Skocz do zawartości

Klejnoty Atacamy: Eta Carinae


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mateuszu fajnie, że pokazujesz maxa ale materiał nie za bardzo nadaje się na pełną rozdzielczość jak dla mnie. Przy obróbce dobierz docelową w której zaprezentujesz bazując na tym na ile jesteś w stanie panować nad materiałem :)

 

W mniejszej rozdzielczości jest fajnie mocno i kontrastowo. Kolory i sygnał z Ha soczyście podkreślają ten burzliwy region ale warto  sprawdzić czy nie da się ich bardziej zgrać na samych gwiazdach

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MaPa napisał:

materiał nie za bardzo nadaje się na pełną rozdzielczość jak dla mnie.

Obawiałem się tego, jeszcze to przemyślę :)

5 minut temu, MaPa napisał:

ale warto  sprawdzić czy nie da się ich bardziej zgrać na samych gwiazdach

Z tym mam zawsze problem, bo kanały alignuję w maximie na dwie gwiazdy, a jest to dość prymitywna metoda i jak widać niedokładna. Nie znam niestety innego softu do tej funkcji, poza pełnym Pixem, którego nie mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to gwiazdki prawdopodobnie odrywales od mglawicy w czasie obrobki - niebieskie gwiazdki maja delikatne ciemne obwodki. Tak? 

 

Jeśli tak:

Jak je (gwaizdki) dodales do mglawicy? 

 

Jeśli nie: 

Za mocno saturowales selektywnie gwiazdki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MateuszW napisał:

bo kanały alignuję w maximie na dwie gwiazdy, a jest to dość prymitywna metoda i jak widać niedokładna.

Dlaczego stosujesz tą "prymitywną" metodę, a nie Auto Star Matching lub wolniejszą ale dokładniejszą metodę Astrometric.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zrezygnowałem z full wersji na rzecz 60% rozdzielczości. I nagle wszelkie mankamenty jakby zniknęły :)

5 godzin temu, Tayson napisał:

Jeśli nie: 

Za mocno saturowales selektywnie gwiazdki. 

Nie separowałem całkowicie gwiazd, być może to wina właśnie saturacji. Będę na to zwracał uwagę, choć gwiazdy zawsze wychodzą mi nieidealne.

32 minuty temu, Piotr4d napisał:

Dlaczego stosujesz tą "prymitywną" metodę, a nie Auto Star Matching lub wolniejszą ale dokładniejszą metodę Astrometric.

Auto Star Matching nigdy nie chce działać na materiale z różnych filtrów, a Astrometric nie wiem jak zmusić do działania. Pomożesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr4d napisał:

To jest ten sam moduł PinPoint Astrometry, jeśli działa Plate solve, alignacja Astromeric też powinna działać.

Jakie masz objawy - wywala błąd, zawiesza się, mieli w nieskończoność?

Kluczem okazało się ręczne odpalenie pinpointa na każdym zdjęciu :) Bo na stacku on nie ma ani skali, ani wspłórzędnych i nie wie od czego zacząć. Jeśli nie zrobię pinpointa przed alignacją, to zdjęcia są przekreślone i nie można nic zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2019 o 21:46, MateuszW napisał:

Obawiałem się tego, jeszcze to przemyślę :)

Z tym mam zawsze problem, bo kanały alignuję w maximie na dwie gwiazdy, a jest to dość prymitywna metoda i jak widać niedokładna. Nie znam niestety innego softu do tej funkcji, poza pełnym Pixem, którego nie mam...

Ja alignuję w DSS i pewnie wszyscy się będą z tego śmiali, ale nie mam żadnych zastrzeżeń co do efektu. Spróbuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzędziel napisał:

Ja alignuję w DSS i pewnie wszyscy się będą z tego śmiali, ale nie mam żadnych zastrzeżeń co do efektu. Spróbuj.

Pojedyncze klatki również alignuję w DSS pod stacka, ale tu chodzi o alignację 4 wynikowych stacków. Jak to zrobić w DSS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybieram referencyjną klatkę i stackuję wszystkie kanały jak leci włączając funkcję zapisywania zalignowanych klatek (piszę z komórki, ale jak będę w domu za kilka dni to Ci podam co dokładnie zaznaczam). Potem tego stacka wywalam i ponownie stackuje każdy kanał z wyłączoną alignacją. Zobacz ostatnie moje fotki -tak były robione. Bez porównania lepiej niż w Maxiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.