Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No więc tak dokładnie dowiedziałem się co sprzedawca sądzi na temat teleskopów Astro Mastera 130/650 i synty 130/650.

W Celestronie w zestawie mym okular odwracający.

W syncie mamy lustro paraboliczne natomiast jeżeli chodzi o celestrona stwierdził że nie podają jakie "co może mieć duże znaczenie w teleskopach o takiej światło sile"

Lustro wtórne zamontowane w syncie jest "pewniej zamontowane" w porównaniu do celestrona gdzie występuje "sporo" plastiku i wg. niego lepiej się ustawia właśnie w syncie.

Następny plus dla synty to to że na lustrze głównym mamy już kropkę pomagającą w kolimacji tego teleskopu.

I jeszcze jedno, stwierdziła że statyw jak najbardziej jest stabilny w syncie jak i w celestronie. Synta posiada statyw aluminiowy a wg. niego ciężar teleskopu nie jest za duży jak na EQ 2

 

Wiec czy to wszystko jest prawda czy może chwyt marketingowy? Mnie osobiście przekonał do synty tym bardziej że jest tańsza o 100 zł od celestrona. :unsure:

Edytowane przez Drake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów,

 

Jestem rocznik '76, mieszkam w Gdańsku i studiowałem fizykę na UG (w zawodzie nie pracuje). Do tej pory astronomię traktowałem teoretycznie - czyli zestaw wzorów i praw + ładne tapety na pulpit. Ale gdzieś tam, coś mi przeskoczyło i postanowiłem własnoocznie pooglądać niebo, co doprowadziło mnie na to forum.

Mieszkam w domku jednorodzinnym, drapaczy chmur na razie w okolicy nie ma i wydaje mi się, że warunki do podglądania nieba są całkiem przyzwoite. W związku z tym postanowiłem zbudować teleskop Newtona na Dobsonie - średnica zwierciadła 250 mm. No i mam parę pytań do bardziej doświadczonych forumowiczów:

 

1) Czy jest to dobry sprzęt do miasta, czy powinienem pomyśleć o czymś innym (o czym)?

2) Czy lepiej zrobić samemu, kupić firmowy, a może od innego forumowicza (http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17552)?

3) Jeśli wybrałem rozsądnie, to skąd optyka (lustra i focuser)? Myślałem o astrokraku, jak jest z jakością tego co sprzedają?

 

pozdrawiam,

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów,

Czołem, witaj na pokładzie

1) Czy jest to dobry sprzęt do miasta, czy powinienem pomyśleć o czymś innym (o czym)?

Poczytaj forum, dyskusje na ten temat są tu odwieczne. Zależy od tego, co chcesz obserwować, gdzie, czy myślisz o fotografii i wielu innych czynników.

2) Czy lepiej zrobić samemu, kupić firmowy, a może od innego forumowicza (http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17552)?

Nie wiemy, skąd optyka, ale mechanicznie wygląda ciekawie. Na pewno nic tańszego sam nie zrobisz. Jeśli chcesz kupić nowy, też raczej będzie taniej, niż robić samemu, chyba że masz talent i narzędzia do robót stolarsko-mechanicznych.

3) Jeśli wybrałem rozsądnie, to skąd optyka (lustra i focuser)? Myślałem o astrokraku, jak jest z jakością tego co sprzedają?

pozdrawiam,

Dawid

Niekoniecznie najtańsi, podobno nie zawsze terminowi, ale na jakość jakoś nikt tu chyba nie narzekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim !

Na forum zalogowany jestem pod własnym imieniem i nazwiskiem. Mieszkam wraz z żoną (i pracuję) w Krakowie. Astronomią i tym, co z nią związane zajmuję się od kilkunastu lat jedynie amatorsko. Głównym moim sprzętem jest MTO 11SA "przerobiony" na teleskop, na ręcznym statywie paralaktycznym typu "Uniwersał 5". Forum czytam od kilku miesięcy, a zalogowałem się po spędzonej na obserwacjach perseidów nocy z 11 na 12 sierpnia br. Z natury jestem nieagresywny ( "agresja zero" ;-) więc nie stanowię niebezpieczeństwa dla użytkowników forum... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie Wszystkich na tym Forum !

Mam na imie Rafał. Pochodze i mieszkam w Poznaniu. Od kilku miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem działki rekraacyjnej w Złotnikach pod Poznaniem. Tam obserwując niebostwierdziłem, że fajnie by było popatrzyć sobie na to piekno troche bliżej. Za namową sprzedawców kupiłem teleskopik Bresser RB-60 + PC-okular. Teraz każdą wolną chwile ( noc) spędzam na działce i staram się coś zobaczyć. Myśle, że jak dlz każdego taki dla mnie początki są trudne, ale mam nadzieje że z pomocą Waszą i tego Forum czegoś się naucze.

Pozdrawiam Rafał - rafknaf z Poznania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Nie chcac zasmiecac forum, bo nie widze nigdzie odpowiedniego dzialu na takie pytania,

zadam je tutaj ;)

 

Dwa razy w nocy zauwazylem cos na niebie, tzn. nie w tym samym czasie ale

raz kilka lat temu i raz moze z 4 miesiace temu, jadac samochodem ze

znajomym. W nocy podczas widocznych gwiazd:

 

Gwiazda, albo jakis obiekt, ktory stal w w bezruchu (jak gwiazda...) i

nagle zmienial miejsce na niebie. Mozna powiedziec, ze to pewnie samolot,

jednak robil bardzo gwaltowne zakrety! BARDZO gwaltowne (jak na obrazku,

wszystko w liniach prostych (zmiana kierunku - ostre kąty), tak 3-4 zmiany kierunku,rozne predkosci a

potem znikl.

Ogolnie szybko to bylo.

 

zrobilem podobny efekt we flashu:

http://siudymus.w.interia.pl/obiekt.html

 

ufolczycogp9.png

 

pozdrawiam

Edytowane przez siudym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pioruny kuliste tworzą sie tak wysoko w atmosferze, jeśli tak, to mogło nie było widać jego "ogona" :rolleyes:

Poza tym ogon jest na zdjęciu wynikiem ruchu tego jasnego obiektu :P

Świetne zdjęcie, skąd to?

Edytowane przez Mithoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie ! ! :helo:

 

Mam na imię Ania i chciałabym bardziej poznać niebo od strony " wizualnej".

Zawsze mnie pasjonowała astronomia i od dawna obserwowałam gwiazdki, potem ta pasja pomogła mi na studiach....bo skończyłam studia o profilu Fizyka. Poznałam Niebo bardziej od strony teoretycznej, teraz czas na PRAKTYkĘ B)

Nie muszę mówić ze prace, które broniłam były czystą przyjemnością i prawdziwą perełką;-)

 

Dostałam od męża teleskop, o którym tak bardzo marzyłam.

Szkoda że nie znam tak dobrze obsługi jak Wy ale jestem pewna ze gdy będę tu często zaglądać to szybko się nauczę !

 

 

Do zobaczenia na forum :helo:

 

Pozdrawiam

Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Twoja kariera astronomiczna jest podobna do mojej, Długo się gapiłem w niebo przez lornetkę albo i bez, aż dopiero teraz (wiek również 33) postanowiłem kupić coś większego. Chociaż jeszcze nie uzbierałem pełnej kwoty.

Witam Grzegorzu na forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Coz to bedzie moj pierwszy post na tym forum chodz przegladam je juz chyba od listopada 2006 :) Nie znikajace konto po 12 godzinach mam juz z miesiac, ale cos ociagalem sie z napisaniem czegokolwiek i dzis nadszedl ten dzien :)

 

Otoz moja przygode z astronomia zaczalem od Skywatchera 130/900, zakupionego pod dlugich namyslach i wieluu postach gdzies w maju. Nie chcialem odrazu bulic wiekszej kasy bo bylo ryzyko ze po tygodniu czy 2 mi sie to wszystko znudzi czy tez nie bede zadowolony... No ale tak sie nie stalo :) Wkrecilem sie calkiem niezle i od moze 3 tygodni jestem posiadaczem legendarnego juz chyba C8-N ktory sprawia mi niesamowicie duzo frajdy gdy tylko pogoda dopisze, co ostatnio w mojej okolicy (Ostrow Wlkp) zdarza sie niezbyt czesto.. :burza:

 

Jeszcze raz wszystkich serdecznie witam!.

 

Ps. Chetnie sprzedalbym na czesci badz w calosci (albo tez zamienil na jakis okular z srednio-wysokiej-polki) starego dobrego Skywatchera ale poki co nie moge jeszcze pisac w dziale gieldowym ;)

 

Pozdrawiam. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.