Skocz do zawartości

Mgławica Meduza (IC443)


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, fizyk5 napisał:

Dlaczego nie 70x300s ISO 400 ???

To jest bardzo dobre pytanie, na które niestety nie jestem w stanie wprost odpowiedzieć, choć szukam odpowiedzi od jakiegoś czasu.

 

Jest pojęcie, które z angielskiego brzmi "ISO invariance". Zgłębiając temat, wychodzi na to, że podbijanie ISO w większości lustrzanek, nie różni się niczym od przesunięcia suwaka ekspozycji w PSie czy Lightroomie - szum i jasność będą na tym samym poziomie, ponieważ elektronika tylko podbija sygnał, tak samo jak można zrobić to na wynikowym zdjęciu. ( https://www.reddit.com/r/photography/comments/7ml6w8/demonstrating_iso_invariance_in_a_nikon_d5100/ )

 

Drugą stroną medalu jest rozpiętość tonalna - dla ISO 200 (Nikon D5100), teoretycznie jest największa, więc jakościowo zdjęcia powinny wychodzić najlepiej (https://www.ideiki.com/astro/Nikon.aspx)

 

I teraz w sumie nie wiem, czy lepiej palić długie klatki i zwiększać odstęp sygnału od szumu dzięki zebraniu większej ilości sygnału na pojedynczej ekspozycji, czy może stackować więcej, zwiększyć ISO i teoretycznie mieć zwiększony sygnał (poprzez ISO) na wstępie do stackowania...

 

 

@wessel @maciek z @Tayson @Grzędziel ?

Jesteście w stanie coś w tym temacie doradzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palac na iso200 zdobyles pewne doswiadczenie. wiesz jak wyglada taki material. spróbuj teraz na iso 800 i bedziesz mial piekne porownanie co lepsze i ktore latwiej sie obrabia, gdzie masz wiecej sygnalu i w ktorym stacku latwiej pozbyc sie szumu. Na prawde warto zrobic ten test. To fajne rozpoznanie swojej matrycy.

 

Nie znam sie na aparatach, ael dla mnie 200 to za malo 400 lub 800 brzmi lepiej.

Druga wersja - lepiej o niej szybko zapomnij :)

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sidiouss napisał:

I teraz w sumie nie wiem, czy lepiej palić długie klatki i zwiększać odstęp sygnału od szumu dzięki zebraniu większej ilości sygnału na pojedynczej ekspozycji, czy może stackować więcej, zwiększyć ISO i teoretycznie mieć zwiększony sygnał (poprzez ISO) na wstępie do stackowania...

 

 

@wessel @maciek z @Tayson @Grzędziel ?

Jesteście w stanie coś w tym temacie doradzić?

Nie zostałem wywołany do tablicy, ale coś tam szepnę, bo w sumie parę lat robiłem DSLRem i to całkiem niedawno też.  Czy weźmiesz pod uwagę to Twoja decyzja.

Pal na ISO 800 / 1600 (w zalezności czy nie masz dużego skoku w szumie przy tych ISO) im dłuższe klatki tym lepiej. na 40D paliłem ISO800 klatki po 10min i na 70D też ISO800 po 10min.

Tutaj masz trzy przykłady:

https://www.astroscapes.eu/galerie/astrofotografia?tag-canon-70d

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

Nie zostałem wywołany do tablicy, ale coś tam szepnę, bo w sumie parę lat robiłem DSLRem i to całkiem niedawno też.  Czy weźmiesz pod uwagę to Twoja decyzja.

Pal na ISO 800 / 1600 (w zalezności czy nie masz dużego skoku w szumie przy tych ISO) im dłuższe klatki tym lepiej. na 40D paliłem ISO800 klatki po 10min i na 70D też ISO800 po 10min.

Tutaj masz trzy przykłady:

https://www.astroscapes.eu/galerie/astrofotografia?tag-canon-70d

 

Nie wywołałem, bo wydawało mi się, że nie paliłeś DSLRami ;) Dzięki Paweł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wielkiej podbudowy teoretycznej jak jest najlepiej jedynie własne doświadczenia, bo trochę lustrzanką fociłem. I tak w mieście, przy dużym LP stosowałem ISO 400 i mimo tego czasy naświetlania musiałem ograniczać do ok. 2 minut, wtedy zbierając 50-100 klatek w miarę coś wychodziło.

Z kolei pod ciemnym niebem paliłem na ISO 1600 po 5 minut klatek ile wlezie i też byłem zadowolony. Robiłem też próby z ISO 800 po 10 minut np takie: ten sam obiekt 10 x 10 min ISO 800 vs 20x5 min ISO 1600. Wychodziło identycznie więc zdecydowałem, ze będę palił po 5 minut bo mniejsza strata jak klatka pójdzie do kosza.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Tayson napisał:

Palac na iso200 zdobyles pewne doswiadczenie. wiesz jak wyglada taki material. spróbuj teraz na iso 800 i bedziesz mial piekne porownanie co lepsze i ktore latwiej sie obrabia, gdzie masz wiecej sygnalu i w ktorym stacku latwiej pozbyc sie szumu. Na prawde warto zrobic ten test. To fajne rozpoznanie swojej matrycy.

 

Nie znam sie na aparatach, ael dla mnie 200 to za malo 400 lub 800 brzmi lepiej.

Druga wersja - lepiej o niej szybko zapomnij :)

@sidiouss

 

Wiadomo, że własne doświadczenie jest niezbędne, ale bazując na tych danych -> https://ideiki.com/astro/Nikon.aspx <- które jak zakładam nie są wyssane z palca dobrałeś dobre iso to swojego sprzętu. Oczywiście wiele czynników ma wpływ na dobór parametrów. Wrzucam link bardziej jako pomocną ciekawostkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mateusz_D napisał:

@sidiouss

 

Wiadomo, że własne doświadczenie jest niezbędne, ale bazując na tych danych -> https://ideiki.com/astro/Nikon.aspx <- które jak zakładam nie są wyssane z palca dobrałeś dobre iso to swojego sprzętu. Oczywiście wiele czynników ma wpływ na dobór parametrów. Wrzucam link bardziej jako pomocną ciekawostkę ;)

Dokładnie ten link zamieściłem kilka postów wyżej ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.