Skocz do zawartości

M30 gromada kulista w Koziorożcu


pablo12311

Rekomendowane odpowiedzi

Messier 30 (również NGC 7099) –  gromada kulista w gwiazdozbiorze Koziorożca. Znajduje się w odległości około 26,4 tys. lat świetlnych od Ziemi oraz 23,2 tys. lat świetlnych od centrum Galaktyki. Została odkryta przez Charles’a Messiera w 1764 roku. Do swego katalogu dodał on ją 3 sierpnia 1764 i opisał jako okrągłą mgławicę bez gwiazd. Jako pierwszy rozdzielił ją na indywidualne gwiazdy William Herschel około 1784 roku.

Gromada ma średnicę około 90 lat świetlnych. Jej jądro ma średnicę tylko 0,12', czyli 0,9 roku świetlnego. Jej szacowany wiek to 12,93 mld lat, a masa wynosi ok. 160 000 mas Słońca.

Najjaśniejsze czerwone olbrzymy w gromadzie mają jasność 12,1 m. W gromadzie odkryto do tej pory 16 gwiazd zmiennych. (wiki)

Obiekt ten na terenie Polski znajduje się bardzo nisko nad horyzontem. Sprawia to, że jest pomijalny w fotografowaniu. Przeglądając forum nie znalazłem osoby która by się zmierzyła z tym obiektem w większej skali.

Ja spróbowałem swoich sił w czasie pobytu na wakacjach w Czarnogórze. Gorące, falujące powietrze oraz blisko znajdujące się lampy sodowe pozwoliło na uzyskanie tylko takiego efektu.

Sprzęt: TS65Q, ASI1600MMC, HEQ5.

Zebrany materiał: LRGB-60x20x20x20x100s, dark x 40, bias x 90

kadr 70%

M30_RGB_v3_kadr2.jpg.a5e9cebe1295804a92a0ec843cdc842c.jpg

 

 

 

 

 

 

M30_RGB_v6.jpg

Edytowane przez pablo12311
Druga wersja - poprawiony kolor w excalibratorze
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, pablo12311 napisał:

Wessel 10 z lewej to według Ciebie obcinanie.

 

Wessel ma rację, popatrz na swoje zdjęcie i porównaj z innymi na forum.

Masz kompletnie czarne tło, zgasiłeś (utraciłeś) 80% albo i więcej zapisanego sygnału więc nie staraj się przekonywać, że jest ok bo nie jest.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomimo, ze zaliczyles + za niespotykany obiekt, to jego prezentacja jest MOCNO poza tym co moze "przelknac" moje oko.

moze excalibrator i kalibracja koloru w poczatkowej fazie obrobki uratuje to zdjecie

 

z jpg to slaba zabawa.

image.png.85ec1738c930f1381938c46a150af9e0.png

 

 

jezeli jestes nie przekonany do koloru, to zawsze mozesz wyciagnac luminancje i przestac walczyc z rgb.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wessel napisał:

Jak to z CMOSa. Na razie tylko Marcin Paciorek i Antoni opanowali temat nieplackowatych gwiazdek w CMOSa :) w LRGB oczywiście ...

Poprawić gwiazdki placki to nie problem tylko dopracowanie tego zajmuje DUUUUZO czasu. 

Mój screen to gwiazdka przed i po lekkiej poprawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.