Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość damian24

Witam! czy mozna przez Teleskop robic zdjecia prostym Aparatem :D ale zastanawiam sie jak moze wyjsc Fotka np. zrobionemu Jowiszowi <_< moze jakis mi fachowiec doradzi? Pozdrawiam!!! :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :helo:

 

Na imię mi Łukasz, astronomią interesuję się od zawsze (czyli 16 lat) a od października '01 jestem szczęśliwym posiadaczem teleskopu Optisan Star 114/900... który przez większość czasu leżał sobie w szafie :) (ach to lenistwo ;)) No i teraz chciałbym się zabrać poważniej za obserwacje i poszerzanie wiedzy teoretycznej, w czym astro-forum będzie mam nadzieję pomocne :]

 

Mieszkam w niewielkiej wsi w województwie opolskim, dzięki czemu od świateł mogę się uwolnić już jakieś 100 metrów od domu :) Do tej pory udało mi się zaobserwować wszystkie planety bliższe od Urana, plamy na Słońcu, parę gwiazdek podwójnych, no i oczywiście poczciwy Księżyc. Zbieram właśnie fundusze na większy sprzęt - marzy mi się tak z 25-30 cm...

 

Pozdrawiam serdecznie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! czy mozna przez Teleskop robic zdjecia prostym Aparatem :D ale zastanawiam sie jak moze wyjsc Fotka np. zrobionemu Jowiszowi  <_< moze jakis mi fachowiec doradzi? Pozdrawiam!!! :rolleyes:

Jaki aparat masz?

Księżyc można fotografować mocując lustrzankę bez obiektywu do wyciągu, zamiast okularu. Nazywa się ta technika fotografowaniem w ognisku głównym.

Jeśli aparat ma obiektywm niewymienny to mocuje się go do wyciągu za okularem. Potrzebna odpowiednia "przejściówka" czyli tuleja umożliwiająca takie zamocowanie. Jest to fotografowanie w projekcji okularowej.

Używając specjalnego filtra zrobionego z folii o odpowiedniej przepuszczalności można fotografować Słońce.

Bez filtra można fotografować obraz Słońca rzutowany na ekran słoneczny. Otrzymamy wtedy zdjęcie o niskim kontraście.

Za pomocą sprzętu który widać na zdjęciu nic innego niż Słońce i Księżyc nie da się sfotografować.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! czy mozna przez Teleskop robic zdjecia prostym Aparatem :D ale zastanawiam sie jak moze wyjsc Fotka np. zrobionemu Jowiszowi  <_< moze jakis mi fachowiec doradzi? Pozdrawiam!!! :rolleyes:

 

Jest na forum taki dział jak astrofotografia, wszystko tam znajdziesz, co z czym itp itd. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej zrobisz fotke Jowisza przystawiajac obiektyw do okularu w ktorym jest on widoczny i wyostrzony. Ostrość w aparacie ma być ustawiona na nieskończoność, przysłona otwarta na full, czas migawki dobierać metoda prób.

Staraj sie nie zruszyć teleskopu podczas zwalniania migawki. Zrób sobie jakies mocowanie aparatu do wyciągu, wówczas będziesz mógl robić niezle fotki Księżyca na czAsie "B" jesli takowy jest, a zamiast migawki użyjesz kapelusza odsłoniwszy wlot teleskopu na ułamek sekundy. Tak ja wykonywalem kiedyś swoje pierwsze zdjecia Księżyca i planet.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No słońce ewentualnie ale nie wiem czy będą plamy widoczne(dobrze widoczne)

Z zastosowaniem filtra foliowego będą widoczne, dlaczego by nie?

Przy projekcji okularowej na ekran kontrast będzie niski, da się oglądać ale zdjęcia nie wyjdą sensownie.

Granulacja przy takiej aperturze nie będzie widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie!!!Głowa do góry i uśmiech :D Choć ledwo się tutaj pojawiłem to już Ciebie polubiłem :szczerbaty: W końcu Ty jako pierwszy Odpowiedziałeś na mojego posta :szczerbaty: Życzę powodzenia i mam nadzieję, że Zostaniesz z Nami do końca świata i jeden dzień dłużej :D

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z Roty Fizykow:



Niech brzmi rozgłośnie nasza pieśń

Wśrod mrzonek i utopii:

Fizyki nie pokryje pleśń,

Nie wstrzyma nikt entropii!

Fizykom chwała po kres lat.

Tak nam dopomóż Watt!

 

Wszystkiego dobrego Cygnus!

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :helo:

 

Już jakiś czas uczestniczę na tym foru i to dzięki wam wpadłem w nowe hobby jakim jest obserwacja meterów, no a że teraz akurat pada deszcz i fotografowanie nieba w Nysie jest bezcelowe postanowiłem wreszcie się zdemaskować w celu nawiązania kontaków i wymiany doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie!!!Głowa do góry i uśmiech :D Choć ledwo się tutaj pojawiłem to już Ciebie polubiłem :szczerbaty:  W końcu Ty jako pierwszy Odpowiedziałeś na mojego posta :szczerbaty: Życzę powodzenia i mam nadzieję, że Zostaniesz z Nami do końca świata i jeden dzień dłużej :D

:)

Jasne, tylko że każdy ma SWÓJ koniec świata :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na imie mi Krystian mieszkam w Katowicach astronomia interesuje sie od okolo 2 lat ,

a na astroforum zagladam od okolo roku

Sprzet jaki posiadam to dwie lornetki 8x30mm i 7x50mm wczesniej mialem wypozyczony teleskop z planetarium slaskiego (uniwersal 150/800mm) wiec jakies doswiadczenie mam :) planuje niedlugo kupic sobie teleskop ale caly czas zastanawiam sie jaki wybrac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na imię Zbyszek, astronomią interesuję się od dawna, ale dopiero od kilku dni mogę wreszcie nie tylko teoretycznie.

 

Po latach zebrałem fundusze (a i ceny spadły) i jestem (jeszcze nie wiem, czy szcześliwym) użytkownikiem nowiutkiego C8-N. Do kompletu przydałby się jeszcze pogoda, a niebo ostatnio nad Wrocławiem mocno pochmurne ...

 

Póki co, pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów, mam nadzieję, że od czasu do czasu będzie można liczyć na życzliwą poradę :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.