracuję :)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko: 10% stack kappa-sigma average + deconvolution Lucy-Richardson w GIMPie.

detal.png

Gwiazdki są wyraźnie osobno, co daje jakieś 1.5" rzeczywistej rozdzielczości, bo skala rozumiem ok. 0.5"/px?

Oczywiście zdjęcie HST ma przynajmniej 5x wyższą rozdzielczość rzeczywistą, bo są tam gwiazdki odseparowane i o 0.3", tylko ciemniejsze. Te akurat są jasne dlatego się zlewają. Wątpie też, żeby Hubble używał max. rozdzielczości do pamiątkowych fotek M13 pod publikę ;) Szczyt możliwości HST to bardziej to: https://en.wikipedia.org/wiki/Hubble_Ultra-Deep_Field gdzie bok obrazka to 2.4 minuty łuku (144") więc spokojnie, jeszcze HAMAL masz trochę pola do poprawy :)

Pozdrawiam!

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko wiem :) z HST to taki żart troszkę, jednak biorąc pod uwagę moją rozdzielczość obrazowania tej gromady w świecie amatorskim, przyznaj, że znaleźć zdjęcie tak lub bardziej rozdzielone nie będzie łatwo :)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, HAMAL napisał:

Ja to wszystko wiem :) z HST to taki żart troszkę, jednak biorąc pod uwagę moją rozdzielczość obrazowania tej gromady w świecie amatorskim, przyznaj, że znaleźć zdjęcie tak lub bardziej rozdzielone nie będzie łatwo :)

 

Biorąc pod uwagę, że ludzie raczej mają TS APO65Q a nie Newtony 12"... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj zdziwił byś się, ludzie mają RC-eki po 20" i Paramounty wielkości lodówek , żyjesz polskimi realiami, a świat wysoko stoi :) już pomijam zdalnie sterowane obserwatoria na szczytach gór do wynajmu, które stają się coraz bardziej popularne.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, HAMAL napisał:

Oj zdziwił byś się, ludzie mają RC-eki po 20" i Paramounty wielkości lodówek , żyjesz polskimi realiami, a świat wysoko stoi :) już pomijam zdalnie sterowane obserwatoria na szczytach gór do wynajmu, które stają się coraz bardziej popularne.

 

Ludzie mają też w Polsce jaguary i mustangi (auta) i stoją nimi w krakowskich korkach :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jakiś czas temu na necie stronę (szkoda że nie zapisałem linka) jakiegoś baaardzo bogatego araba, miał foty domu, syperaut, i wielkiego teleskopu i jeszcze większych kamer, gdy wszedłem na galerię, załamałem się, Nasi by się wstydzili takie zdjęcia pokazać :D a  jakiż on dumny stał na foto przy teleskopie :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając Behlur do efektów mojej pracy, nie da się jej poziomu ocenić na podstawie suchych aspektów technicznych (teleskop, rozdzielczość, seeing itd) tu u Ciebie troszkę pomstuje brak doświadczenia praktycznego w zakresie amatorskiego obrazowania dużej skali i dużych rozdzielczości, gdybyś tak jak ja od kilku lat atakował M13 Newtonem 12" wiedział byś jak ciężko jest osiągnąć taki efekt :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, HAMAL napisał:

Wracając Behlur do efektów mojej pracy, nie da się jej poziomu ocenić na podstawie suchych aspektów technicznych (teleskop, rozdzielczość, seeing itd) tu u Ciebie troszkę pomstuje brak doświadczenia praktycznego w zakresie amatorskiego obrazowania dużej skali i dużych rozdzielczości, gdybyś tak jak ja od kilku lat atakował M13 Newtonem 12" wiedział byś jak ciężko jest osiągnąć taki efekt :)

 

O to mi chodzi. Nie ma zbyt dużo ludzi, którzy w ogóle atakują M13 12" Newtonem, przynajmniej tak mi się wydaje sądząc np. po zawartości galerii Astropolis. I raczej stawiam na to, że po prostu mało  jest takich ludzi w ogóle, a nie np. jest ich mnóstwo tylko im nic nie wychodzi:) Domyślam się, że niełatwo  osiągnąłeś swoje rezultaty, ale przy braku innych punktów odniesienia trudno to sensownie ocenić.

Druga strona medalu to setki naukowych obserwatoriów gdzie rutynowo robi się AO i speckle imaging, a rozdzielczością *naprawdę* dobijają do Hubble'a. Co świadczy, że technika jest znana i nie odkrywasz nie wiadomo jakich przełomów w akwizycji czy obróbce, po prostu robisz to w sposób bardziej chałupniczy i taniej :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Druga strona medalu to setki naukowych obserwatoriów gdzie rutynowo robi się AO i speckle imaging, a rozdzielczością *naprawdę* dobijają do Hubble'a. Co świadczy, że technika jest znana i nie odkrywasz nie wiadomo jakich przełomów w akwizycji czy obróbce, po prostu robisz to w sposób bardziej chałupniczy i taniej :)

Dopisałeś, więc się odniosę :)

 

W tej wypowiedzi też pomstuje u Ciebie brak doświadczenia w dziedzinie astrofotografii, nie masz pojęcia jak to ciężki kawałek chleba, popytaj np Jowiszowców i Marsowców, napisz im to samo co mi tutaj, zjedzą Cię żywcem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HAMAL napisał:

Dopisałeś, więc się odniosę :)

 

W tej wypowiedzi też pomstuje u Ciebie brak doświadczenia w dziedzinie astrofotografii, nie masz pojęcia jak to ciężki kawałek chleba, popytaj np Jowiszowców i Marsowców, napisz im to samo co mi tutaj, zjedzą Cię żywcem :)

Ja tylko mówię że naukowcy opracowali metody już dawno i korzystają z nich że spektakularnymi sukcesami. To, że wykorzystanie tych metod przez amatorów jest "ciężkim kawałkiem chleba" w ogóle nie kwestionuję.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz czemu męczę temat? Doceniam Twój suchy analityczny umysł i chęć niesienia pomocy swoją wiedzą, jednak zanim uznasz się za osobę odpowiednią do cenzorowania naszych prac, bo widzę że starasz się być obiektywny i dzielić po równo wszystkim, muszę Cię troszkę wymęczyć w tym zakresie, potrząsnąć, sprowadzić do realiów w jakich pracujemy :) Nie miej mi tego za złe :flowers:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

47 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Nie ma zbyt dużo ludzi, którzy w ogóle atakują M13 12" Newtonem, przynajmniej tak mi się wydaje sądząc np. po zawartości galerii Astropolis

Myślę, że sporo ludzi robi dużymi teleskopami ale efekty są nie do pokazania. Hamal za wysoko podniósł poprzeczkę ;))
Kolimacja, seeing, wiatr, ostrość etc czasem są nie do ogarnięcia.
Co nie znaczy, że nie trzeba się starać i próbować.
Mam zajawkę Z BAJa 16" ale to nie krótkie ekspozycje. W sumie 8 min w 16 klatkach, a testowałem zupełnie coś innego więc nawet tych gwiazdek wskazanych przez Hamala nie próbuję odszukać. Co nie znaczy, że kiedyś nie pojadę poniżej 1 sek.... :) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Karol W. napisał:

 

Myślę, że sporo ludzi robi dużymi teleskopami ale efekty są nie do pokazania. Hamal za wysoko podniósł poprzeczkę ;))
Kolimacja, seeing, wiatr, ostrość etc czasem są nie do ogarnięcia.
Co nie znaczy, że nie trzeba się starać i próbować.
Mam zajawkę Z BAJa 16" ale to nie krótkie ekspozycje. W sumie 8 min w 16 klatkach, a testowałem zupełnie coś innego więc nawet tych gwiazdek wskazanych przez Hamala nie próbuję odszukać. Co nie znaczy, że kiedyś nie pojadę poniżej 1 sek.... :) 

Fajnie byłoby jakby ludzie nie przejmowali się porażkami i publikowali, szukali wsparcia i rozwiązania problemów na forum, zamiast zniechęcać się, bo "HAMAL zrobił lepiej" ;)

HAMAL się nie zraża, że Hubble zrobił lepiej :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎20‎.‎05‎.‎2018 o 18:56, HAMAL napisał:

Moja uwaga skupia się na odseparowaniu od siebie z jak największą przerwą zaznaczonych TU gwiazdek, HST ma je sklejone

Zdjęcie Hamal jest świetne. Mega świetne. Ale może nie pisz takich rzeczy, jak to powyżej, bo ktoś pomyśli, że nie potrafisz odróżnić rozdzielczości od saturacji :P, a wiadomo, że to ty jesteś tu ekspertem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Zdjęcie Hamal jest świetne. Mega świetne. Ale może nie pisz takich rzeczy, jak to powyżej, bo ktoś pomyśli, że nie potrafisz odróżnić rozdzielczości od saturacji :P, a wiadomo, że to ty jesteś tu ekspertem.

Przecież to był żart, każdy przecież widzi, że to wina za mocnego wyciągnięcia gwiazd, ale jest to już jakiś tam sygnał dla nas, że skoro nawet na zdjęciu HST tak szybko się skleiły, to za zbyt łatwy cel uznać ich nie można :rolleyes: źle myślę ?

 

4 godziny temu, Miszuda napisał:

HAMAL chyba ostatnio troszkę popada w megalomanię...

Był sobie Polak i był sobie Niemiec.

Polak zrobił kawał dobrej roboty, Niemiec zrobił kawał dobrej roboty.

Polaka pochwalili, Niemca pochwalili.

Polak -  Nie no... wiecie...samo jakoś tak wyszło...to w sumie przypadkiem...nie ma o czym gadać...proszę co łaska

Niemiec -  Wiem ! Wyszło super bo dobry w tym jestem ! Fach mam w ręku! Tu jest rachunek!

 

Straszny pyszałek ten Niemiec prawda  ?

 

Mam swój fach, mam swój dorobek, znam swoją wartość, niestety podpadłem, codziennie ponoszę tego konsekwencję, a mimo to, bez oglądania się na nie, robię dalej swoje.

 

Dawno temu, jak jeszcze z Łukaszem byliśmy w komitywie i niewiele jeszcze pokazywał prac, napisałem mu na PW proroczy tekst, zacytuję:

 

Problem jest bardziej złożony :D

Jest spora grupa osób która gdyby mogła utopiła by mnie z betonie a pamięć o mnie spuściła jednym ruchem w klozecie. Rzeczona grupa od dawna wypatruje mesjasza który by mnie przegonił i tak liczyli na ..., potem na ..., teraz upatrzyli sobie Ciebie :) Jesteś ich wielka nadzieją i nie możesz ich zawieść :D Moje lepsze zdjęcie od Twojego będzie przemilczane, Twoje gorsze od mojego będzie zachwalane. Swoją postawą psują mi radość z naszej rywalizacji :unsure:

 

Wszystko wypełniło się co do joty, więc co mi pozostało? Robić swoje, samemu się chwalić, nie patrzeć na nikogo :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu z AP - zajrzyj proszę na forum o dźwięcznej nazwie Cloudy Nights. Jest tam wspaniały człowiek o ksywie Hamal, miły - serdeczny, bardzo utalentowany i oddany swojej fotografii. Popatrz jak on pisze. Zrób tak samo na AP, a gwarantuję ci, że nie dozna ciebie żadna nieprzyjemność, czy niesprawiedliwość. Naprawdę proszę, błagam wręcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.