Skocz do zawartości

krótkoczasowe CCD vs krótkoczasowe CMOS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, HAMAL napisał:

Nie tędy drogą, tak myślę

A no oczywiście, że nie tędy. Zdecydowanie wolę, żebyście wszyscy zamówili: http://astroking.pl/kategoria/kamery/kamera-fli-proline-pl16803 i do tego teleskop min. 3 metry ognisko.

 

Tak?


A co do uciekania drobnicy, to tak to wygląda - każdy może sam ocenić, czy jest to "wyjście", czy lepiej kupić CCD 2x droższe.

(gif animowany po kliknięciu, zoom 400%).

demo.gif

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uzbierasz w CCD 1000 klatek bez migracji kadru i zestackujesz to uzyskasz piękne gładkie tło

Jeśli uzbierasz w CMOS 1000 klatek bez migracji kadru i zestackujesz to uzyskasz pięknie utrwalony ten wzór

 

Jeśli uzbierasz w CMOS 1000 klatek z migracją kadru i zestackujesz to uzyskasz pięknie utrwaloną pochodną tego wzoru w postaci wzajemnych zniesień się dołków i górek oraz wzmocnień nałożonych na siebie górek i górek, dołków i dołków, wszystko zależy od tego jak dobierzesz migrację kadru do układu wzoru.

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HAMAL napisał:

Jeśli uzbierasz w CCD 1000 klatek bez migracji kadru i zestackujesz to uzyskasz piękne gładkie tło

Jeśli uzbierasz w CMOS 1000 klatek bez migracji kadru i zestackujesz to uzyskasz pięknie utrwalony ten wzór

Jak to co właśnie powiedziałeś ma się do tego: 

 

Przypominam: pierwsze zdjęcie to stack 300x7 (2100s) a drugie to 68x20s (1360s). 

[Notabene: Do 2100s trzeba dodać 300x czas ściągnięcia klatki z CCD. Ile to jest? 5s? W każdym razie trochę.]

Do meritum:

Nie widzę, żeby zebranie 1000klatek zamiast 300 dokonało jakiejś spektakularnej poprawy dla 1.go zdjęcia (piękne gładkie tło???). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HAMAL napisał:

Może istnieje forma kalibracji, nie stosowana do dziś, która by niwelowała problem u źródła i to globalnie.

Skoro problemu nie widać na Biasie, to może na Flacie? Wszystko, co jest na zdjęciach powinno być też obecne na flacie, każda niejednorodność czułości. Jeśli flat tego nie usuwa (a pewnie nie...), to ja już nie rozumiem, jak to możliwe (praktyka nie zgadza się z teorią = trzeba poprawić teorię :) ).

 

Ja nawet na CCD Atiku 383 też mam specyficzny wzorek, który ukazuje się wyłącznie przy foceniu w L z miasta - takie warunki bardzo mocno uwydatniają najdrobniejsze nieidealności zdjęcia i kalibracji. Gdybym był "normalny" i w takich warunkach nie focił (tracił czasu :) ), to nawet bym nie wiedział o tym wzorku. Ale do sedna - flat go usuwa całkowicie! A bias nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, HAMAL napisał:

Jeśli uzbierasz w CMOS 1000 klatek z migracją kadru i zestackujesz to uzyskasz pięknie utrwaloną pochodną tego wzoru w postaci wzajemnych zniesień się dołków i górek oraz wzmocnień nałożonych na siebie górek i górek, dołków i dołków, wszystko zależy od tego jak dobierzesz migrację kadru do układu wzoru.

 

Dithering robiący losowe przemieszczenia kadru powinien eliminować ten efekt proporcjonalnie do pierwiastka z liczby przemieszczeń.

Czyli np. robienie 1000 zdjęć przesuwając kadr co 10te zdjęcie (100korekt) efekt powinien zmniejszyć się 10-krotnie. Każdy rozkład w końcu zaczyna być rozkładem Gaussa :)

ciekawe tylko, ile korekt stosuje się realnie zbierając materiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Dithering robiący losowe przemieszczenia kadru powinien eliminować ten efekt proporcjonalnie do pierwiastka z liczby przemieszczeń.

Czyli np. robienie 1000 zdjęć przesuwając kadr co 10te zdjęcie (100korekt) efekt powinien zmniejszyć się 10-krotnie. Każdy rozkład w końcu zaczyna być rozkładem Gaussa :)

ciekawe tylko, ile korekt stosuje się realnie zbierając materiał?

A jeśli pechowo dane miejsce kadru najczęściej będzie wypadać w miejscu pojaśnienia a te obok pociemnienia, to nadal uważasz że finalnie się te oba miejsca wyrównają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie możecie robić zbyt mały dithering. Już dawno zauważyłem, że im więcej klatek, tym promień ditheringu musi być większy. Zacytuję sam siebie z innego wątku:

 

"Wykonałem swoje wyliczenia i empiryczne doświadczenia, które potwierdziły, że wartość rozrzutu klatek w ditheringu powinna wynosić 0,1 x ilość klatek (wynik nie mniej niż 2). Wtedy algorytmy tupu Sigma Clip (czy SD Max Gralaka z Maxima) całkowicie eliminują zjawisko."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Myślisz, mówisz, masz.

A czy to nie jest tak naprawdę klasyczne odszumianie ? Na M 101 się nie sprawdziło. Na Łukasza zdjęciach z małą ilością nieostrych gwiazd będzie super, na detalicznych fotkach z dużą ilością drobnych obiektów, średnio :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HAMAL napisał:

A jeśli pechowo dane miejsce kadru najczęściej będzie wypadać w miejscu pojaśnienia a te obok pociemnienia, to nadal uważasz że finalnie się te oba miejsca wyrównają ?

Te same obawy możesz mieć do zwykłego stackowania, bo przecież szum fotonowy też zmniejsza się (statystycznie) na drodze tego samego mechanizmu. Tam też rozkład Gaussa gwarantuje Ci pierwiastkowy przyrost szumu wobec liniowego przyrostu sygnału. I jakoś nikt nie ma wątpliwości, że stackowanie redukuje szum fotonowy (temporalny - zmienność w czasie) sygnału. Tak samo, na tej samej zasadzie dithering powinien eliminować szum przestrzenny. Zasada jest ta sama

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam_Jesion napisał:

Wg mnie możecie robić zbyt mały dithering. Już dawno zauważyłem, że im więcej klatek, tym promień ditheringu musi być większy. Zacytuję sam siebie z innego wątku:

 

"Wykonałem swoje wyliczenia i empiryczne doświadczenia, które potwierdziły, że wartość rozrzutu klatek w ditheringu powinna wynosić 0,1 x ilość klatek (wynik nie mniej niż 2). Wtedy algorytmy tupu Sigma Clip (czy SD Max Gralaka z Maxima) całkowicie eliminują zjawisko."

No to jeszcze raz. A jeśli pechowo dane miejsce kadru najczęściej będzie wypadać w miejscu pojaśnienia a te obok pociemnienia, to nadal uważasz że finalnie się te oba miejsca wyrównają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, HAMAL napisał:

A czy to nie jest tak naprawdę klasyczne odszumianie ? Na M 101 się nie sprawdziło. Na Łukasza zdjęciach z małą ilością nieostrych gwiazd będzie super, na detalicznych fotkach z dużą ilością drobnych obiektów, średnio :uhm:

Co średnio? Przecież nikt nie będzie odszumiał takiego materiału, jaki dałeś - to skrajny przypadek, akademicki. Samym odszumianiem tego nie zrobisz, bez utraty informacji w tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Wg mnie możecie robić zbyt mały dithering. Już dawno zauważyłem, że im więcej klatek, tym promień ditheringu musi być większy. Zacytuję sam siebie z innego wątku:

 

"Wykonałem swoje wyliczenia i empiryczne doświadczenia, które potwierdziły, że wartość rozrzutu klatek w ditheringu powinna wynosić 0,1 x ilość klatek (wynik nie mniej niż 2). Wtedy algorytmy tupu Sigma Clip (czy SD Max Gralaka z Maxima) całkowicie eliminują zjawisko."

 

Ta wartość jest w pikselach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Te same obawy możesz mieć do zwykłego stackowania, bo przecież szum fotonowy też zmniejsza się (statystycznie) na drodze tego samego mechanizmu. Tam też rozkład Gaussa gwarantuje Ci pierwiastkowy przyrost szumu wobec liniowego przyrostu sygnału. I jakoś nikt nie ma wątpliwości, że stackowanie redukuje szum fotonowy (temporalny - zmienność w czasie) sygnału. Tak samo, na tej samej zasadzie dithering powinien eliminować szum przestrzenny. Zasada jest ta sama

Bo tam nie masz do czynienia z tak dużymi i trwałymi obiektami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam_Jesion napisał:

Co średnio? Przecież nikt nie będzie odszumiał takiego materiału, jaki dałeś - to skrajny przypadek, akademicki. Samym odszumianiem tego nie zrobisz, bez utraty informacji w tle.

Dlatego niezbędne jest działanie globalne na zasadzie kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HAMAL napisał:

No to jeszcze raz. A jeśli pechowo dane miejsce kadru najczęściej będzie wypadać w miejscu pojaśnienia a te obok pociemnienia, to nadal uważasz że finalnie się te oba miejsca wyrównają ?

Załóżmy, że na 100 pikseli jeden jest zawsze ciemniejszy (subtelnie). Jeżeli w ditheringu będziesz miał 300 klatek, które tym jednym ciemnym pikselem miotają w promieniu 5 pikseli, to na koniec uzyskasz taką "grudkę". Teraz wyobraź sobie, że masz takich pikseli dosyć dużo - stąd na stacku taki "grubozarnisty" szum w tle - na poziomie offsetu. Próbowałeś zrobić dithering 20 px? Ja w moich zdjęciach z CMOSa robiłem 20-40px dithering.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Wg mnie możecie robić zbyt mały dithering. Już dawno zauważyłem, że im więcej klatek, tym promień ditheringu musi być większy. Zacytuję sam siebie z innego wątku:

 

"Wykonałem swoje wyliczenia i empiryczne doświadczenia, które potwierdziły, że wartość rozrzutu klatek w ditheringu powinna wynosić 0,1 x ilość klatek (wynik nie mniej niż 2). Wtedy algorytmy tupu Sigma Clip (czy SD Max Gralaka z Maxima) całkowicie eliminują zjawisko."

 

Pokaż więcej  

Ta wartość jest w pikselach?

 

Moje pytanie już uciekło na poprzedniej stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.