Skocz do zawartości

Meade 5000 seria???


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zwracam się do was z pytaniem.

Wczoraj przeglądając oferty okularów zwróciłem uwagę na serię Meade 5000UWA. Składa się ona z czterech ogniskowych 20 14 8,8 i 5,5mm.

Przeglądając wpisy na forum w poszukiwaniu opinii o tychże natknąłem się na opis użytkownika Synty12 (post z 2014roku),który opisuje te właśnie okulary.Załączone jest też zdjęcie przedstawiające całą serię. I tu rodzi się moje pytanie. Na fotce są identyczne jak w sklepie (obudowa itd.) ale seria przedstawia się następująco:

30 24 14 8,8 6,7 i 4,7mm

Czy to starsza seria a obecnie w sprzedaży jest nowa i okrojona???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.cloudynights.com/topic/436254-meade-5000-series-uwa-eyepieces/

 

4.7, 8.8, 14, 18mm

Są jeszcze 5.5mm i 20mm. Z innej fabryki. 

W linku wyżej piszą, że o ile 5.5mm jest świetny, to 20mm nie za bardzo nadaje się do szybkich (w sensie światłosilnych) teleskopów. 

 

Tu po polsku http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=19

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kjacek napisał:

https://www.cloudynights.com/topic/436254-meade-5000-series-uwa-eyepieces/

 

4.7, 8.8, 14, 18mm

Są jeszcze 5.5mm i 20mm. Z innej fabryki. 

W linku wyżej piszą, że o ile 5.5mm jest świetny, to 20mm nie za bardzo nadaje się do szybkich (w sensie światłosilnych) teleskopów. 

 

Tu po polsku http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=19

Dokładnie o te chodzi. W Astroshop.pl podają że seria składa się z czterech : 20 14 8,8 i 5,5 tych brakujących ogniskowych nie znalazłem nigdzie w ofertach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okulary o klasę lepsze od ESów 82". NIe tyle w samym obrazie co w wygodzie obserwacji i ładnym odcięciu diafragmy. Mam 20mm 2 " i bije ba głowe 18mm ESa. Całą serię ma Daniel z Astromaniaka. NIeraz miałem je w wyciagu i sa rewelacyjne w szczególności 5,5 8,8 mm.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Werni74 napisał:

okulary o klasę lepsze od ESów 82". NIe tyle w samym obrazie co w wygodzie obserwacji i ładnym odcięciu diafragmy. Mam 20mm 2 " i bije ba głowe 18mm ESa. Całą serię ma Daniel z Astromaniaka. NIeraz miałem je w wyciagu i sa rewelacyjne w szczególności 5,5 8,8 mm.

Czytałem wpisy Daniela i Meade bardzo mnie interesują (walczą z nimi Morfeusze). Ciekawi mnie jak sobie poradzą w f5??? Właśnie ta 20 podobno odstaje od reszty.:g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Ciekawi mnie jak sobie poradzą w f5??? Właśnie ta 20 podobno odstaje od reszty.:g:

 

Kiedy miałem refraktor 150 /750 miałem i ESy i jakieś Meade 5000UWA. Wygrały ES 82deg tylko ze względu na pole. 

EDIT coś mi się tu musiało podkręcić. Meade, które miałem, to były okulary 60 stopni. Przepraszam za zamieszanie. 

 

Ale ta wykręcena muszla w Meade (Maxvision ma coś podobnego) gdzie można oprzeć się jest świetna. 

 

EDIT Sklepy pewnie robią duże zakupy, sprzedają później to co mają w magazynie. 

Pewnie inne ogniskowe 'wyszły'. 

 

Chcesz kupić całą serię? Dlaczego jeśli mogę zapytać? 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci jednak jakiś astrozlot - z perspektywy mojego doświadczenia tylko tam można podjąć racjonalną decyzję co do zakupu okularów 1000zł+, okulary to bardzo indywidualna sprawa (chociaż z drugiej strony jest na szczęście ten 14 dniowy zwrot, he, he.)

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jeden raz mnie nie stać:emotion-5: .

Tak na poważnie to chyba jedna seria będzie lepszym pomysłem niż każdy "z innej parafii". Przynajmniej ja tak uważam. Ogólnie odpowiedź brzmi tak.

Chcę mieć całą serię okularów. Na początek 14 i coś z małych ogniskowych.Takie dwa wybiorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Agent Smith napisał:

Polecam Ci jednak jakiś astrozlot - tylko tam można podjąć racjonalną decyzję co do zakupu okularów 1000zł+, okulary to bardzo indywidualna sprawa.

Ten temat był już poruszany i na obecną chwilę nie pozwolą mi obowiązki.

A chciałbym już coś kupić w przyszłym miesiącu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Na jeden raz mnie nie stać:emotion-5: .

Tak na poważnie to chyba jedna seria będzie lepszym pomysłem niż każdy "z innej parafii". Przynajmniej ja tak uważam. Ogólnie odpowiedź brzmi tak.

Chcę mieć całą serię okularów. Na początek 14 i coś z małych ogniskowych.Takie dwa wybiorę.

No, co kto lubi. Ograniczysz się na długo do tego co kupisz i ciężko Ci będzie wyjść poza schemat. 

Jeśli masz dobrą ofertę, to kupuj. Ale tylko wtedy. Chyba, że chcesz kupić serię Naglerów :flirt:

Co z tego, że każdy okular jest z innej parafii? Na serię Naglerów nigdy nie było mnie stać, ale jeden od czasu do czasu, to co innego. 

Ale Twój wybór, mogę tylko pokazać alternatywy. 

 

EDIT do jakiego teleskopu szukasz okularów? 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam GSO 10" i ograniczyłem się do trzech esów: 8,8; 14, 24mm. Gdybym miał lepsze niebo 24 wymieniłbym na 30mm.

Na planety mam nasadke bino lub ewentualnie barlowa. Nie widzę sensu kupowania siedmiu okularów, strata kasy. Bo co ma Ci dać np różnica między 12 a 14mm?

Odkąd mam bino to w zasadzie uźywam tylko 24mm i czasami 14mm. 8,8 leży i czeka. Gdybym miał siedem okularów to wiem że połowa by leżała nieużywana.

Marzy mi się taki Taurus 13" + bino z power switch-em + es 30mm na szeroko ale cena takiego zestawu jak dla mnie kosmiczna jak to hobby :)

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojt0000 to tylko myśl nowicjusza.

Mówisz 8,8 14 24 .

Ja bym do tego dodał 4,5 i 18-20.

Ta 12 może tak,może nie...

Na chwilę obecną to luźne przemyślenia i radzenie się mądrzejszych w tej materii.Koniec końców chciałbym wszystkie z jednej "paczki". Na początek na pewno 14 i coś na zastępstwo kitowej 10mm,może właśnie 8,8 lub 9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Agent Smith napisał:

Przy Dobie warto zwrócić uwagę na wagę - ciężki okular może ciągnąć tubę.

W idealnym świecie wszystkie szkiełka powinny mieć podobną wagę :)

GSO ma regulację wyważenia w osi więc pewnie jakoś da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mariusz Psut napisał:

GSO ma regulację wyważenia w osi więc pewnie jakoś da radę.

Ma, ale ciężko by było przy każdej zmianie okularu wyważać tak ciężką tubę. Dlatego szukaj mniej więcej w tej samej wadze. A jeżeli chodzi tak ogólnie o zmianę okularów to widzę że nakręcasz się na zakup tak samo jak ja na początku. Zadaj sobie pytanie jakie wady kitowych okularów Ci przeszkadzają? I pod tym kątem szukaj nowych. Chociaż dobrze by było żebyś najpierw przez te co masz, zobaczył więcej obiektów na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MaciejK87 napisał:

Ma, ale ciężko by było przy każdej zmianie okularu wyważać tak ciężką tubę. Dlatego szukaj mniej więcej w tej samej wadze. A jeżeli chodzi tak ogólnie o zmianę okularów to widzę że nakręcasz się na zakup tak samo jak ja na początku. Zadaj sobie pytanie jakie wady kitowych okularów Ci przeszkadzają? I pod tym kątem szukaj nowych. Chociaż dobrze by było żebyś najpierw przez te co masz, zobaczył więcej obiektów na niebie.

Maćku i tak mam zamiar odejść od kitowców,bez sensu byłoby przy nich zostawać.Chcę na początek 1 lub 2 lepsze poznając wady i zalety tychże przez pytania do was i wertowanie neta.To mój pierwszy teleskop i pierwsze obserwacje.Coś mi się zdaje że kupię 14 i 8-9 i zostanę przy tej serii bo i tak pewnie mi się spodoba.:grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było żebyś wyrobił sobie zdanie na temat poszczególnych cech okularów zanim je kupisz. Ja na początku kupiłem ESa 82 stopnie 6,7 mm (no bo POWER musi być!), większość użytkowników go zachwalała ale mi nie pasował. Oko jest za blisko szkła, i czasami rzęsy przeszkadzały, miał też zdecydowanie za miękką muszlę oczną jak na jej długość. Poza tym mi teraz najbardziej odpowiada pole w granicach 70 stopni, niby traci się sporo ale nie trzeba się rozglądać po okularze, wzrok jest skupiony na całości obrazu. Z tym że doszedłem do tego dopiero po jakimś czasie. Pisałeś już że nie masz póki co możliwości wyjazdu na zloty itd. ale to znacznie lepsza metoda poznania szkieł, niż tak jak ja, kupowanie czegoś na podstawie opinii z internetu i szybka odsprzedaż ze stratą :Boink:. No i pooglądaj jakieś mgławice pod koniec miesiąca, to wg mnie na nich widać najbardziej przeskok jakościowy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe różnice w ogniskowej jednak przydają się niekiedy. Przy większych powiększeniach to ma jakiś sens. Różnica 2mm powoduje bardzo dużo. Czasem jest lepszy seeing i warto dać większe powiększenie. A niekiedy te 2mm powoduje, że obraz strasznie lata. 

Wtedy można cofnąć się do nieco mniejszego powiększenia i jest OK. 

 

Ja wciąż nie dojrzałem do tego pola 70 stopni. Może dlatego, że 100st zaczyna mi uwierać i marzy mi się więcej :-P

Każdy z nas trochę inaczej patrzy na niebo i co innego ceni. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę jednak to zdanie wyrobić na sobie.Jest tu na forum Morfeusz 9 i już pisałem do gościa w tej sprawie.Może uda się zarezerwować. Będzie taniej i zobaczę czy mi one pasują bo tak się składa że oprócz Meade właśnie Morfeusze brałem pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kjacek gdzieś tu wyczytałem rozmowę gościa chcącego kupić 4,7 mm. Ktoś inny próbował mu to wyperswadować że "warunki na taki power to może tylko raz w roku..." Zainteresowany odrzekł że właśnie takie niedawno miał ale okularu niestety nie. Jaki z tego morał, że lepiej użyć raz w roku niż w taką noc pluć sobie w brodę że się nie kupiło.Powiecie po co ci tyle ogniskowych? Odpowiem - bo może się tak stać że będę potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.