Skocz do zawartości

Powerbank + regulator temperatury brak zasilania


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam taki oto problem.

Robię sobie zestaw grzałek do teleskopu z regulatorem temperatury. Aby zasilić regulator (12V) chcę użyć powerbanka z wyjściem USB-C, które ma maksymalny prąd wyjściowy 3A przy 12V. 

Rzecz w tym, że po podpięciu powerbanka (przez adapter z USB-C) do regulatora w ogóle nie ma zasilania. Czarny przewód wykonałem sam.

Sprawdziłem przepływ prądu na obydwu urządzeniach przy pomocy zwykłego zasilacza 12V; zarówno regulator, jak i powerbank działają. Natomiast jak podłączam się z powerbanka do regulatora to regulator nie działa (tzn. powerbank nie daje prądu do regulatora). 

 

Jak można zaradzić tej sytuacji?

20200110_164603.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, a biegunowość masz prawidłowo? Masz tam po drodze kilka przelotek,może coś odwróciło się niechcący?

Nota bene w polu to generator problemów - taka liczba adapterów :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno coś radzić, jeśli nie podajesz jakiego rodzaju urządzenie znajduje się w tym "regulatorze", a jest sporo możliwości...

Jednak jeśli, jak piszesz, jest to regulator temperatury (?), to gdzie on mierzy tą temperaturę i jak nią steruje?

Jeśli nic nie podłączyłeś to jak, gdzie następuje pomiar temperatury?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W standardzie QC telefon reguluje napięcie ładowarki (bądź w Twoim przypadku powerbanka) przez podanie odpowiednich napięć na linie danych USB. Bez podania odpowiednich napięć na linie danych niektóre nowe ładowarki czy powerbanki nie dają w ogóle napięcia na wyjściu.

 

http://blog.deconinck.info/post/2017/08/09/Turning-a-Quick-Charge-3.0-charger-into-a-variable-voltage-power-supply

Tutaj masz wykresy jakie napięcia na której linii danych odpowiada jakiemu napięciu wyjściowemu.

Edytowane przez kkk
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kkk napisał:

przez podanie odpowiednich napięć na linie danych USB

A czy nie jest jeszcze gorzej, tj że potrzebna jest komunikacja cyfrowa i negocjacja parametrów odpowiednim protokołem? Wtedy jedynym wyjściem będzie zakup specjalizowanego układu, który "dogada się" z powerbankiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MateuszW napisał:

A czy nie jest jeszcze gorzej, tj że potrzebna jest komunikacja cyfrowa i negocjacja parametrów odpowiednim protokołem? Wtedy jedynym wyjściem będzie zakup specjalizowanego układu, który "dogada się" z powerbankiem.

W QC2 i QC3 sterowane jest analogowo własnie przez napięcia. Ale niewykluczone że w nowszych wersjach standardu jest inaczej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kkk napisał:

W standardzie QC telefon reguluje napięcie ładowarki (bądź w Twoim przypadku powerbanka) przez podanie odpowiednich napięć na linie danych USB. Bez podania odpowiednich napięć na linie danych niektóre nowe ładowarki czy powerbanki nie dają w ogóle napięcia na wyjściu.

 

http://blog.deconinck.info/post/2017/08/09/Turning-a-Quick-Charge-3.0-charger-into-a-variable-voltage-power-supply

Tutaj masz wykresy jakie napięcia na której linii danych odpowiada jakiemu napięciu wyjściowemu.

Dobra, to już wiem - regulator temperatury to nie telefon i w tym przypadku ładowanie nie będzie działało - regulator temperatury musiałby mieć zasilanie oparte na USB-C, a nie na DC 12V... Będzie chyba potrzebny nowy powerbank z wyjściem 12V DC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudować regulator grzalek na 5V albo kupić przetwornicę Step-UP która zrobi 12V.

Ja mam kupiona na ali za parę dolarów i daje 12v po wpięciu do powerbanka (ten mój ma wydajność maks 700mA).

Innym sposobem kupienie sobie małego pakietu LI-ION który da ok 12V np taki.: https://pl.aliexpress.com/item/32799782229.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fmQ2Ws3

A zapomniałbym - można kupić grzałki na Ali zasilane z powerbanka.; https://pl.aliexpress.com/item/32824110112.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fzVShid  

Ja mam taką największą i daje radę.

Zobacz tutaj.:
20200111_014507.jpg.27c0589525ee6844eee8f90500f7b758.jpg20200111_014602.jpg.2734cef74cb5d9ac58fe2b174c82e24d.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomchm sprawdź dwie rzeczy: czy ten powerbank na pewno daje wyższe napięcia na USB, i czy to na pewno 3A przy 12V. Zazwyczaj to 5V/3A i 12V/1.7A i nie spotkałem się jeszcze żeby było więcej (poza jump-starterami, ale to już nie powerbanki).

12V w USB-C nie będziesz mieć na dzień dobry, bo jest to sprzeczne ze standardem USB, nominalnie jest 5V, a wyższe napięcia pojawiają się dopiero po negocjacji. I do tej negocjacji możesz zmontować sobie układzik na ATtiny, w necie są schematy, działa ładnie.

Problem jaki się może pojawić, to aktywacja zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego - jeśli ten regulator pobiera początkowo dużo prądu np. ma na wejściu kondensator, albo steruje PWMem, to może on aktywować zabezpieczenie, rozwiązaniem jest wówczas dodanie do obwodu z ATtiny na wejściu dławika o dużej indukcyjności, sporego kondensatora ładowanego początkowo przez rezystor i dwóch MOSFETów - jeden bocznikujący rezystor, a drugi podający napięcie do regulatora.

Na koniec przyjrzyj się też tej przejściówce USB-C czy da ona radę pociągnąć 3A, większość sprzedawanych ledwo daje radę z 1A i jeśli powerbank ma funkcję QC na standardowym USB to lepiej zlutuj sobie wtyczkę na to gniazdo.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno tłumaczyć zawiłości elektroniczne, ale do wywołania wyższego napięcia na złączu USB musi zaistnieć taka zależność na pinach data.:

image.png.bddc9ac703bd809904b583c0a4162d1c.png

 

image.png.7ebbb4974972b67237590f47338b6604.png

 

Tu jest ciekawa instrukcja jak sobie zrobić trigger do wyzwalania wyższych napięć ala QC.:

https://www.instructables.com/id/QC-30-Trigger/

 

A takie małe podstawy tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Quick_Charge

https://www.komputronik.pl/informacje/co-to-jest-quick-charge-ile-trwa-szybkie-ladowanie/

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kkk napisał:

Bez podania odpowiednich napięć na linie danych niektóre nowe ładowarki czy powerbanki nie dają w ogóle napięcia na wyjściu.

No dobra, ale jak w takim razie można cokolwiek zrobić, skoro urządzenie nie ma żadnego zasilania? Jak można podać napięcia na linie danych, skoro nie mamy zasilania :)

14 godzin temu, lkosz napisał:

I do tej negocjacji możesz zmontować sobie układzik na ATtiny,

Potrzeba tu aż mikrokontrolera, skoro jest to sterowane analogowo odpowiednimi napięciami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Potrzeba tu aż mikrokontrolera, skoro jest to sterowane analogowo odpowiednimi napięciami?

Sterowanie w QC nie jest w pełni analogowe. Żeby je odpalić trzeba najpierw zainicjować procedurę, podanie dzielnikami od razu odpowiednich napięć zgodnie z tabelką na obydwie linie danych nie wystarczy i zazwyczaj kończy się fiaskiem. Oczywiście można zastosować NE555, zenerkę, tranzystory i bawić się w opóźnianie sygnałów, ale można to zrobić o wiele szybciej jednym tanim mikrokontrolerem.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - ja nie mam do tej całej elektroniki głowy... Najlepiej byłoby dla mnie, gdybyście polecili mi kogoś, kto byłby w stanie zrobić mi przetwornicę USB-C na 12V.

Mój powerbank - z tego, co jest napisane na nim - jest w stanie dać 3A przy 12V... Zaś jego maksymalna moc wyjściowa to 45W, ale to już przy napięciu 20V.

 

Dlatego elektronik byłby tutaj dla mnie najlepszym rozwiązaniem... Zleciłbym mu robotę i byłoby po problemie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, tomchm napisał:

Dlatego elektronik byłby tutaj dla mnie najlepszym rozwiązaniem... Zleciłbym mu robotę i byłoby po problemie...

A ile watów mają mieć te grzałki? Bo może najprościej będzie kupić zwykły powerbank z USB A 5V 2A i nic nie kombinować :) Właściwie to więcej niż jednej grzałki do takiego powerbanku nie ma sensu podłączać, bo padnie Ci w połowie nocy albo wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomchm napisał:

Jak powerbank wytrzyma 8h to będzie dobrze...

Chyba w snach :) Pojemność 20Ah podawana jest dla napięcia 3,3V, co daje nam 2,75 h czasu pracy przy poborze 24W. Trzeba dodać do tego straty na wbudowanej przetwornicy rządu kilku-kilkunastu %, dodać zmniejszoną pojemność akumulatora na skutek zużycia i już mamy nieco ponad 2h. A w zimie podziel to przez 2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.