Skocz do zawartości

Przeróbka szukacza prostego na kątowy - czy opłacalna ?


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

Rozmyślam o zmianie szukacza w moim EDku z prostego na kątowy w związku z problemami z błędnikiem i tak się zastanawiam  czy można przerobić szukacz prosty  jaki jest w SW ED 80/600 czy ktoś na forum się takimi rzeczami zajmuje, czy niestety trzeba kupić nowy a jeśli tak to jaki ? http://www.astrokrak.pl/szukacze/1377-szukacz-sky-watcher-9x50-z-nasadka-90.html

Pewnie nie tylko ja podchodziłem do tego tematu, dlatego chciałbym skorzystać z doświadczenia kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeróbka ma sens, jeśli przy bardzo niskich kosztach (zerowych?) zdobędziesz pryzmat Amiciego, który przy odgięciu osi o 90* daje prosty obraz. Zwykły diagonal da odbicie lustrzane obrazu, co może Cię nie do końca zadowolić. Jednak obraz prosty będzie identyczny jak w lornetce, co znacznie ułatwia odnajdywanie obiektów.

I mała przestroga - szukacze "50" z pryztem Amiciego mają źrenicę wejściową rzędu 43-44 mm.....

Co oczywiście nie zmienia faktu, że na zlocie w Bukowcu w szukaczu bez problemów widziałęm M81+82 oraz M27

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Marcin_G napisał:

Przeróbka ma sens, jeśli przy bardzo niskich kosztach (zerowych?) zdobędziesz pryzmat Amiciego, który przy odgięciu osi o 90* daje prosty obraz. Zwykły diagonal da odbicie lustrzane obrazu, co może Cię nie do końca zadowolić. Jednak obraz prosty będzie identyczny jak w lornetce, co znacznie ułatwia odnajdywanie obiektów.

I mała przestroga - szukacze "50" z pryztem Amiciego mają źrenicę wejściową rzędu 43-44 mm.....

Co oczywiście nie zmienia faktu, że na zlocie w Bukowcu w szukaczu bez problemów widziałęm M81+82 oraz M27

Zrenica WEJSCIOWA  ???   Rzedu 4,3 - 4,4  CENTYMETRA  ???  PRYZT Amiciego  ???  Na Boga, co ja czytam !!!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, krzkrz napisał:

Ma tylko szukacz prosty z zestawu :)

Jak jest dostępny szukacz kątowy z obrazem ziemskim, 9x50,lub 8x50,to nie warto kombinowac z przeróbką z prostego,na kątowy.Dobry szukacz jest na lata.Teleskop się zmienia,a szukacz zostaje.

UWAGA!

Były też kątowe SW 9x50 z lustrem.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎05‎-‎25 o 04:12, zbignieww napisał:

Zrenica WEJSCIOWA  ???   Rzedu 4,3 - 4,4  CENTYMETRA  ???  PRYZT Amiciego  ???  Na Boga, co ja czytam !!!  

Co jest zaskakującego w źrenicy wejściowej o średnicy 4,4 cm?

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, astrokarol napisał:

Chyba chodzi Ci średnicę ...

Chyba chodzi mi o źrenicę wejściową szukacza.

Próbujmy odróżniać średnicę obiektywu od jego źrenicy wejściowej, OK? Jeśli mamy z tym problem - odsyłam do słownika podstawowych pojęć z optyki instrumetalnej.

 

Zbyszek, nadal nie rozumiem dlaczego jednostki, w których podałem źrenicę wejściową zasługują na podanie WIELKIMI LITERAMI?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy tak:

szukacz kątowy z pryzmatem Amiciego ma średnicę obiektywu 50mm.

Ale zamały przelot kątówki z pryzmatem Amiciego,lub też zamała średnica otworów w baflach w tubie,powoduje obcięcie średnicy czynnej obiektywu,do 43-44mm ???

Znając budowę szukacza,z wymiarami i usytuowaniem elementow wewnątrz,pewno można by to wyliczyc.

Praktycznie,jeżeli szukacz jest ustawiony na dal,to przy pomocy lupy ~x10 i linijki plastikowej ,przeżroczystej,można to zmierzyc,jak w każdym refraktorze,Maku i SCT.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franciszku, jest dokładnie jak napisałeś - za mały pryzmat obcina wiązkę światła. Pryzmat odpowiedniej wiekości byłby z pewnością sporo droższy. U mnie zmierzona wartość wynosi 46mm (43-44 było "na oko")

 

Przy okazji: dość tanio na Allegro można czasami kupić pryzmat Amiciego 1,25" / 45* - to jest już jakieś rozwiązanie przy przeróbce szukacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2018 o 10:47, Motloch Franciszek napisał:

Jak jest dostępny szukacz kątowy z obrazem ziemskim, 9x50,lub 8x50,to nie warto kombinowac z przeróbką z prostego,na kątowy.Dobry szukacz jest na lata.Teleskop się zmienia,a szukacz zostaje.

UWAGA!

Były też kątowe SW 9x50 z lustrem.

To ja dopytam - jeśli dobry szukacz na lata to jaki ? To ma być szukacz do EDka 80 nie do NT 16" :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin_G    -  przepraszam, zagalapowalem sie !  Caly czas siedziala mi w glowie zrenica wYjsciowa, inaczej ER, jeszcze inaczej - pupila.

Zrenice wEjsciowa stosuje sie chyba raczej w  optyce aparatow foto, w refraktorach ( lunetach ) blizsze mi jest pojecie srednicy czynnej a nie zrenicy wejsciowej - ktore to pojecie

jest dla mnie zupelnie nowe.  Nie zaprzeczam, w Wikipedii sa definicje zrenicy wEjsciowej, jednak bylo to dla mnie, w momencie pisania reakcji, zupelne novum !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, popełniać błędy jest rzeczą normalną :) 

Pojęcie obu źrenic: wejściowej i wyjściowej stosuje się we wszystkich układach optycznych tworzących obraz: lornetki, teleskopy teodolity, mikroskopy, opbiektywy foto itp. W przypadku luster, źrenica wejściowa jest po prostu średnicą tego lustra. W przypadku optyki soczewkowej już tak prosto nie jest - im większy jest kąt widzenia, tym większa różnica między źrenicą wyjściową a średnicą przedniej soczewki. Różnica ta jest także odpowiedzialna za spadak jasności obraz na brzegu pola.

 

A co do szukacza - jeśli na szukacz chcemy wydać mało, to kątowy chińczyk 9x50 lub 8x50 jest OK. Kolejny krok do przodu to dość drogie szukacze 60 mm wymiennymi okularami i obrotowym pryzmatem.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7446_TS-Optics-Optics-60-234mm-Refraktor---90--Amici-Prisma---1-25--Auszug---Sucherhalterung.html

 

I tu są teraz dwie szkoły: cześć osób powie: szukacz 60mm do refraktora 80mm to przegięcie. Inni powiedzą - szukacz nigdy nie jest za dobry. Osobiście skłaniam się ku drugiej opcji - wymienność oklarów pozwala inaczej szukać Ci obiekty znane, inaczej "słabizny". Jeśli chcesz coś na lata, bierz 60-tkę od TS. A refraktor z biegiem czasu pewnie wymienisz na większy.....

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7446_TS-Optics-Optics-60-234mm-Refraktor---90--Amici-Prisma---1-25--Auszug---Sucherhalterung.html

Miałem taki szukacz i wróciłem do SW 9x50.GSO 8x50 w moich warunkach,był za jasny(miasto,duże osiedle od południa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Motloch Franciszek napisał:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7446_TS-Optics-Optics-60-234mm-Refraktor---90--Amici-Prisma---1-25--Auszug---Sucherhalterung.html

Miałem taki szukacz i wróciłem do SW 9x50.GSO 8x50 w moich warunkach,był za jasny(miasto,duże osiedle od południa).

Ale 9x50 prosty czy kątowy z lustrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej mieć dwa szukacze! :D Kątowy i prosty. Ten prosty to w formie RedDota (Tellrada, StarPointera, czy jak je tam jeszcze zwą).

 

Jeśli szukacz ma być tylko jeden, to wybrałbym prosty, bo się łatwiej szuka obiekty (obydwa gały otwarte podczas szukania ;) ),  I wybrałbym z dużym polem. Co ciekawe największe pole ma 6x30 - 7,5 stopnia (np. 8x50 obejmuje pole 5,6 stopnia) . Taki prosty szukacz ma jednak tę wadę, że można sobie kark skręcić odszukując obiekty w zenicie. Dlatego wstępnie najlepiej wycelować RedDotem, potem szukaczem optycznym kątowym, potem okularem o długiej ogniskowej i finalnie (jeśli obiekt jest mały i chcemy duże powiększenie) okularem o krótkiej ogniskowej.

 

Niektórzy używaja z powodzeniem lasera, ale trzeba uważać na samoloty :D

 

Mozna jeszcze odszukiwać na czuja, jak już ktoś sobie wyrobi tego czuja latami praktyki. ;)

 

A jesli chodzi o przeróbkę - to trzeba obciąc kawałek tubusa szukacza i kombinować jak to wszystko razem połączyć z kątówką.

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopię temat. Widze ze jest dylemat czy kontowy dajacy obraz ziemski czy prosty łatwiejszy w szukaniu bo po linni jednym okiem ale obraz odwrócony.A przeciez sa monokulary, co są długosci 10-14cm prostej rurki a daja normalny ziemski obraz i czasem mają zmienne powiekszenie. Dlaczego nikt na to nie wpadł???Bez problemu mozna znaleść np 6x30 .

 

 

https://allegro.pl/oferta/monokular-luneta-lornetka-6x30-pokrowiec-niebieski-10220868692

 

Nie maja jedynie krzyża.Co myslicie o takim rozwiazaniu ktory łaczy te dwie zalety> A może jest jakas wada o jakiej nie wiem?

 

 

Edytowane przez Flaytec1
brak linka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.