Skocz do zawartości

Kamery wykorzystywane w stacjach bolidowych


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Co tu testować? Dają dobry obraz przy sporej rozdzielczości - kwestia tylko połączenia z oprogramowaniem analizującym obraz...

"to po testować jak wiadomo że działa" - motto niektórych programistów;)

 

Kwestia "tylko" połączeina z oprogamowaniem, czy to działa, czy jest stabilne. Czy "dobry" obraz jest wystarczająco dobry i czy tak samo dobry jak na papierze.

Nieprzetestowane oznacza tu głównie że nikt lub prawie nikt nie używał tych kamer do tego celu. Trzeba by to... przetestować:)
 

Ktoś musi to kupić i spróbować uruchomić, do tego potrzeba kasy i czasu. Jak ktoś chętny to myślę że PKiM pomoże z tematem uruchomienia stacji opartej na takich kamerach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Takie kamery działają w milionach egzemplarzy 24/7. Kwestia odbioru obraz z kamery i przetworzenia.

Zgadzam się ale brak info jak będą sprawdzały się jako kamery do stacji bolidowych i czy będą współpracowały z oprogramowaniem. To właśnie trzeba przetestować.

Jak uda ci się coś zrobić to może to być bardzo cenne pod kątem rozszerzenia sieci. Spadną koszta, a same kamery będą łatwiej i szybciej dostępne dla nowych i istniejących stacji.

Jeżeli będziesz działał i miał pytania to daj znać na priv, skontaktuję cie z ludzmi od budowy stacji.

Edytowane przez Michal_IAUZ
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Co tu testować? Dają dobry obraz przy sporej rozdzielczości - kwestia tylko połączenia z oprogramowaniem analizującym obraz...

 

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Takie kamery działają w milionach egzemplarzy 24/7. Kwestia odbioru obraz z kamery i przetworzenia.

 

Ściągnę chyba jedną f1.0 z Chin i spróbuję coś wykombinować.

 

czyli nie ma co testować. Wystarczy przetestować 😜

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Co do zasady, współczesne kamery IP nadają się do obserwacji meteorów. Tak jak wspomniał @Miesilmannimea, mają sporą rozdzielczość i coraz wyższą czułość, zapewnianą m.in. przez obiektywy f/1.0, ale też niezłe sensory. Korzystają z nich między innymi eksperci z Instytutu Astronomii Czeskiej Akademii Nauk - europejscy, a nawet światowi liderzy w zakresie rejestracji bolidów oraz obliczania miejsc spadków. Takie kamery są dla nich pomocnym rozszerzeniem zaawansowanych systemów opartych na aparatach z obiektywami all-sky, bo umożliwiają dokładniejszą analizę fragmentacji. Pozwalają też na rejestrację niezwykle rzadkich dziennych bolidów, gdy właściwy sprzęt jeszcze "śpi" w oczekiwaniu na noc :D 
 

Wyzwaniem pozostają: oprogramowanie rejestrujące, kompresja, pole widzenia.
 

Testowałem komercyjne kamery IP różnych marek i detekcja zdarzeń (w kontekście meteorów) działa OKROPNIE. Łapią się robale, samoloty, satelity... w zasadzie każda pogodna noc to przebijanie się przez dziesiątki lub setki niepotrzebnych rejestracji. Z drugiej strony, wbudowanym algorytmom potrafi umknąć piękny, oczywisty bolid (bo np. był wyjątkowo szybki albo ogłupił kamerę swoim blaskiem). Czy może być coś bardziej frustrującego?

Rozwiązaniem byłby sprytny algorytm analizujący zestackowane nagrania w poszukiwaniu meteorów lub robiący to "w locie" (podobnie jak w przypadku wspomnianego oprogramowania UFO Capture), ale jego stworzenie wymaga dosyć solidnych nakładów finansowych, albo programisty z ogromnym entuzjazmem. No i ciągłej walki ze sterownikami poszczególnych producentów, które jak wiadomo, lubią się zmieniać. Dlatego w tej chwili, największy sens wydaje się mieć nagrywanie 24/7 (tak jak to robią Czesi) i trzymanie kciuków za innych obserwatorów lub profesjonalne sieci bolidowe, którzy "nakierują nas na zjawisko". Można też manualnie stackować nagrania poprzez ffmpeg i przyglądać się rejestrowanym śladom. Ale znowu - w porządku, gdy masz jedną kamerę. Dużo gorzej, gdy chcesz mieć ich kilka i obserwować całe niebo.
 

Dlatego budując moją stację bolidową, postanowiłem pozostać w naukowym nurcie, czyli korzystać z profesjonalnych kamer GigE > 5 Mpix, rejestrujących nieskompresowane filmy i korzystających z uniwersalnego standardu DirectShow. Takie urządzenia współpracują z oprogramowaniem UFO Capture, co oszczędza mnóstwo czasu i wysiłku - można zaufać automatycznej detekcji i co rano po prostu poświęcić minutkę na przejrzenie kilku(nastu) zjawisk.

Niestety, pojedyncze kamery są dosyć drogie (> 500 EUR), ale i na to jest rozwiązanie! Udało mi się zbudować i przetestować kilka kamer all-sky opartych na sensorach IMX265, IMX264 i IMX178, a wyniki są więcej, niż interesujące. Dzięki braku kompresji oraz wysokiej czułości, precyzja astrometrii wynosi ok. 1,5' dla całego nieba. Ponadto, czas zjawiska jest mierzony z dokładnością do setnych sekundy, a prędkość nagrywania to stabilne 20 lub 25 fps (w zależności od setupu). Z takimi nagraniami można już śmiało realizować cele naukowe związane z liczeniem orbit i miejsc spadków. 

Podsumowując, wszystko zależy od celu :) Kamery IP są przydatne, ale wciąż jest z nimi trochę problemów, przez które nie stały się "naukowym standardem". Jeśli macie wolny port w rejestratorze - wpinajcie śmiało dodatkowe kamery patrzące w niebo, ale też miejcie świadomość ich obecnych ograniczeń. 

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ktoś zamiast budować kamerkę od zera pokusił się o napisanie własnego softu na istniejący sprzęt...

 

Jest kupę sprzętu na rynku dosłownie za grosze - przykładowo aparaty cyfrowe mające kilka lat - gdyby podmienić firmware...

Szkoda, że ja nie umiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

przykładowo aparaty cyfrowe mające kilka lat - gdyby podmienić firmware

Mamy już MagicLantern dla Canonów - można np. nagrywać wideo w postaci RAW (na kartę - ciekawe, czy jakiś live streaming na zewnątrz po USB dałoby się zrobić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Ciekawe czy ktoś zamiast budować kamerkę od zera pokusił się o napisanie własnego softu na istniejący sprzęt...


Przymierzam się do tego ze znajomymi, ale na razie priorytet ma dla mnie nieskompresowane .avi :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 hours ago, Snejk said:

....

Dlatego budując moją stację bolidową, postanowiłem pozostać w naukowym nurcie, czyli korzystać z profesjonalnych kamer GigE > 5 Mpix, rejestrujących nieskompresowane filmy i korzystających z uniwersalnego standardu DirectShow. Takie urządzenia współpracują z oprogramowaniem UFO Capture, co oszczędza mnóstwo czasu i wysiłku - można zaufać automatycznej detekcji i co rano po prostu poświęcić minutkę na przejrzenie kilku(nastu) zjawisk.


Niestety, pojedyncze kamery są dosyć drogie (> 500 EUR), ale i na to jest rozwiązanie! Udało mi się zbudować i przetestować kilka kamer all-sky opartych na sensorach IMX265, IMX264 i IMX178, a wyniki są więcej, niż interesujące. Dzięki braku kompresji oraz wysokiej czułości, precyzja astrometrii wynosi ok. 1,5' dla całego nieba. Ponadto, czas zjawiska jest mierzony z dokładnością do setnych sekundy, a prędkość nagrywania to stabilne 20 lub 25 fps (w zależności od setupu). Z takimi nagraniami można już śmiało realizować cele naukowe związane z liczeniem orbit i miejsc spadków.

...

 

A mógłbyś napisać kilka słów jakiej kamery dokładnie używasz, jakiego komputera. BO oprogramowanie to UFOCapture jak rozumiem. Miałem kiedyś 4 stacje bolidowe na bazie metreca i może bym wrócił do tego. Metrec mnie zniechęcił trochę bo technologicznie to zabytek, plus taki, że coś rejestruje i jest tani ale generalnie w XXI wieku fajnie by było mieć coś nowocześniejszego. Popatrzyłem na forum Sonaty co oni tam proponują. No i jest fajnie ale cholernie drogo bo na topie tam rekomendują kamerę LUMIX DC-BGH1, a ona kosztuje w okolicach 10tyś. Tak więc fajnie byłoby mieć coś nowocześniejszego ale nie za miliony.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko opiszę niebawem nieco szerzej, bo i ze swoim projektem idę dość szeroko, ale na szybko - korzystam w tej chwili z dwóch kamer:

DMK33GX249e z obiektywem C-mount 6 mm (kamera kierunkowa, 74x58 deg. FOV)
DMK33GX264e z obiektywem C-mount 1.8 mm (kamera all-sky, 180x180 deg. FOV)

W trakcie intensywnych testów jest też monochromatyczny sensor IMX178 (wyższa rozdzielczość, ale nieco niższa czułość od IMX264) w roli kamery all-sky. Pokładam w nim duże nadzieje :) 

Tak czy owak, wszystkie powyższe kamery rejestrują bez kompresji, więc podłączam je do komputera z prockiem AMD Ryzen 5 PRO 3400G, 8 GB RAM. Zakupiony za 800 zł z wyprzedaży poleasingowej i to jest wręcz "zbyt dobry" komputer, jak na ten setup, ale testuję sporo różnych wynalazków bolidowych, więc wolałem mieć zapas mocy :D 

I do tego UFOCaptureHD2 V4.80, rzecz jasna. 

Tak jak wspominałem wyżej, jest również plan, żeby pobawić się w tworzenie wygodnego oprogramowania rejestrującego do kamerek IP.
Na pierwszy ogień chciałbym wypróbować Hikvision DS-2CD2047G1-L 4Mpx.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Snejk napisał(a):

Wszystko opiszę niebawem nieco szerzej, bo i ze swoim projektem idę dość szeroko, ale na szybko - korzystam w tej chwili z dwóch kamer:

DMK33GX249e z obiektywem C-mount 6 mm (kamera kierunkowa, 74x58 deg. FOV)
DMK33GX264e z obiektywem C-mount 1.8 mm (kamera all-sky, 180x180 deg. FOV)

W trakcie intensywnych testów jest też monochromatyczny sensor IMX178 (wyższa rozdzielczość, ale nieco niższa czułość od IMX264) w roli kamery all-sky. Pokładam w nim duże nadzieje :) 

Tak czy owak, wszystkie powyższe kamery rejestrują bez kompresji, więc podłączam je do komputera z prockiem AMD Ryzen 5 PRO 3400G, 8 GB RAM. Zakupiony za 800 zł z wyprzedaży poleasingowej i to jest wręcz "zbyt dobry" komputer, jak na ten setup, ale testuję sporo różnych wynalazków bolidowych, więc wolałem mieć zapas mocy :D 

I do tego UFOCaptureHD2 V4.80, rzecz jasna. 

Tak jak wspominałem wyżej, jest również plan, żeby pobawić się w tworzenie wygodnego oprogramowania rejestrującego do kamerek IP.
Na pierwszy ogień chciałbym wypróbować Hikvision DS-2CD2047G1-L 4Mpx.

Na Windowsa jest jeszcze Allskeye, generalnie do obsługi all-sky na bazie kamer astro, możesz sobie obczaić, jest za free.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi o tym nie wiadomo, ale... niedarmowy soft złapał wczoraj ładny bolid po dłuższej przerwie :D Godz. 4:05 czasu polskiego, prędkość wejścia 68,7 km/s, początek jasnej fazy baaaardzo wysoko - 124,6 km, a ostatni rozbłysk na pułapie 80,6 km. Rozsypał się w drobny mak i spłonął całkowicie nad południowo-zachodnią Słowacją. Orbita "kometarna", bardzo niska gęstość.

 

M20240320_040519_PLSN01_P-2.jpg

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.