Jump to content

Czym złożyć dużą mozajkę Księżyca?


dziki
 Share

Recommended Posts

Hej,

 

dotychczas sprawdzał się Image Composite Editor, niestety... poległ przy 220 panelach (zachciało mi się barlowa x2 włożyć). Robiłem osobne panele z przebiegów pionowych - OK, złożył je (13 paneli), ale poskładanie ich razem do kupy go przerosło - to chyba tylko ręcznie - a efekt będzie pewnie mierny.

 

Czym to poskładać? Próbowałem Huginem ale ten soft jest totalnie dla mnie niestrawny (chyba że ktoś pomoże mi go ogarnąć). Jest jakaś alternatywa?

Link to comment
Share on other sites

W Huginie masz opcję dla asystenta który cię oprowadzi po kolejnych etapach, spróbuj.

Pamiętaj by ustawić rzut prostoliniowy.

Jeśli klatki nachodzą na siebie co najmniej na 1/3 to nie będzie żadnych problemów, co prawda nigdy nie robiłem takiej ilości klatek (ograniczeniem może być zarządzanie Ramem lub inne rzeczy związane za sprzętem) ale niektóre wynikowe panoramy u mnie wychodziły w okolicach 1 - 1.5 Gb nieskompresowanego Tiffa 16 bit.

Link to comment
Share on other sites

W Huginie zaczynam od asystenta, ale po wybraniu "wczytaj zdjęcia" wymaga podania ogniskowej... co dla 220 zdjęć robi się dla mnie niestrawne ;)

edit: no dobra, po wciśnięciu ESC na parę sekund wczytał wszystko w defaulcie i pozwolił potem podać ogniskową. Zobaczymy co dalej... ;)

 

Tayson a wiesz jak ICE zmusić do ruchu typu serpentine góra-dół? Bo pokazuje opcję prawo-lewo, a akurat patrz pechowo robiłem góra-dół-góra-dół :D

edit2: dobra jedna kawa za mało dziś. Wystarczył jeden klik ;)

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze primo - nie polecam składania na raty. Wszystkie te programiki w wielu przebiegach (iteracjach) optymalizuja sobie zadane zestawy plików. Dla poszczególnych paneli może to wyjść ciut różnie i wtedy przegryw: nie dopasujesz paneli.

Wczytaj wszystkie pliki w huginie, kliknij "wyrównaj", wybierz rzutowanie (w zakładce "rzut"). Jeżeli się coś pomiętosi, mozna poukładać obrazki ręcznie w odpowiednim układzie (zakładka "układ") i znowu "wyrównaj". W zakładce "układ" możesz edytować punkty kontrolne 

Wielgachne mozaiki, rzędu 100 kpix bok, składam w autopano giga.

Jeżeli masz PS lub PSE, spróbuj funkcji photomerge-panorama, skutecznie sama układa mozaiki kilkurzędowe.

Z moich doświadczeń wyszło, że trzeba mieć pod ręką kilka programów, bo każdy daje inne wyniki. Jak jeden się na składance wyłoży, to drugi łyka ją bez żadnego ale.

EDYTA

W huginie ogniskową podaje się raz. On to zapisuje dla zestawu plików (projektu) w tym swoim pliczki pto.

ICE podziękowałem po pierwszej próbie. Zrobił taką sieczkę z kolorów i poziomów, że żal.

Edited by Fredrixxon
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Niezmiennie Hugin nie chce współpracować. Help... robię tak:

 

- zakładka asystent, wczytaj zdjęcia - 84 panele

- wciskam na dłużej ESC żeby zdjęcia wczytały się bez parametrów

- podaję ogniskową 2700mm

- klikam wyrównaj

 

Liczy punkty wspólne i kończy pracę komunikatem "Statistically cleaning of control points...". Nic się nie dzieje, wciskam "anuluj", komunikat: "asystent nie zakończył poprawnie pracy. Proszę sprawdzić wynikowy plik projektu".

 

Klikam "utwórz zdjęcie panoramiczne". Mieli. Wypluwa mielonkę.

 

Testowo robię próbę dla mniejszej ilości paneli (27), wynik ten sam.

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

Po paru porażkach Hugin w końcu załapał o co chodzi.

W PS CC i ICE zawsze w narożach coś nie mógł złożyć i ciągle zostawały wybrakowane fragmenty.

 

Ustawiłem mu płaską mozaikę zamiast odwzorować sferycznych a przy wsadzie zdjęć ogniskową 2700 i faktor ogniskowej na 7.2 co wynika z małych rozmiarów matrycy ASI 120mm.

Wynikowy plik ma około 150 Mb w Tifie. Wrzucam tu nieprzerabianego jpga.

Moon.jpg

Moon2.jpg

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aha w ustawieniach ogólnych dodaj sobie pamięć , ja ustawiłem na 4096 Mb, w tym samym oknie w zakładce "asystent" zwiększyłem liczbę punktów kontrolnych do 30, w następnej "edytor punktów kontrolnych" powiększałem domyślne parametry szerokości o około 50 %.

Może jeszcze odczytaj sobie ustawienia z mojego pliku hugina opcją: odczytaj szablon.

Moon.zip

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja podałem tylko ogniskową 2700, mnożnik zostawiłem na 1,5 jak dla dslr. I pykło. Odwzorowanie płaskie jak pas z Bayeux - sam hugin poskładał w kilka rzędów.

No, zagrzejesz kompa. Jak włączam hugina, to wentylator z procka zasysa mi kapcie z nóg :laughing1:

 

Edited by Fredrixxon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.