Skocz do zawartości

NGC281 w dużej skali


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Paether, zakładam, że to do mnie - szczerze, nie mam pojęcia co to, ale zgaduję, ze jest tam więcej gwiazd..

 

A co do zdjęcia - czyli kupno większego teleskopu (z większą ogniskową) w Polsce niekoniecznie jest bzdurą..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kubaman napisał:

Paether, zakładam, że to do mnie - szczerze, nie mam pojęcia co to, ale zgaduję, ze jest tam więcej gwiazd..

Ogólnie, ale super że zwróciłeś uwagę na wielokrotność tej gwiazdy ^_^

 

Hubble kiedyś tam pocelował, czego efekt jest pod poniższym linkiem, ale mamy kolejny wątek, który potwierdza moje słowa :brawo: 

https://www.spacetelescope.org/images/potw1115a/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Tayson napisał:

Fajnie że dojrzales do odpalenia swojego sprzęciku. 

Oczywiście czekamy na kolorową wersję. 

Dojrzałem? Chyba przekwitłem ;))) Co więcej, ten sprzęt to niezły miks, teleskop wspólny, montaż Jazza, kamera Janka, obserwatorium i działka moje :)))) Nie mam przekonania czyje są złączki :P

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kubaman napisał:

A co do zdjęcia - czyli kupno większego teleskopu (z większą ogniskową) w Polsce niekoniecznie jest bzdurą..?

Duże teleskopy to bardziej kwestia doświadczenia. To trochę jak porównanie 1 km przebieżki do triathlonu iron man. Wszystko musi być prefekt, poza granicami cierpliwości normalnego człowieka. Sam poziom kolimacji wymagany przy takim ognisku i malutkim pikselu to jest rzeźnia, a do tego wielkie lustra są ciężkie, wiec i dynamika całego zestawu musi być pilnowana. Brak guidowania też wydaje się sexy, ale to kolejne wyzwanie na chińskim teleskopie, który championem sztywności i designu nie jest.

 

Da się (jak widać), ale trzeba mieć świadomość, że to nie jest „push and go”.

 

Za to frajda jest nieziemska. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Co więcej, ten sprzęt to niezły miks, teleskop wspólny, montaż Jazza, kamera Janka, obserwatorium i działka moje :))))

A można zagrabić Wam teren? :) W końcu jesień - liście ...

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kubaman napisał:

rozumiem, myślałem raczej pod kątem dużych luster i dużych ogniskowych, niekoniecznie SO Thrust Tube. Na przykład C11Edge HD, C14 Edge HD itp

Jestem przekonany, że każdym sprzętem da się działać i robić super rzeczy. Kwestia pracy i cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jarzyna B. napisał:

Super Adam. Piękne gwiazdki ma ten Rcek :-)

Ja też mam sporu uzbieranego materiału tego obiektu podczas wyśmienitego seengu, ciekawe jak to wyjdzie. Na razie nie ma czasu na obróbkę bo noce piękne i trzeba działać :-)

Dzięki. Gwiazdki ma faktycznie niezłe już (efekt braku szkła/soczewek pomiędzy matrycą a teleskopem, to jest jednak fajne), ale celę musiałem mu przerobić, bo to co GSO wymyśliło, to generalnie porażka (nie dało się go kolimować). Jeszcze jedną rzecz przydałoby się zrobić, ale biorąc pod uwagę, że jest już ok, to trochę mi się nie chce. TS sprzedaje już wersje zmodyfikowane (na kratownicy) - taka ciekawostka.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia noc była taka sobie, więc zamiast łapać detal zasadziłem się na kolor. Martwiłem się przejrzystością, bo jedna klatka nie siała optymizmem. Ale... magia stackowania nigdy nie przestanie mnie zadziwiać. W sumie udało się złowić 7h materiału dla narrowband koloru (S2 + O3) i już widzę, że będzie miazga.

Miałem tego dzisiaj nie obrabiać, ale siadam i walczę :) Stay tuned.

image.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.