Skocz do zawartości

Mały, lekki, chiński - czyli krótki test montażu Sky Watcher AZ GTi


cyberboss

Rekomendowane odpowiedzi

To jeszcze chyba ostatnie pytania :)
1) AsiAir podłączamy z  AZ GTi za pomocą kabla RJ45 - czy mam rację ?
2) Jakim kablem podłączyć AsiAir z Nikon 7100 ?
3) Wiem że aby sterować za pomocą AsiAir w guidingu musi być kamerka ZWO. Czy jak powieszę na MAK-u inną kamerkę (Full HD Deep Sky & Guider, 1,25") to obraz z niej mogę rejestrować za pomocą AsiAir ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja łącze bezprzewodowo, ale można też specjalnym kablem Skywatcher Telescope AZ GTI do montażu PC podłącz kabel EQMOD do wymiany kabla sterowanie ręczne|Kable i złącza do komputera| - AliExpress

 

Nikon ma prawdopodobnie wyjście USB mini, kabelek dostępny w każdym sklepie. Np Kable mini USB - sklep Komputronik.pl

 

Kamery muszą być ZWO, oprócz lustrzanek, niezależnie od funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AsiAir Plus kupiony, podłączyłem kamerkę guidingu (ASI120) i aparat (Nikon7100) ale nie mogę po WiFi podłączyć AZ GTi.
Zgodnie z podpowiedziami AsiAir chcę zmienić ustawienia w Programie SynScan.
Po wpisaniu danych nie mogę ich zatwierdzić w SynScan - co robię nie tak ?

synscan1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznacz access point mode i też uzupełnij

22 minuty temu, Norbi17 napisał:

AsiAir Plus kupiony, podłączyłem kamerkę guidingu (ASI120) i aparat (Nikon7100) ale nie mogę po WiFi podłączyć AZ GTi.
Zgodnie z podpowiedziami AsiAir chcę zmienić ustawienia w Programie SynScan.
Po wpisaniu danych nie mogę ich zatwierdzić w SynScan - co robię nie tak ?

synscan1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, licho52 napisał:

Musisz wpisać info AsiAir montażowi, ID oraz hasło, domyślnie 12345678.  Ja zmieniłem domyślne SSID na "Asiair" by było łatwiej.

dalej coś robię nie tak :(
Sieć tworzoną przez AsiAir nazwałem "ASIAIR" i wprowadziłem takie dane w program "SynScan Pro"  a dalej nie mogę się podłączyć :(
 

314460391_1202090773740579_367723762122473485_n.jpg

314603893_528828695766674_5157965316779587712_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.11.2022 o 16:20, licho52 napisał:

A czy zmieniłeś Asiair z 5Ghz na 2.4? (to jest konieczne)

Nie udało mi się podłączyć za pomocą Wi-fi.
Dojechał kabel EQMOD ( 9 dni z ali..) i montaż jest podłączony :)
Teraz może się okazać że dłużej niż na kabelek to przy obecnej pogodzie będę czekać na czyste niebo :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Trochę odkopuję temat ale mam zagwostkę, może ktoś mi tu pomoże.

Właśnie zakupiłem Az GTIx. Zastanawia mnie jedno:

 

Gdy rozłączam blokady azymutu i wysokości -tak żeby operować teleskopem ręcznie to podczas gdy ustawiam tubę, montaż  sam wykonuje niewielkie ruchy automatycznie, tak jak podczas sterowania np pilotem. Nie dzieje się to za każdym razem i są to ruchy w zakresie kilku stopni ale to dziwne i niezrozumiałe dla mnie. Blokady są wówczas rozłączone, jest to tryb czysto "manualny" a więc czemu? Oznaka jakiejś usterki? 

 

Trochę to może przeszkadzać w ręcznym naprowadzaniu teleskopu gdy montaż sam się porusza jakby robił jakieś korekty?

Do obsługi montażu używam aplikacji syn scan pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwie sprawy, jeśli ktoś mógłby podpowiedzieć:

 

1. Po 15 minutach rozłącza się wifi. W Syn Scan pro i w Sky Safari, na dwóch różnych urządzeniach więc nie kwestia telefonu. Dzieje się to gdy ustawione jest np śledzenie obiektu a ja nie dotykam już niczego w aplikacjach. Wedle instrukcji montaż przestaje wysyłać wifi gdy przez 15min nie podłączy się żadnej apki, no ale tutaj apki są podłączone a dodatkowo ustawione śledzenie. 

 

 Jeśli wykona się jakikolwiek ruch teleskopem w tym czasie, to nie rozłącza wifi na kolejne 15min. Autor wątku pisał, że ustawiał śledzenie i szedł na kawę na 20min i wszystko działało, więc coś jest nie tak u mnie.

 

2. Pytanie bardziej o Sky Safari: łączę montaż i wszystko ładnie chodzi. Jeśli jednak mam wyłączone enkodery to po przestawieniu manualnym tracę oczywiście właściwe zorientowanie. Jeśli chcę wrócić do pozycji startowej to montaż sobie ustawię w poziomie i na północ ale jak zrestartować położenie w Sky Safari do "home position" dla montażu alt az? Wtedy kiedy celownik jest na północ i równo z horyzontem?  

 

 Disconnect, ustawienie celownika w odpowiednie miejsce i zrobienie Align nie przechodzi bo Sky Safari krzyczy, że obiekt, na który chcę ustawić jest za daleko od obecnego położenie.

Restart Sky Safari też nie przechodzi bo celownik pojawia się w ostatnim położeniu. Rozłączenie i włączenie wifi w syn scan pro -to samo.

 Jedynie wyłączenie i włączenie montażu i odpalenie Sky Safari na nowo daje to właściwe "home position" ale na pewno jest inny sposób ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.