Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich goraco i serdecznie... ;)

 

 

3 dni temu odwiedzilem forum po raz 1 wszy zupelnie w innym celu ... i popelnilem Skyluxa 312 za 399 wiadomo gdzie :Boink: ... "..." taa wiem .

 

Gwiazda tu gwiazda tam juz mialem isc spac a tu patrze Orion znad bloku sie wynużył

 

I normalnie pierwsza M - ka zaliczona :helo::helo::helo: mgielka byla :szczerbaty:

 

Seeing nad Wroclawiem chmm no mam nadzieje ze przy odpowiednich warunkach z tej rury da sie wycisnac troszke wiecej.

 

A tak przy okazji czy przez ten wyrob lupopodobny da sie zobaczyć jakas M- ke wyrazniej ?

Na co powinienem przycelować zeby zrobic UUUU.... propozycje M-ki prosze na tacy poki nie lizne literatury wiecej a zeby checi starczylo.

 

Coś czuje ze nowe hobby mnie zrujnuje niedlogo a poki co moze da sie jakos te rurke podkrecic zeby wiecej, lepiej, mocniej było ?

 

Pozdrowiony jak dzwony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

 

Masz problem... zacząłeś od najbardziej efektownego obiektu jaki jest w zasięgu mieszkańca Polski. Ale jest jeszcze kilka kłaków które powinny wywołać opad szczęki w SkyLuxie. Proponuję poniższą listę:

 

M42 - mgławiczka - zaliczona (bo rozumiem, ze to tę eMkę dorwałeś w Orionie, bo tam jest tego troche)

 

M13 - kulka przytulka... to krowa, coś specjalnego.

 

M31 - galaktyka W słabych warunkach zwiewna elipsa światła, w lepszych niejednorodny duch o kilku hmmm... "odcieniach przejrzystości" wraz z dalszą poprawą warunków i zwiększaniem apertury pojawiają sięgalaktyki satelickie, M32 i M110, poprzeczka w górę i wyłazi pas pyłowy, rozmiary galaktyki w dużym przęcie zaskakują, ta krowa jest większa od Łysego!, poprzeczka w góre ;) wyłazi kolejny pas pyłowy, poprzeczka w góre :szczerbaty: wyłazi...

 

HiHa - parka gromad otwartych, (pod dobrym niebem miażdżą)

 

Kometki - te jasne będą w zasięgu SkyLuxa.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Skyluxie przyzwoicie wychodzi detal w... M17 (aż sam się kiedyś zdziwiłem). Ale na chwilę obecną najlepszą propozycją będą pomysły kolegów - M13, 31, 33, 27. Przy czym w M33 warto się wpatrywać dłuuugo, a nuż widelec (jeśli wiesz gdzie szukasz) znajdziesz NGC 604 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za propozycje :)

 

Nabyłem pozycje "Nieba nocą" - Kevina Tildsleya i zamiast do sesj to sie przygotowuje na czyste niebo

 

 

antyqjon: rozumiem ze masz bądź miales takiego skyluxa wiesz cos moze jak to ustrojstwo podrasować ?

 

 

A tak właściwie to o co chodzi ze mozna sie wpatrywac w kropki godzinami :rolleyes:

 

No i kiedy tu spac ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak właściwie to o co chodzi ze mozna sie wpatrywac w kropki godzinami :rolleyes:

Zapomnieliśmy dodać M45,dlatego jak spojrzysz na nie,to Twoje pytanie będzie dla Ciebie zrozumiałe,choć nie będziesz umiał tego opisać komuś innemu,tak jak ja Tobie teraz :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za propozycje :)

 

Nabyłem pozycje "Nieba nocą" - Kevina Tildsleya i zamiast do sesj to sie przygotowuje na czyste niebo

antyqjon: rozumiem ze masz bądź miales takiego skyluxa wiesz cos moze jak to ustrojstwo podrasować ?

A tak właściwie to o co chodzi ze mozna sie wpatrywac w kropki godzinami :rolleyes:

 

No i kiedy tu spac ......

Mam to ustrojstwo. Metoda na podrasowanie jest dość prosta. Zabierz go pod ciemne niebo, takie żeby spokojnie widzieć gołym okiem M33.

 

Co do wpatrywania się - po pierwsze adaptacja wzroku do ciemności. Wstępnie gdzieś tak po pół godziny nieświecenia już jest jako-tako, a po 2-3 godzinach mamy optimum (chyba tak, teha będzie wiedział lepiej).

 

http://www.skyscope.pl/index.php/Jak_obserwować - miłej lektury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to ustrojstwo. Metoda na podrasowanie jest dość prosta. Zabierz go pod ciemne niebo, takie żeby spokojnie widzieć gołym okiem M33.

 

Co do wpatrywania się - po pierwsze adaptacja wzroku do ciemności. Wstępnie gdzieś tak po pół godziny nieświecenia już jest jako-tako, a po 2-3 godzinach mamy optimum (chyba tak, teha będzie wiedział lepiej).

 

http://www.skyscope.pl/index.php/Jak_obserwować - miłej lektury.

 

DZieki za linka :)

 

Jesli chodzi o sugestie o oczkach to mowisz ze nie da się nic zrobic z nim? tu i ówdzie wyczernic zmatowic moze wyciag lepiej zogniskować ? chociaz nie giba sie znacząco moze jakis okularek dokupic ktory jest chmmm jasniejszy i przyda sie w nastepnym moim skopie :)

 

Dzisiaj znalazlem wreszcie m31 kurcze :szczerbaty: jakie to bylo proste zebym to ja wczoraj sie odnalazl to bym kataru nie dostal. Niewyrazny zamglony kleks ale OK wkoncu to wroclaw i pare MW latarń :/

 

Niewatpliwie zabranie tegoto pod ciemne niebo zdecydowanie ulatwi sprawe. Wczoraj spogladajac z pasikurowic w strone wrocka pierwszy raz pozalowalem ze meiszkam w tym pieknym ale jakze nienadajacym sie do jakichkolwiek obserwacji astronomicznych miescie " Neron pali wrocław ?"... :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Na imie mam Kuba. Astronomią interesuję się odkąd pierwszy raz miałem okazje oglądać niebo przez teleskop wujka. Na początku Czytałem książki i gazety (Wiedza i Życie) a obserwacjami zajmowalem sie bardzo okazjonalnie (brak własnego teleskopu + "wspaniałe" warunki miejskie). Trochę czasu już mineło i dziwie się, żę dopiero teraz trafiłem na to forum... :)

 

Ciemnego nieba! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja bardzo proszę o / i cierpliwie czekam na twoją recenzje owej wyprawy :) wtedy na pewno będziesz mieć już jakieś większe rozeznanie na temat i obserwacji i ogólnie mobilności tego teleskopu...

 

Pzdr.

 

Tak jak obiecałem, troche spóźnione sprawozdanie ale, wcześniej nie miałem pogody albo czasu.

 

Choć pogoda mnie nie rozpieszczała było lekkie przymglenie widziałem mimo to dobrze gromady otwarte.

Od razu powiem że zakochałem się w nich. Takie jak M29 czy M103 dobrze widoczne, mimo przymglenia.

Wpatrywałem się w nie chyba z godzinę nie mogąc wzroku oderwać. Obserwowałem je wcześniej lecz nie tak dokładnie i nie tak długo natomiast był bardzo dobrze widoczne poszczególne giwazdy.

 

Tydzień temu widziałem Jowisza a na nim przy powiększeniu 65x pasy na tarczy. Widoczne no co jak co ledwo, ale zapewne tylko dlatego że planeta była poniżej 30 stopni dodatkowo obserwowałem w dość jasnym miejscu.

 

Na razie tylko tyle, nie miałem czasu ani pogody na odpowiednie obserwacje.

Czas na następną sesje może będzie za tydzień nie gwarantuje.

Edytowane przez Drake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki co moj teleskop kurzy się a jedyne mam go juz od jakiegoś czasu i zrobiłem moja pierwszą kolimacje. Nie było tak strasznie ;] Wszystko dobrze raczej dobrze ustawione ale od czasu do czasu luzują się śruby mocujące lustro wtórne do tubus ale to drobnostka.

Edytowane przez Drake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie amatorów rozgwieżdżonego nieba.

Mieszkam w na południu Polski w Krynicy. Moja przygoda z astronomią zaczęła się dość dawno (jakieś 10-12 lat temu). Nawet teleskop miałem :). Potem była kilkuletnia przerwa. No cóż .. wspomnienia wracają a wraz z nimi chęć nabycia znów jakiegoś "podglądacza".

Mam nadzieję, że przyjmiecie mnie do swojego grona.

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No lekturę to ja mam ... czytam i czytam bo przymierzam się do zakupu.

Jak kupowałem teleskop lat temu hohoho nawet już nie pamiętam to były Uniwersały, "Tały" i te z USA :). Zakupiłem wtedy (używanego) szukacza 150/900. Nawet "bawiłem" się astrofotografią. Potem niestety przycisnęło i musiałem sprzedać.

Teraz mam niewiele kasy (około 1500 zeta) na to i jak wszyscy chcę zrobić dobry zakup a teleskopów teraz chyba tyle co gwiazd :)

Zastanawiam się nad Messier N-130 chyba ze dozbieram do N-150 a dziwi mnie cena Synta/Sky-Watchera 130/900 rozumiem ze ma ogniskowa krótsza ale cena o 400zl niższa od N-130.

Na pewno musi być "mobilny" bo lubię obserwacje na wolnym powietrzu:)

 

Edit

No i dzięki za przywitanie :Salut:

Edytowane przez Galileo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.