Skocz do zawartości

Zasilanie (moc)


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Odzew fajny... mocno wykraczający poza moje pytranie, ale przydatny.

 

Mój plan jest taki że kupuję zasilacz od xboxa, rozdzielam równolegle wyjście na oba montaże i jest git.

Zasilacz będzie leżał sobie w walizeczce lub skrzynce więc bezpośrednio kontaktu z dużą wilgocią nie bedzie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

No dobra, to wytłumaczcie mi SKĄD się bierze wysokie napięcie na statywie montażu stojącego na trawie, skoro jak twierdzicie obwody napięcia wyjściowego są całkowicie ( galwanicznie) odseparowane od sieci? I dlaczego zastosowanie transformatora separującego skutecznie eliminuje ten efekt?

Przypadek  nie jest jednostkowy, więc nie wmawiajcie mi, że kondensatory odkłócające wszędzie i wszystkim spuchły......

Chętnie się czegoś nowego nauczę...

A podłączałeś zestaw w domu po dachem? U mnie teleskop mrowi tak samo w domu jak i w terenie. To nie wilgoć tylko urządzenia podłączone w pobliżu sieją aż miło. Kupiłem transformator separujący i efekt... Zmalał, ale nadal jestem w stanie wyczuć prąd zmienny na statywie/teleskopie. To właśnie pchnęło mnie do całkowitego uniezależnienia się od gniazdek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel ... to jak wspominałem kiepska instalacja domowa + chińska technologia ...  jeśli nie masz odpowiedniego uziomu w domu

to będzie Cię kopało ..  weź sobie próbówkę i dotnik statywu jak zauważysz że "mrowi"  jak zaświeci to po prostu nie masz uziemienia ...

Warto wtedy zastosować gniazdo zasilania z 3 bolacmi (z bolcem PE) i podłączyć do niego którykolwiek z metalowych elementów - ale ważne

żeby był to element który kopie ... sam zasilacz może nie kopać w sensie np metalowa obudowa natomiast skopana elektronika w środku rzeczywiście może

być tak skonstruowana że tanim kosztem przewód N może być "zmasowany" z wyjściem zasilacza ...

 

Ostatnio pomagałem gościowi na grupie FB z basenami bo miał jackuzzi dmuchane Bestway-a .. z bąbelkami , podgrzewane i głowiliśmy się co jest

i okazało się że ma starą instalację w domu a co za tym idzie pomimo że miał gniazdo z bolcem PE .... ten bolec nic nie dawał bo był po prostu zmostkowany z linią N (stare budownictwo miało tego typu właśnie instalację) efekt ? poleciłem mu stanąc koło baseniku i dotknąć probówką wody ... i się zaświeciła ;) Wszelkie wątpliwości rozwiały się w ciągu sekundy ;)

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Efekt jest tylko i wyłącznie na wilgotnym podłożu.

"Efekt" zapewne występuje w sposób ciągły, a wilgoć zmniejszając twoją rezystancję z podłożem powoduje to, że jesteś lepiej i na krótszej drodze uziemiony niż przewód PE w instalacji przez co prąd wybiera ciebie. W przypadku braku przewodu ochronnego sprawa jest jeszcze bardziej oczywista - wtedy nie jesteś już równoległym rezystorem tylko jedynym (pomijając jakieś upływności).

Cytat

wytłumaczcie mi SKĄD się bierze wysokie napięcie na statywie montażu stojącego na trawie

Czy to jest pełne 230V? Należałoby to zmierzyć. W wilgotnym środowisku już kilkadziesiąt woltów (upływności, przebicia, kiepska konstrukcja zasilacza oraż użytych elementów) nieprzyjemnie szczypie. A jak "szczypie" pełne 230V to chyba każdy facet wie :)

Edytowane przez seg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

No dobra, to wytłumaczcie mi SKĄD się bierze wysokie napięcie na statywie montażu stojącego na trawie, skoro jak twierdzicie obwody napięcia wyjściowego są całkowicie ( galwanicznie) odseparowane od sieci?

ale skąd w ogóle pomysł że istnieje coś takiego jak całkowita izolacja? ^_^

download.jpg.d269a5034f61fac82d6d74c7ccc1d996.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I tu jest pies pogrzebany, szu ma rację.

Nie kupuję argumentów o złej sieci - rozdzielnice są regularnie konserwowane, wyłączniki przeciwporażeniowe testowane, nie mam własnego uziemienia bo jest to sieć trójfazowa, pięcioprzewodowa.

Ja korzystam z zasilaczy hermetycznych tego typu  i zjawisko zawilgocenia samej płytki zasilacza nie występuje.

Oczywiście nie jest to pełne 230v tylko jakaś upływność  w tego typu zasilaczach impulsowych, która w normalnych warunkach nie ma znaczenia ale przy mokrym podłożu i mokrych butach lub spodniach zaczyna boleć. Sami wiecie że tu wystarczą miliampery...

To co chciałem przekazać - warto albo stosować zasilacz transformatorowy albo zasilacz impulsowy i transformator separujący. Ot chociażby po to, żeby nerwowo nie mrugać okiem patrząc przez lunetkę biegunową kopiącego montażu.

Tym bardziej, że jak słusznie zauważyliście- korzystamy często na wyjazdach z nieznanej sieci zasilającej i zasilaczy chińskiej produkcji.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z akumulatorem rodzi się nowy problem, a mianowicie zabezpieczenie przed zwarciem. Zwykły bezpiecznik niekoniecznie uchroni drobną elektronikę, a do tego jest jednorazowy. Zasilacze mają bardzo dobre zabezpieczenia (znaczy mój ma :P ), które już nie raz uratowały mi elektronikę podczas testów. Mogę sobie robić zwarcia do woli i nic się nie zepsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zaśmiecać tematu - więc napiszę krótko - robię właśnie akumulator li-ion DIY, z wbudowanym zasilaczem (powinien i ładować i zasilać sprzęt jak bateria padnie). Użyty BMS ma chyba wszystkie możliwe zabezpieczenia: przeładowanie, rozładowanie, zwarcie, termiczne, etc. Jak już znajdę obudowę i wezmę się za poskładanie / polutowanie całości to opublikuję co i jak. Myślę, że przez nockę to spokojnie mi pociągnie, nie liczyłem laptopa, ale w razie czego NUCa też powinienem w tej pojemności zmieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

 

I tu jest pies pogrzebany, szu ma rację.

Nie kupuję argumentów o złej sieci - rozdzielnice są regularnie konserwowane, wyłączniki przeciwporażeniowe testowane, nie mam własnego uziemienia bo jest to sieć trójfazowa, pięcioprzewodowa.

Ja korzystam z zasilaczy hermetycznych tego typu  i zjawisko zawilgocenia samej płytki zasilacza nie występuje.

Oczywiście nie jest to pełne 230v tylko jakaś upływność  w tego typu zasilaczach impulsowych, która w normalnych warunkach nie ma znaczenia ale przy mokrym podłożu i mokrych butach lub spodniach zaczyna boleć. Sami wiecie że tu wystarczą miliampery...

To co chciałem przekazać - warto albo stosować zasilacz transformatorowy albo zasilacz impulsowy i transformator separujący. Ot chociażby po to, żeby nerwowo nie mrugać okiem patrząc przez lunetkę biegunową kopiącego montażu.

Tym bardziej, że jak słusznie zauważyliście- korzystamy często na wyjazdach z nieznanej sieci zasilającej i zasilaczy chińskiej produkcji.

Wessel ... to nie sieć dostawcy jest skopana tylko Twoja własna jeśli już ... co z tego że do domu dochodzi Ci 5 przewodowa sieć jak w samej skrzynce bezpiecznikowej czy dalej w puszkach jest namieszane (przykład który wspominałem o spinaniu przewodu N z PE)

 

Inna sprawa to taka że jeśli posiadasz wyłącznik różnicowo-prądowy .. to na bank go powinno wywalić jak wepniesz urządzenie które ma przebicie ....
Jeśli go nie posiadasz to można gdybać dalej ... jak wspomniałem tylko test próbówką

 

Dopóki nie dotkniesz próbówką statywu to się nie dowiesz co to jest ... jak zaświeci to radze sprawdzić przewody PE i samo gniazdo zasilania a jeśli jest to jakaś upływność przetwornicy to prawie na pewno Cie to nie kopnie bo jak zajrzysz wcześniej w temacie na schemacie blokowym to napięcie jest prostowane ... więc nie ma prawa kopać... to kwestia odizolowania przewodu N od całej reszty poprzez PE .. jeśli one są złączone ... to kopać będzie dalej.. chyba że zastosujesz porządny zasilacz z separacją taką jak powinna być 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, wessel said:

No akumulator do setupu który pobiera prawie 5 A w porywach do 10 A to raczej duży by musiał być 

Zrobilem aku ok 330Wh, 330/12/5 = 5.5h mi wystarczy. Waży 1.6kg i jest wielkości pudełka po komórce (7x7x13cm jesli dobrzr pamiętam). 

 

Co pobiera aż 10A?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrzna instalacja jest ok . Stosuje trafo separując i mam

spokój.

10 A to montaż ASA plus kamera STL plus komputer plus grzałka plus access point, focuser i koło. Przy korektach ASA pobiera do 10 A na jedną oś, w pikach oczywiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.