Skocz do zawartości

Kamery wykorzystywane w stacjach bolidowych


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, wessel napisał:

Tylko wysokoczułe analogowe kamerki

Mnie zawsze zastanawiał fenomen tych kamer. Zazwyczaj są to archaiczne matryce i jakoś dają radę. Ciekawe, jakby je porównać do dobrej ASI, bo zdroworozsądkowo ASI powinna je rozłożyć na łopatki. A stacje bolidowe wciąż jadą najczęściej na starych analogach... Dziwne jest to dla mnie. Matryca to jest matryca i nie ma znaczenia, jaki interfejs komunikacyjny ma kamera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/5/2018 at 2:12 PM, MateuszW said:

A stacje bolidowe wciąż jadą najczęściej na starych analogach... Dziwne jest to dla mnie. Matryca to jest matryca i nie ma znaczenia, jaki interfejs komunikacyjny ma kamera.

 

On 7/5/2018 at 2:25 PM, wessel said:

Taka kamerka kosztuje 20 zł :)

Mateusz, żeby uruchomić stację bolidową potrzeba 1000 zł z tanią, ale czułą, kamerą analogową. W tym obudowa z grzałką, komp, karta przechwytująca lub Matrox Meteor II, program do "łapania" meteorów, kable, złączki i zasilacze.

Stacje bolidowe coraz mniej jadą na analogach za 20-50 zł, a to dzięki grantowi, z którego zostały zakupione czułe kamery cyfrowe DMK23GX236 z obiektywami. Nadmienię, że z czułością bliżej im do starych Tayam, niż do 12V6HC-EX, ale z roku na rok to się poprawia :). PFN nie jest siecią zawodowych astronomów, tylko miłośniczą, a za sprzęt płaci operator stacji z prywatnych środków, więc niech Ci to nie będzie dziwne, bo nie każdy może sobie pozwolić na większe wydatki.

W 2015r. kilka osób z Polskiej Sieci Bolidowej zakupiło 3-4x czulsze kamery analogowe Mintron 12V6HC-EX ( https://www.astroshop.eu/cameras/mintron-camera-mtv-12v6hc-ex/p,32994 ) Są one kilkadziesiąt razy droższe od tanich Tajam C3102-01A1, ale zasięg mają lepszy o kilka magnitudo, więc i zarejestrowanych meteorów jest kilka razy więcej, co pozwala dokładniej zbadać struktury rojów.

W tym roku składamy kolejny wniosek grantowy, więc trzymaj kciuki, aby został pozytywnie oceniony, bo zakupimy kolejne kamery cyfrowe i poprawi się jakość danych potrzebnych do obliczeń orbit. Idzie ku lepszemu :laugh:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/10/2018 at 11:53 AM, M.K. said:

W 2015r. kilka osób z Polskiej Sieci Bolidowej zakupiło 3-4x czulsze kamery analogowe Mintron 12V6HC-EX ( https://www.astroshop.eu/cameras/mintron-camera-mtv-12v6hc-ex/p,32994 ) Są one kilkadziesiąt razy droższe od tanich Tajam C3102-01A1, ale zasięg mają lepszy o kilka magnitudo, więc i zarejestrowanych meteorów jest kilka razy więcej

Porównując te 2 kamery z moich danych za 2017r ilość zarejestrowanych meteorów wynosi odpowiedno:

Tajama C3102-01A1 - 1405 zjawisk, a Mintron 12V6HC-EX  - 3097, więc ponad 2x więcej.

 

On 7/10/2018 at 12:34 PM, trouvere said:

Jaki jest wobec tego osiągany za pomocą tych cyfrowych kamer DMK23GX236 zasięg gwiazdowy (wizualnie na ekranie przy 24 fps, czyli bez sens up) a jaki był osiągany za pomocą starych Tayam i Mintrona 12V6HC-EX ?

Tajama łapie zjawiska do 2,5 magnitudo, DMK23GX236 podobnie, może ciut lepiej, a Mintron do 5 mag i to na miejskim niebie.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z kamerki z sensorem IMX224 oraz obiektywu 3mm f/1.0. Wyszedł taki efekt po maksymalnym podbiciu (sztucznym też!):

 

https://youtu.be/0ma1e4sionU?t=4h24m36s

 

I muszę przyznać, że efekt trochę mnie zawiódł. Może tyle ma być, ale zadowalającym efektem byłoby widoczność ze 100 gwiazd już na 0.1s ekspozycjach. Co prawda, kamerka jest kolorowa, ale w wersji mono pokazuje większą czułość (kanały są sumowane). Idealnie, kamerka musiałaby mieć duży piksel, ale też w miarę rozsądną rozdzielczość. Ale wtedy nie mamy obiektywów, które pokryją cały sensor. Pozostają np. "ciemnoty", jak np. 8mm f/3.5 od Samyanga.

 

Dopiero ASI1600MM przy 14mm f/2.5 pokazał tyle gwiazd, co byłoby zadowalającym wynikiem. Tylko już potrzeba coś szerszego. Te 8mm f/2.8 to chyba byłoby takim optimum do meteorów. Ale to już inna półka cenowa. Z kolei Sony A7S bije na głowę tylko w zasadzie swoim dużym pikselem (poziom szumów na dużym ISO to druga sprawa).

 

https://www.youtube.com/watch?v=eA1z4hYjg9Y

 

Na swoim ASI178MM-c nie dam rady przeprowadzić takiego testu. Nie mam odpowiednio duży backfocus dla CS-mount, a tak mały sensor z Samyangiem 8mm f/2.8 będzie miał małe pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, dromen napisał:

Kamera do zwykłego monitoringu Dahua Starlight HFW8232

https://www.youtube.com/watch?v=fVp-Cpj6Pig

Daje rade.

 

 

Z tego co patrzę, czas ekspozycji wynosi około 1.5 sekundy. To już CMOS spokojnie tyle pokaże. Niech kamerka ujawni swoje możliwości na 100ms (10 FPS) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, trouvere napisał:

Mogę Cię zapewnić, że przy sporej dawce pracy daje się uzyskać zasięg gwiazdowy bliski 11 mag (10.9 Mag skonfrontowany z atlasem) przy ekspozycji 1/50 sek (kamera +obiektyw) natomiast przy wydłużeniu ekspozycji do 0.32 sek (sens up x16) zasięg gwiazdowy osiągał wielkość +13 Mag. To osiągi z miejskiego nieba.

Ale jakim obiektywem? :) (średnica obiektywu ma tutaj znaczenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
6 hours ago, trouvere said:

Porównywanie ceny sklepowej nowego Mintrona z ceną second hand Tayamy jest pomysłem zupełnie chybionym, nowa Tayama kosztowała kilkaset zł.

Ale mówimy o obecnych czasach, gdzie już nie ma nowych Tayam, tylko używki, ale nawet nowe były kilka razy tańsze niż nowe Mintrony.

6 hours ago, trouvere said:

W związku z tym można wyciągnąć wniosek (bez obrazy), że wystąpił efekt cofania się w rozwoju pomimo upływu lat, postępu technologicznego i otrzymywanych subwencji.

Obrazy nie będzie :) bo jesteś w błędzie. Nie cofamy się tylko korzystamy z postepu technologicznego i otrzymanych subwencji.

Porównajmy tylko rozdzielczość Tayamy 500x582 piksele do 1920x1200 z DMKi, co daje prawie 8x !!! lepszą rozdzielczość dla tego samego pola obserwacyjnego, co jest kluczowe przy liczeniu orbit. A czułość matryc wzrasta z roku na rok, więc jest szansa, że DMKi za kilka lat dorównają Mintronom 12V6HC-EX na co z niecierpliwością czekamy :)

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2018 o 20:23, M.K. napisał:

Tajama łapie zjawiska do 2,5 magnitudo, DMK23GX236 podobnie, może ciut lepiej, a Mintron do 5 mag i to na miejskim niebie.

Próbuję znaleźć jakieś informacje o matrycy w Mintronie, czyli IXC429ALL i nie widzę niczego o szumach. Ktoś umie znaleźć? Znalazłem jedynie, że taka sama matryca jest w DSI II Pro, czyli bardzo przestarzałej kamerze astro. Nie rozumiem, jakim prawem tak stara matryca ma bić na głowę nowe konstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tanio ? Ja mam AverMedia tuner . sygnał z s-video. Bez próblemow z UFO. 

Tayame wyrwiesz nawet do 100pln tuner grosze, i działasz. 

Komp i prąd - wolontariat. 

 

Andrzej

ps. Łapie się czasami filmiki o których pytają w innych zakazanych wątkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Tuner jest expresscard ale miałem kiedyś tez na usb ,nie korzystam bo obraz gorszy. Kiedyś pracowała.  Poszukaj po forum były już watki opisowe co i jak.

Na usb to cyfrówki oczywiście , ale nie miałem okazji potestować.

aplikacja ufo pracuje cały czas nagrywając obraz w pętli do pamięci ram a samo zjawisko jak się pojawi zrzuca na dysk fragment avi i inne potrzebne dane.

Jezeli dane maja być przydatne do dalszych badań to avi najlepiej nieskompresowane żadnym kodekiem. Ewentualnie jakimś bezstratnym 1:2 w Aplikacji ustawiasz wszystko w opcjach.

Jak masz coś super czułego przy 25fps to po prostu protestuj jak się będzie sprawować. Bez żadnych sztuczek typu sense up (jest napisane wyżej w wątku)

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Czy ktoś jest w temacie kamer IP które nadają się na stację bolidową?

Technologia idzie do przodu, pojawiają się co chwilę nowe modele kamer do monitoringu.

 

Jak np ta:

Hikvision DS-2CD2087G2-L(U)

Przetwornik 1/1.2" Progressive Scan CMOS

0.0005lux przy f/1.0

8 MP

Brzmi to nieźle, prawda?

 

Pytanie czy taką kamerę do monitoringu można zaadoptować pod stację bolidową. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stacjach bolidowych używa się zwykle oprogramowania UFOCapture. 

http://www.sonotaco.com/soft/e_index.html

 

Ładnie potrafi łapać bolidy, w zależności od ustawień mniej lub więcej samoloty, ptaki i inne zjawiska takie jak burze też. 

Edytowane przez Michal_IAUZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcinos napisał(a):

Czy ktoś jest w temacie kamer IP które nadają się na stację bolidową

Z kamerami IP będzie kilka problemów: krótki maksymalny czas pojedynczej klatki; "normalne" oprogramowanie nie będzie w stanie jej kontrolować, trzeba by ewentualnie zgrywać materiał na dysk (co samo w sobie bywa upierdliwe, ale pewnie da się to jakoś zautomatyzować) i jakoś z tego próbować coś wyłuskać; no i nagrania są (dość mocno i stratnie) skompresowane.

Nie mówię, że się w ogóle nie da, ale na pewno nie jest to optymalne rozwiązanie. 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

nagrania są (dość mocno i stratnie) skompresowane.

Można ustawić stopień kompresji, chociaż pewnie i tak w jakimś stopniu będzie to materiał skompresowany.

 

Szkoda, bo było by to ciekawe rozwiązanie. Taką TOP kamerę z obiektywem f/1.0 można kupić już za ok 1300zł. Do wyboru jest 2.8mm, 4 lub 6mm. 

 

A te kamery DMK które są wykorzystywane w stacjach, czy to nie jest kamera IP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Teraz kamerki za 200-300 dają zaskakujący obraz. Szybko to się zmienia.

Testuję w zasadzie cały czas kamery do nagrywania ptaków - 2-3 lata temu wybór był dużo mniejszy

a ceny od czapy. Konkurencja czyni cuda :)

To prawda. Kupiłem z ciekawości taką kamerę i jestem pod wielkim wrażeniem. Nagrywa ładnie w dzień i w nocy. AF, porządne doświetlanie IR. Polecam. Chyba nic z większym zoom'em nie ma na rynku. 

Screenshot_20240121_182859_Allegro~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Michal_IAUZ napisał(a):

W naszej stacji w ZG używamy kamer które idą po koncentryku i na końcu mamy konwertery na usb. To rozwiązuje problem odległości kamera-komputer. 

 

Można to również osiągnąć z kamerami z interfejsem Ethernet (GigE) i obsługą PoE (mam taką starszą Blackfly od Point Grey, obecnie FLIR).

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamery przemysłowe są słabo przetestowane pod kątem zastosowań w obserwacjach bolidowych, taką dostałem odopowiedz.

Aktualnie sporo kamer (w tym nasze na UZ) są budowane na bazie sensora Sony imx327 i obiektywów 4 lub 6 mm.

Edytowane przez Michal_IAUZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.