Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj o kolejny astro - wrocławiaku. Ja dołączyłem już jakieś parę miesięcy temu i bardzo jestem zadowolony z pomocy i wiadomości jakie na forum można uzyskać. Poza tym widzę, że Wrocław rośnie w potęgę obserwacyjną, coraz więcej miłośników w naszym mieście. Super !!! Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Nazywam się Agata Rożek na forum to trafiłam przez przypadek, przeglądając fora o tematyce astronomicznej. Astronomią zaczęłam interesować się dwa lata temu za sprawą spotkania z klubem astronomicznym Almukantarat :D

 

W ramach przyjaźni z klubem zajmuję się statutową "popularyzacją astronomii" - jeżdżę na Zielone Szkoły gdzie prowadzę zajęcia obserwacyjne z astronomii dla dzieci z podstawówki i nie tylko. Ostatnio byłam na Pikniku Naukowym w Warszawie :D W październiku wybieram się na zaćmienie Słońca do Portugalii.

 

Od czasu do czasu zdarza mi się tłumaczyć newsy do AstroNETu. Bardzo to lubię chociaż wiem, że jeszcze sporo powinnam się nauczyć :blink:

 

Własnego sprzętu astronomicznego nie mam nie licząc skromnej lornetki jakieś nieokreślonej bliżej firmy :D ale póki co jestem początkującym astroamatorem :D

 

Właśnie przed chwilą zdawałam maturkę (wyniki dopiero za miesiąc) w związku z czym rozważam możliwośc rozpoczęcia studiów astronomicznych na poznańskim Uniwersytecie.

 

To by było tyle o mnie, idę poprzeglądać forum!

Pozdrowionka dla wszystkich!

 

Agata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam witam witam.

mhhh jak by tu zaczac ... na poczatek pare slow o sobie ...

Troche juz wiosen na mna /czyt. dobijam trzydziestki :) / Branzowo nie jestem w zaden sposob zwiazany z astronomia :) i dlatego trafilem na to forum.

 

Zawsze lubilem spogladac w rozgwiezdzone niebo. To chyba przyjemnosc wywodzaca sie z pierwotnego archetypicznego zachwytu nad niezglebionym wszechswiatem. Tak jak kosmos tak chyba wszystko co nieogarnione, enigmatyczne i skrywajace swoje sekrety pobudza w nas fascynacje wywodzaca sie z pierwotnego podswiadomego leku przed czyms nieznanym.

 

Pare lat temu interesowalem sie troche astronomia. Glownie czytalem i ogladalem niebo golym okiem. Byl to niestety tylko epizod. Po kilku latach chcialbym powrocic do tego fascynujacego zainteresowania.

 

"Odkurzylem" ostatnio zalegajaca w domu rosyjska lornetke 15x50. Mam zamiar ja dokladniej przetestowac, mam nadzieje ze bedzie dobra na poczatek" :), a potem zobaczymy.

 

Pewnie nie raz bede sie dzielil z wami moimi problemami i watpliowsciami wiec mam nadzieje ze bedziecie dla mnie wyrozumiali :)

 

ps Osmiele sie juz na poczatku zadac nurtujace mnie pytanie techniczne. Zastanawiam sie w jaki sposob zaadaptowac ta lornetke do polaczenia ze statywem. Niestety nie ma w niej gwintu mocujacego a odleglosc pomiedzy mostkiem a "korpusem" lornetki /no wlasnie - jak sie to fachowo nazywa?/ jest minimalna wiec odpada obejma mocujaca. Znacie moze jakies sposoby ktore pozwolily by na rozwiazanie tego problemu.

I co myslicie o takiej lornetce na poczatek? - jesli chodzi o szczegoly to niestety nie moge podac ani porducenta ani modelu z tego wzgledu ze nie ma na niej takowych informacji :) - jest to poprostu jakis radziecki no-name. Chyba ze sie myle?

 

pozdrawiam wszystkich

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Odkurzylem" ostatnio zalegajaca w domu rosyjska lornetke 15x50. Mam zamiar ja dokladniej przetestowac, mam nadzieje ze bedzie dobra na poczatek" :), a potem zobaczymy.

 

Zastanawiam sie w jaki sposob zaadaptowac ta lornetke do polaczenia ze statywem. Niestety nie ma w niej gwintu mocujacego a odleglosc pomiedzy mostkiem a "korpusem" lornetki /no wlasnie - jak sie to fachowo nazywa?/ jest minimalna wiec odpada obejma mocujaca. Znacie moze jakies sposoby ktore pozwolily by na rozwiazanie tego problemu.

I co myslicie o takiej lornetce na poczatek?

 

Witamy!

 

Lornetka 15x50 to rzeczywiście nienajszczęśliwsze parametry do astro. Przy średnicach obiektywów 50 mm, powiększenie 15x to dużo jak na obserwacje obiektów rozciągłych, a za mało na planety. Pole widzenia na pewno ograniczone. Dodatkowo taka lornetka ze względu na powiększenie wymaga już raczej statywu.

 

Ile wynosi ta odległość pomiędzy korpusem lornetki, a mostkiem przy maksymalnym rozsunięciu? Istnieją pewnego rodzaju uchwyty do lornetek, które są przejściówkami do mocowania ze statywem, które nie wymagają sporo miejsca. Niestety nie wiem, gdzie można obecnie je nabyć. Ja otrzymałem taki uchwyt z lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witamy serdecznie surt,

mam nadzieję, że Ci się tu spodoba :)

 

a lornetka, jeżeli jest rosyjska, to powinna mieć mocowanie pod statyw, jak spojrzysz na mostek, od czoła lornetki, pomiędzy obiektywami powina być taka okrągła maskownica, zamocowana śrubką, po jej odkręceniu, powinieneś zobaczyć mocowanie lornetki, a uchwyt takiego typu możesz kupić np. tu: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=152

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za powitanie.

 

Zapmnialem dodac skad przybywam :)

Obecnie mieszkam w Kielcach i przebywam tu przez 90% czasu. Czasami na weekendy wracam do mojego rodzinnego Krakowa :)

 

Jest ktos z Kielc?

 

Odnosnie mostka to wczoraj piszac posta chyba mi sie zdawalo :) bo po przyjsciu do domu obejzalem lornetke i okazalo sie ze nie ma wogole wolnej przestrzeni pomiedzy mostkiem a korpusem. Mocowanie korpusu obejmuje polowkami walca mostek na calej jego dlugosci wiec niestety odpada jakakolwiek metoda mocowania adapterem wokolo mostka.

 

Co do sruby. Z przodu mostka lornetki jest okragla plastikowa maskownica. Niestety jest nakrecana na gwint zewnetrzny mostka, a pod nia nie ma gwintu umozliwiajacego wkrecenie sruby mocujacej. Jest pewnego rodzaju gwintowana plaska "tulejka" z dwoma przeciwstawnymi wglebieniami zaraz przy obwodzie.

 

Chyba bede musial pomyslec za jakis czas nad jakas sensowna lornetka. Niestety przy tej ciezko obserwowac niebo z reki w taki sposob aby nie drgal obraz.

Przy przeprawie z zakupem lornetki bede prosil o wasza pomoc. Przeczesalem archiwum grupy, grupe sci.kosmos, i jeszcze jedno forum i niestety mam taki metlik w glowe odnosnie lornetek ze juz wiem ze nic nie wiem :)

 

pozdrawiam wszystkich

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Mam 22 lata, mieszkam w Rudzie Śląskiej. Astronomią interesuję się już od czasów szkoły podstawowej, wtedy też kupiłem swój pierwszy teleskop-Uniwersała 90\900. W najbliższym czasie chciałbym przesiąść się na coś większego i berdziej "ludzkiego" jeżeli chodzi o obsługę. Przyznję że już od pewnego czasu przeglądam astro-forum i dzięki temu znacznie udało mi się powiększyć wiedzę-szczególnie o sprzęcie za co wielkie dzięki dla wszystkich :notworthy:

Najlepsze pozdrowienia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz ochotę i czas na wzajemne spotkania wśród miłośników astronomii, zapewne znajdziesz w pobliżu swojego miejsca zamieszkania osobę lub osoby, które planują wspólne obserwacje w terenie. :Salut:

 

Specjalne subfora dla kilku największych miast w Polsce

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showforum=43

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas nie znalazłem żadnych spotkań ani kogoś obserwującego nocne niebo, kto mieszka w okolicach Międzychodu (40km od Gorzowa Wlkp.), ale mam nadzieję, że w końcu mi się to uda :rolleyes:

 

Pozdro

Rad Radish

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Witaj w gronie męczenników spod żółtej planety!

Uniwersała masz na widełkach azymutalnych? Zobaczysz jaka fajność tkwi w montażu niemieckim (jak się już uda wytaszczyć toto z bagażnika na pole i nie dostać od tych wszystkich przeciwwag urazu kręgosłupa, w końcu popularna nazwa PARALITYK skądś się bierze!). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.