Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj na forum Gozilla

 

Lornetka i atlas nieba, bardzo fajny i praktyczny start!

Taką 12x60 da się co nieco wyłowić. Szkoda tylko, że pogoda ostatnio nie rozpieszcza, ale widoczki drogi mlecznej w lornetce ( o ile wyjedziesz z nią za miasto) zrekompensują czekanie :)

 

Sprawdź ile pola widzenia zajmie w obiektywach M 31

Zobacz, które gromady otwarte pokaże jako gwiazdki, a które jako mgiełki ;)

 

W razie potrzeby, linki do darmowych map nieba czy innych programów znajdziesz pod tym linkiem:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15199

 

Poczytaj też w niepogodę bardzo fajny topik:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=4922&st=0

 

I praktyczny PDF do ściągnięcia z postu #40

Najładniejsze obiekty lornetkowe PDF

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory obserwowałem przez lornetkę tylko księżyc (Wspaniały widok). Niestety pogoda przez ostatnie kilka dni jest okropna i obserwacje można sobie wybić z głowy.

Dziękuje za linki bardzo się przydały :)

 

Bardzo chętnie spotkałbym się z kimś z Krakowa na jakieś obserwacje plenerowe, gdy pogoda nie będzie już tak dokuczać, najlepszą formą nauki jest praktyka :), albo może ktoś polecić jakąś miejscówkę z dala od miejskich latarni, najchętniej na południu Krakowa.

 

z góry dziękuje

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Astroforumowiczów. :Salut: Tak się złożyło,że przez tydzień czasu nie było mnie w domu i nie miałem styczności z komputerem :angry: Stwierdzam z satysfakcją ,że problem był rozpatrywany wielowątkowo.Kolega "Krawat" uświadomił mi faktyczny problem z obserwacją z balkonu po upalnym dniu,kiedy to próbowałem zobaczyć przez 90mm telepa ,Merkurego. :angry: Uważam ,że AstroForum jest kopalnią informacji dla każdego astroamatora.Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wcale nie tak wolno, aluminium utlenia się dość szybko - matowieje. Dlatego lustra są pokrywane dodatkowo warstwą wierzchnią aby nie dopuścić dostepu powietrza, faktycznie jak się ją uszkodzi to lustro może miejscowo zmatowieć.

 

wiesz Kuba, matowieć a rdzewieć to jednak różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

 

Na imię mam Michał, a astronomia to moje hobby od czasów

wczesnej podstawówki. Do tej pory miałem możliwość kilkanaście razy popatrzeć

przez większy sprzęt niż lornetka, ale i tak najczęściej wykorzystuję własne oczy i

czasami bino. Także "nieco" się w tym orientuję, ale z całym szacunkiem mogę powiedzieć, że

z Forum dowiedziałem się co najmniej 3 razy tyle co do tej pory (tak od czerwca regularnie zaglądam).

Równie bardzo (teraz chyba nawet bardziej) interesuje się eksploracją wszechświata, wykorzystaniem

autonomicznych sond, robotów itd.

 

Na początek będzie tyle :D

Postaram się włączyć aktywnie w życie Forum i jeszcze raz serdecznie Wszystkich pozdrawiam!

Edytowane przez Michał Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów po ponad półrocznej przerwie, internet wrócił do domu. Mam nadzieję, że pogoda się zmieni niedługo, to będzie można wyjść gdzieś, z Adrianem (ABC) jestem w stałym kontakcie, wiem też, że przybyło paru nowych forumowiczów z Koszalina.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć wam!

 

jestem dziennikarzem miesięcznika "gazeta studencka" i przygotowuję właśnie materiał o astro-pasji. dlatego szukam osób, które byłyby chętne opowiedzieć mi mailowo (spoza warszawy) lub na żywo (warszawa) o tym jakie poświęcenia musili poczynić dla dobra astronomicznych przygód zależy mi na czasie, więc jeśli jesteś jedną z takich osób - pisz śmiało na mariusz.drozdowski@studencka.pl (ewentualnie poprzez wiadomość prywatną na forum, ale wolę mailem...)

 

chciałbym pokazać jak duże i fajne jest środowisko miłośników astronomii, więc myślę, że znajdą się jacyś zapaleńcy, chętni do opowiedzenia o swoim hobby?

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... chciałbym pokazać jak duże i fajne jest środowisko miłośników astronomii...

 

witaj na forum

o to bardzo miłe, wiec zapraszamy do czytania forum,

a najlepiej przyjedź na któryś ze zlotów i wtedy sam się o tym przekonasz :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Pochodzę z Krakowa :) astronomią interesuję się od 12-go roku życia, lecz tak naprawde jeszcze nigdy nie miałem 'poważnego' sprzętu. Za jakiś miesiąc zamierzam to zmienić :banan: Aktualnie posiadam newtona o średnicy 100mm nieznanej niemieckiej korporacji :D i lornetke Bresser Varimar 10x80.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich serdecznie :) arek jestem :)

piszę do was w sprawie z którą zapewne bardzo często się spotykacie.

Mianowicie, w minone wakacje znalazłem (jak mi się wydało) bardzo nietypowy kamień, jak na swój rozmiar był wyjątkowo ciężki i przy uderzeniu wydawał metaliczny podźwięk.

postanowiłem sprawdzić go wykrywaczem metali, niestety ten nic nie wykazywał, a wręcz przeciwnie sygnał całkowicie zanikał w momencie kiedy "przelatywałem" wykrywaczem nad tym kamieniem.

Fakt ten skołonił mnie do do dalszych badań, korzystając z uprzejmości dr Zasady z WAT który przeprowadził analizę składu chemicznego na mikroskopie skaningowym stwierdziliśmy obecność kilku raczej żadko spotykanych (przynajmniej tak mi sie wydaje ) :) pierwiastków

 

i tu właśnie pojawia się moje pytanie :)

czy to może być meteoryt?

 

ps. załączam linka z wynikami badania

http://img137.imageshack.us/my.php?image=img0574ek3.jpg

 

pozdrawiam :) Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.