Skocz do zawartości

Wybieram Plossla


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W AstroMarkecie moje ogłoszenie o chęci nabycia okularu (jak w temacie) przeszła bez echa. W związku z tym zostaje mi kupić nowy.

 

I tu proszę Was o pomoc.

Jest dostępnych trochę okularów od różnych producentów w ofercie sprzedaży rodzimych firm.

Jest zróżnicowanie cenowe ale czy też jakościowe? Z tego co pamiętam część z nich jest robiona w tej samej fabryce ale z różnymi nalepkami itd.

 

Macie może jakieś sugestie co do wyboru?

 

Za pomoc dziękuję :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !.

Mam okularek Plössla "Soligor" 32mm z Astrokraku. Nie znam się na tyle, żeby określić jakieś wady optyczne, ale dla mnie jest ok. W SkyLuxie daje dobre ostre obrazy i duże pole widzenia, bardzo ładnie wygląda M41 i M42.

Polecam ten okularek, bo cena jest rewelacyjna - 125zł

post-704-1105275411_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !.

Mam okularek Plössla "Soligor" 32mm z Astrokraku. Nie znam się na tyle, żeby określić jakieś wady optyczne, ale dla mnie jest ok. W SkyLuxie daje dobre ostre obrazy i duże pole widzenia, bardzo ładnie wygląda M41 i M42.

Polecam ten okularek, bo cena jest rewelacyjna - 125zł

 

 

Ten Soligor wygląda identycznie jak mój Vixen Plossl 32mm, to pewnie ta sama tajwańska fabryka i ten sam okular z innym napisem. Ze Skyluxem daje pole lekko ponad 2 stopnie, jest fajny do DS-ów i szybkiego przeglądu nieba. Też polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W AstroMarkecie moje ogłoszenie o chęci nabycia okularu (jak w temacie) przeszła bez echa. W związku z tym zostaje mi kupić nowy.

 

I tu proszę Was o pomoc.

Jest dostępnych trochę okularów od różnych producentów w ofercie sprzedaży rodzimych firm.

Jest zróżnicowanie cenowe ale czy też jakościowe? Z tego co pamiętam część z nich jest robiona w tej samej fabryce ale z różnymi nalepkami itd.

 

Macie może jakieś sugestie co do wyboru?

 

Za pomoc dziękuję  :lol:

 

Do jakiego ma być sprzętu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !.

Mam okularek Plössla "Soligor" 32mm z Astrokraku. Nie znam się na tyle, żeby określić jakieś wady optyczne, ale dla mnie jest ok. W SkyLuxie daje dobre ostre obrazy i duże pole widzenia, bardzo ładnie wygląda M41 i M42.

Polecam ten okularek, bo cena jest rewelacyjna - 125zł

 

U Was (Mike i Antyqjon) daje powiększenie ok. 21X. U mnie (900 mm) takie da chyba okular 40 mm. To może lepiej brać tą 40-tkę??

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soligora raczej bym odradzał mam go w wersji 6mm co prawda to zupełnie inny okular ale uważam, że zdecydowanie nie spełnia moich oczekiwań.

 

 

Yetiozyrys, ale nie porównuj tych okularów. Zdaniem forumowiczów Plossl poniżej 10mm jest całkowicie nieopłacalnym zakupem ... reszta tych okularków jest spoko.

 

 

Pozdrawiam B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bym wybrał 32 mm. Sądzę, że 40 mm to za długa ogniskowa jak na oprawę 1,25 cala ---> za małe "rurkowate" pole widzenia.

Natomiast jeśli masz już okular o ogniskowej około 25 mm, to 32 nie da Ci dużo większego pola widzenia... 2 cale wyciąg okularowy - to jest rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bym wybrał 32 mm. Sądzę, że 40 mm to za długa ogniskowa jak na oprawę 1,25 cala ---> za małe "rurkowate" pole widzenia.

Natomiast jeśli masz już okular o ogniskowej około 25 mm, to 32 nie da Ci dużo większego pola widzenia... 2 cale wyciąg okularowy - to jest rozwiązanie

 

 

Niestety mam wyciąg 1,25" a najdłuższy okular to 20 mm. Co teraz?

 

P.S. Ale w tej połowie roku prawdopodobnie przesiądę się na Synte 200/1200

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem że z 40mm Plossla Soligora jestem bardzo zadowolony. Powiększenie 23x - prawie binokularowe. Do komety jest ekstra, Plejady wyglądają bardzo atrakcyjnie. Bardzo dobry do szukania obiektu. Potężny "metraż kwadratowy" szkła, wygląda to całkiem dwucalowo. Ma swoją wagę: z barlowem waży chyba z 0.5 kg

Ale teraz mam przepaść:

40 mm i.... 12.5 mm, dlatego muszę używać barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem że z 40mm Plossla Soligora jestem bardzo zadowolony. Powiększenie 23x - prawie binokularowe. Do komety jest ekstra, Plejady wyglądają bardzo atrakcyjnie. Bardzo dobry do szukania obiektu. Potężny "metraż kwadratowy" szkła, wygląda to całkiem dwucalowo. Ma swoją wagę: z barlowem waży chyba z 0.5 kg

Ale teraz mam przepaść:

40 mm i.... 12.5 mm, dlatego muszę używać barlowa.

 

 

No to sprawa przesądzona :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sprawa przesądzona  :lol:

Ale oczywiście nie twierdzę, że wyciąg (czy oprawa okularu) nie winietuje! Gdyby wsadzić ten sam okular do wyciągu 2.5" to byśmy się dowiedzieli!

Kupowałem go w Astrokraku po kosmicznej katastrofie plossla 25 mm. I wtedy nie było ani 25mm ani 32mm, więc tę 40 wziąłem na zasadzie - bierz co jest. Ale nie żałuję. Okular jest w takiej oprawie, że wygląda jak 2" z redukcyjną tulejką do 1.25". Jeśli tak - to jest rozwojowy. Ale w tej sprawie możesz sie upewnić Janusza_P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunek pól widzenia tych okularów jest mniej więcej taki jak stosunek ogniskowych. To jednoznacznie wskazuje, że w obu przypadkach będziesz miał takie same pole widzenia całkowite, bez względu na ogniskową uzytego teteskopu. W 32mm będziesz miał jednak 1.25x większe powiększenie i z tego względu wziąłbym

właśnie 32 mm.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunek pól widzenia tych okularów jest mniej więcej taki jak stosunek ogniskowych. To jednoznacznie wskazuje, że w obu przypadkach będziesz miał takie same pole widzenia całkowite, bez względu na ogniskową uzytego teteskopu. W 32mm będziesz miał jednak 1.25x większe powiększenie i z tego względu wziąłbym

właśnie 32 mm.

 

Arek

 

Na 32 mm też zapoluję, ale trochę później... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 114/900 mm

 

 

Od tego trzeba było zacząć. Max do tego teleskopu to 30mm. Próbowałem też 40 i 50 mm i nic nie zyskujemy tylko coraz jaśniejsze tlo nieba, czego nie chcemy.

Generatnie najlepiej spisuje się 20mm a do najslabszych galaktyk 15 mm.

 

Stosunek pól widzenia tych okularów jest mniej więcej taki jak stosunek ogniskowych. To jednoznacznie wskazuje, że w obu przypadkach będziesz miał takie same pole widzenia całkowite, bez względu na ogniskową uzytego teteskopu. W 32mm będziesz miał jednak 1.25x większe powiększenie i z tego względu wziąłbym

właśnie 32 mm.

 

Arek

 

 

DOKŁADNIE

 

Ktoś tu kogoś wpakowal w nieodpowiedni okular :rolleyes:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mając na uwadze fakt zmiany telepa na 200/1200 (w ciągu kilku miesięcy) to chyba nie jest to zakup zmarnowany...

 

 

P.S. Zamówiłem dziś 40 mm Soligora w Astrokraku. W opisie zamówienia był załącznik braku na stanie i info, że dostawa może sie przedłużyć. Przyjąłem to do wiadomości, ale.... po południu dostaję maila, że w związku z tym brakiem dostanę w tej samej cenie Antaresa. Jak tu się nie cieszyć :D:):D

 

W innych sklepach (nieastronomicznych) to zwykle jest tak: Czekaj tumanie i się ciesz, że wogóle dostaniesz...

 

Dziękuję za A-K'owi za normalne traktowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dziś 40 mm Soligora w Astrokraku. W opisie zamówienia był załącznik braku na stanie i info, że dostawa może sie przedłużyć. Przyjąłem to do wiadomości, ale.... po południu dostaję maila, że w związku z tym brakiem dostanę w tej samej cenie Antaresa. Jak tu się nie cieszyć  :D  :)  :D

Kiedy ja zamawiałem (w Astrokraku), a sprawa była skomplikowana bo nowiutkiego dopiero co kupionego u nich W70 chciałem wymienić na dwa plossle i barlowa - po wielu telefonach co do wyboru ogniskowych.... dostałem SOLIGORA chociaż mówiliśmy o ANTARESIE :)

A u Ciebie odwrotnie, jak widać dostawa z Astrokraku to nie jest rozpad BETA i SYMETRIA JEST ZACHOWANA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę osób wygłosiło swoje rady, nabywca zdecydował :)

 

Miałem kiedyś 25... jak mi padła chciałem 25 albo 32 wreszcie kupiłem 40mm bo mnie Janusz_P namówił. W efekcie nie mam ani 25 ani 32, ale przecież mówiłem by się poradzić Janusza_P :) który by doradził to co by miał na stanie :)

 

A jak sobie Kolega zaaplikuje barlowa to mu wyjdzie 20 :) a jaka słuszna ER !!!

Ja przy zakupie brałem to pod uwagę (barlowa), i zamieniając jednego W-70 dostałem w sumie 40; (20); 12,5; (6,25) co chyba nie jest złym zakresem?

Co prawda nie mam podstawowego 25 ani 32 ale wtedy akurat "nie było na stanie". Kiedyś uzupełnię... może.

Prawda, przypadkiem jeszcze (od SkyLuxa) 20 mm i 4.5 mm Kellnery w superlekkiej obudowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro jest czesto ruski okular mikroskopowy x8 co daje 30 mm . Trzeba go zeszlifować z 32 mm do 31,7 . Mam taki i w/g mnie jest w porządku . Z polem obserwacji to prawda .Jakoś 40 mm okulary mają często mniejszy kąt patrzenia niż 30mm i pole wychodzi na to samo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem właśnie zamówione 40 mm Antaresa.

Pierwsze wrażenie: wizualnie nieciekawy, jest inny niż na zdjęciu na stronie Astrokraka (poniżej) a szkoda...

 

Wygląda tak jak w tym linku (prawy górny róg fotki):

 

http://www.heavensandearth.com/EyepieceSPl.htm

 

Brak tego karbowania na środku... Mam nadzieję, że optycznie bedzie jak należy

antares_plossl_40.jpg

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.