Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Nazywam sie Kamil i zamieszkuję Warszawę. Astronomią interesuję się od kilku lat. Obecnie posługuję się kilkudziesięcioletnią lornetką Carl Zeiss Jena 10x50. Mimo swojego wieku sprawuje się doskonale. Ostatnio postanowiłem jednak zaopatrzyć się w trochę mocniejszy sprzęt. Niestety nie stać mnie na teleskop więc myślę o lornetce z ponad 20x przybliżeniem w cenie poniżej 1000 zł. Czy jakiś zorientowany forumowicz mógłby mi doradzić w wyborze? Myślałem o Celestron SkyMaster 20x60, BPC Kronos 20x60 lub trochę większy Celestron SkyMaster 20x80. Czy 20mm średnicy warte jest 2x większej ceny? I jeszcze jedno - czy zamiast tego wszystkiego opłaca się kupować (a co za tym idzie spędzić dłuższy czas na poszukiwania) używanego Kronosa 26x70 lub Berkuta 25x70?

 

Przepraszam za tak dużo pytań w jednym, a w dodatku pierwszym, poście, ale słabo się znam na tym sprzęcie, a nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz pieniędzy? Bo np. zamiast lornetki możesz kupic już teleskop.

 

I wg. mnie masz taki wybór ( poniżej 1000zł więc zakładam że masz np. 900zł)

 

LORNETKI:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519 Przydałby się żurawik

i w ostateczności to:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519 można z ręki

 

Proponowałbym także zakupic teleskop, ALE masz dwie możliwości:

 

Pierwsza: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519 jakbyś dozbierał trochę kasy (przypominam że to ASTROHIT 2006r.!)

 

Druga: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519 Mam i jestem zadowolony (chociaż szukacz mógłby byc lepszy)

 

Do tego albo kwadrat 25x25cm albo 20x20cm folii ND5 Baader Planetarium http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519

 

Do innych: ja bym tak wybrał na jego miejscu, i akceptuję krytykę z waszej strony, bo każdy może polecic inaczej. (kierowałem się : ceną, parametrami i opiniami innych)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :D

 

Od dłuższego czasu interesuje się astronomią, od troszkę krótszego jest to moje hobby, a teraz nawet w pracy nie mogę wysiedzieć jak widzę pogodne niebo... bywa i tak (mam nadzieje :D). Na AF natknąłem się jaki czas temu, ale zarejestrowałem się ... wczoraj :notworthy: . W tym roku dopiero zdobyłem się na teleskop (Celestron C8N) :banan: - fajna beczka :D. Codziennie sobie tylko powtarzam "szkoda, że tak późno" i nadrabiam to każdą nadarzającą się chwilą - ładna pogoda, niebo tak ciemne że nie wiem nawet gdzie stoję i sam na sam z moim Newtonem ... ach ! Uwielbiam DSy ! (co ja mówię ?? ja lubię wszystko !).

 

 

Pozdrawiam :Salut: ,

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Jestem Arek. Mieszkam niedaleko Sieradza (gdzieś w środku Polski ;))

Astronomią interesowałem się już podstawówce, zaczynałem od lornetki produkcji

naszych wschodnich braci (tento 7x50). W czasach szkoły średniej upolowałem na

bazarku lunetkę Turist-6 (20-30/50). Tym oto sprzętem bawiłem się w obserwację.

W tamtych czasach marzyłem o teleskopie panów na "U" (głośno było o nich, pełno

było ich w różnych czasopismach), ale ceny mieli zaporowe.

Obecnie po paroletnim zastoju - pobierałem nauki we Wrocławiu, powracam powolutku

do astro hobby :helo:

Mieszkam na wsi, więc warunki dość dobre do obserwacji.

Jakiś czas temu zakupiłem teleskopik Sky-Watchera 114/500 i powoli poluję na lepszą

pogodę.

Na forum jestem już gdzieś od lutego, ale jak na razie tylko jako czytelnik :Salut:

Pewnie nie będę za dużo się udzielał (nieśmiały jestem :szczerbaty: ), czas pokaże.

Z zawodu jestem programista, administrator (taki informatyk od wszystkiego, przynieś,

podaj, pozamiataj :D).

 

Tyle o mnie, witam wszystkich i pozdrawiam serdecznie.

Arek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie witam wszystkich !

 

W tym roku skończę 30 lat więc to chyba najwyższy czas zainteresować się otaczającym wszechświatem :). Jestem z Rzeszowa ale mieszkam tu od ok 5 lat, wcześniej mieszkałem w Biłgoraju ( właściwie pod ale jeszcze w granicach miasta :) ) i wrócę tam za ok 3 lata. Wpominam o tym ponieważ tak piękne niebo jak tam widziałem chyba tylko w Szwecji. Od dziecka lubiłem patrzeć w niebo do tego stopnia, że w lecie spałem w samym śpiworze pod gołym niebem - co to były za widoki przed snem. Nigdy jednak nie interesowało mnie na co konkretnie patrzę więc moja wiedza praktycznie ogranicza się do "Małego i Dużego Wozu". Moje zainteresowanie tym co właściwie oglądam zaczęło się od zobaczenia parę tygodni temu przez lornetkę "gwiazdy" która okazała się nie być tylko punktem ale " kulką" z trzema małymi wokół. Zaintrygowało mnie to i postanowiłem sprawdzić co to :). Okazało się, że to Jowisz ( tak myślę :) ). Na forum trafiłem szukając w sieci wskazówek co jeszcze mogę przez tą lornetkę zobaczyć. Zbudowałem w zeszłą sobotę żurawia ale pogoda nie dopisałe :(. Zamówiłem polecaną książkę " Niebo na weekend" - jeszcze w drodze i ściągnąłem darmowy programik StarCalc gdzie staram się sprawdzać na co patrzę.

 

Strasznie się rozpisałem ale to pewnie dlatego, że czytam forum od jakichś 2 tygodni i nadrabiam zaległości.

 

Pozdrawiam wszystkich,

Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nazywam jestem Łukasz,

interesuje się głownie astrofoto.

sprzęt to sony alpha 100 plus narazie zawodny astrokoziołek.

Mieszkam w małej wiosce koło Wrocławia.

Astronomią interesowałem się od dawna, ale dopiero teraz zaczynam "dotykać" gwiazd trochę bardziej serjo

 

pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazywam się Darek, mam 16 lat mieszkam i pochodzę z Grójca, a dokładniej przedmieścia tzn. tam można gdzie ukryj się przed miejskimi latarniami.

Interesuję się astronomią no już od... ja wiem, będzie chyba 10 lat ale tak na poważnie od 2.

A i oczywiście zapomniałem dodać że obserwuje wasze forum od co najmniej 5 miesięcy.

 

Mój pierwszy (i jak na razie jedyny) przyżąd do obserwacji w powiększeniu a przez to obserwacji astronomicznych to luneta o o średnicy obiektywu 60 mm i powiększeniu 20x. Szczegółowych danych nie znam bo została kupiona juz dość dawno co najmniej 15 lat temu :).

 

Jeżeli chodzi o moją wiedze astronomiczną dalej studiuje nocne niebo lecz znam już dobrze widoczne gwiazdozbiory które można zobaczyć od listopada do Lipca choć dalej się uczę.

 

Planuje teraz kupić teleskop tzn. synte 130/650, lub Celestrona Astro Mastera 130/650. Ich róznica w cenie to w zasadzie 100 zł, ale jednak chciałbym zapytać jaka jest faktycznie różnica między oboma teleskopami?

Pytałem się sprzedawcy w jedny ze sklepów internetowych (nie napisze jakiego nie będe robił krypto reklamy) i stwierdził że montaż celestrona jest mniej stabilny i porównał CG3 do EQ 1, gdzie synta stoi na

EQ 2 po za tym ów sprzedawca twierdził że jest pełen plastikowych elementów co może też zmniejszyć jego sprawność w przyszłości.

 

Chciałbym się zapytać jeszcze na temat filtrów (planuje kupić filtr księżycowy) czy do założenia takiego filtru potrzebne są jakie dodatkowe przyrządy i gdzie go mogę założyć zapewne na wejście okularu:) i czy takowy filtr mógłbym sie nadawać do obserwacji także planet do teleskopu takiego jak wyżej podałem czy by zanadto przyciemniał je?

 

Pozdrawiam

Darek

Edytowane przez Drake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się zapytać jeszcze na temat filtrów (planuje kupić filtr księżycowy) czy do założenia takiego filtru potrzebne są jakie dodatkowe przyrządy i gdzie go mogę założyć zapewne na wejście okularu:) i czy takowy filtr mógłbym sie nadawać do obserwacji także planet do teleskopu takiego jak wyżej podałem czy by zanadto przyciemniał je?

 

Pozdrawiam

Darek

 

Witaj :)

 

Filtr na ogół wkręca się w okular od strony, którą wsadzasz do wyciągu. Okulary posiadają wewnętrzny gwint, a filtry odpowiadający im gwint umożliwiający wkręcenie.

 

Ja do obserwacji planet nie używam filtrów wyciemniających obraz. Ale sam musisz to sprawdzić, bo są osoby, które wolą jaśniejszy obraz, a inne ciemniejszy. Ja, gdy obraz jest zbyt jasny daję większe powiększenie (o ile seeing pozwala :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :)

 

poruwnałem tak z grubsza te dwa teleskopy które wybrałeś i tak na zmęczone oko :) Celestorn jest chyba ciekawszy po 1 wyciąg Cryforda chyba a w Syncie standardowy plastikowy wyciąg po 2 w syncie dają napewno kellnery okularki a celestornie nie wiem ale kto wie może plosle po 3 eq2 synty napewno nie jest lepszy od tego cg-3 albo może innaczej eq2 synty jest bardzo słabym montem a celestorna takiego nie miałem okazji przetestować ale wygląda ze swoje role spełni czyli mikroruchy ,płynne poruszanie sie w osiach itd a u synty bywa z tym słabo szczegulnie jesli chodzi o ten feralny eq2 ja bym wybrał Celestorna ktoś sądzi innaczej ?:)

 

pozdrawiam zycze przemyślanego i udanego zakupu

 

 

ps: sprzedawca zawsze woli zachwalać coś co na magazynie miejsce zajmuje i ma obawy ze np nowe celestorny niewiele drozsze zakryją ,,stare'' synty kurzem do końca

Edytowane przez alfonso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjecia robione obiektywem 400mm + konwerter 1,5 z reki :)

 

ja glownie spotterem lotniczym jestem :)

 

ale czasem lacza sie obie pasje :)

 

 

tranzyt samolotu na tle ksiezyca ;)

 

 

 

teraz w planie jest zakup synty "6

 

a tu jak zlatywal :)

 

ogonek

Edytowane przez dilbercik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... Kwestia jest taka że oba teleskopy poszły z ich magazynów w ciągu tygodnia moze dwóch. Oznacza to że oba teleskopy cieszą sie wielką popularnością ale fakt celestron został dopiero wyprzedany a synta będzie na pewno wcześniej w ich magazynach niż celestron. Dodatkowo na forach niemal niemal wogóle nie ma informacji na ich na ich temat. Ja wybierając własnie 130/650 sugerowałem się obrazami i recenzją z synty 114/900.

 

Już zamówiłem synte ale moge się jeszcze wycofać z zamówieniem lecz zorbie to wtedy kiedy bym wiedział znacznie więcej na temat tych teleskopów. Nie mam nawet jak ich porównać ze względu na to że w polskim internecie nie widziałem prawdziwej i treściwej recenzji. :burza:

Edytowane przez Drake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.