Skocz do zawartości

Problem z flatem - pomóżcie


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem ostatnio, że flaty które zrobiłem niedawno powodują rozjechanie się kolorów w klatkach RGB (kamera OSC - QHY163C).

Dawniej flatów raczej nie robiłem, bo nigdy nie potrafiłem tego dobrze zrobić i stosowałem jako półśrodek AstroFlat Pro.

Jednak ostatnio zrobiłem flaty przy pomocy flatownicy i programu SkyFlat Assistant ,który sam wyznacza parametry klatek flat.

Tak wygląda masterflat złożony z 30 klatek flat:

Flat1.JPG.dd73d1ca9359c06d9fd8aaf1914d673d.JPG

Niestety, okazuje się, że prawidłowe klatki RGB, po skalibrowaniu takim masterflatem, nie nadają się już do niczego, bo nastąpił kompletny rozjazd składowych kolorów.

Jako przykład prezentuję tu surową klatkę bez kalibracji, po debayeryzacji - kolory są OK, potrzebny nieznaczny balans kolorów (żeby nie komplikować nie używam tu darków i biasów).

83238554_Bezflata.JPG.adf404d2870dd93a036bf74bfff1f920.JPG

Natomiast po skalibrowaniu tej samej klatki masterflatem i po debayeryzacji robi się tragedia... widać poniżej co się dzieje z kolorami. W tym przypadku wszystko tonie w czerwieni.

Próbowałem to samo na materiale zbieranym w innym czasie i warunkach, i zawsze jest podobny rezultat:

1024491189_Zflatem.JPG.5f15296f4bfd1fea95a63a5b23d2d73f.JPG

Już po histogramie widać, że coś jest nie w porządku.

Sądząc z pierwszego wykresu u góry, wydaje mi się, że flat jest w porządku. Zrobiłem też flaty z trochę krótszym i trochę dłuższym czasem naświetlania, ale zachowują się one identycznie.

Proszę, pomóżcie rozwiązać zagadkę co jest przyczyną tego problemu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w set calibration dla flata ustawieles na dole po prawej okienka boxar filter?  

Nie mam doświadczenia z tą kamera, ale 45k adu to trochę jasno. Sprawdź okolice 25k.

 

Skąd taka winieta? 

Edytowane przez Tayson
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, kalibrowałeś surowy materiał zdebayeryzowanym flatem? Ja nie mam zbyt dużego doświadczenia z OSC  ,ale wydaje mi się że kolejność powinna być inna. Najpierw debayeryzacja potem kalibracja.

Z tego wpisu " Natomiast po skalibrowaniu tej samej klatki masterflatem i po debayeryzacji robi się tragedia.. "zrozumialem że zrobileś odwrotnie?

Jeśli głupoty piszę to poprawcie mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Tayson napisał:

Czy w set calibration dla flata ustawieles na dole po prawej okienka boxar filter?  

Nie mam doświadczenia z tą kamera, ale 45k adu to trochę jasno. Sprawdź okolice 25k.

 

Skąd taka winieta? 

Tomek, wydaje mi się, że to był strzał w dziesiątkę! Chyba rozwiązałeś zagadkę.

Faktycznie, nie miałem klikniętego tego okienka, nawet nie miałem pojęcia o jego znaczeniu. Przed chwilą zrobiłem próbę i okazuje się, że to okienko ma duże znaczenie.

Teraz master flat już nie robi bałaganu w kolorach. Czy ktoś wyjaśni co ten boxcar filter robi?

 

Winieta rzeczywiście jest, widać to choćby na tym górnym histogramie jako wygięcie wykresu horizontal box. Jednak mimo tego, że u mnie prawie do samej kamery prześwit jest 2",

winieta zawsze była, a to już druga kamera, Canona nie licząc. Jednak na klatkach tego tak nie widać jak na pokazanej fotografii, bo wizualnie zależy to od ustawienia tych trójkątów zielonego i czerwonego na histogramie. Akurat tak ustawiłem, żeby pokazać że to na pewno flat. Nie wiem, może przyczyną winiety jest flattener...? Kiedyś rozrysowałem sobie cały tor optyczny z wszystkimi przewężeniami i teoretycznie winiety żadnej nie powinno być...

 

Dzięki za celny strzał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Adam, kalibrowałeś surowy materiał zdebayeryzowanym flatem? Ja nie mam zbyt dużego doświadczenia z OSC  ,ale wydaje mi się że kolejność powinna być inna. Najpierw debayeryzacja potem kalibracja.

Z tego wpisu " Natomiast po skalibrowaniu tej samej klatki masterflatem i po debayeryzacji robi się tragedia.. "zrozumialem że zrobileś odwrotnie?

Jeśli głupoty piszę to poprawcie mnie.

Rzeczywiście, zastanawiałem się kiedyś nad tym, że przecież jak robię flaty kolorową kamerą, to te flaty też niosą w sobie informację o kolorach i to może stwarzać problemy przy kolejnych etapach obróbki. Ale z drugiej strony coś mnie uspokajało, że przecież taki program jak np. Maxim jakoś specjalnie nie zmienia toku procesu dla kamerek OSC, więc wszysko powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, ja nigdy nie miałem kamery OSC ale logiczne wydawało mi się że kalibrujemy po debayeryzacji. Uczymy się całe życie ..

Ale nie rozumiem tego co napisałeś że flatów się nie debayeryzuje . Toć przecie to taki sam obrazek jak light

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

flatów się nie debayeryzuje

Adam, spróbuj tak - zrób dark flaty, czyli darki z czasami z flatów, temp i gain muszą być identyczne

Skalibruj flaty master dark flatem użytym jako BIAS

zrób master flata i kalibruj lighty

u mnie działa, ale ie zawsze, bo wpływ ma też równomierność chłodzenia matrycy, lepiej ustawiać mniejszą deltę bo szkody są mniejsze

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego się nie debayeryzuje flatow? Ja uważam że one poprostu wnoszą info o gradiencie w formie odcieni szarości, zmianie jasności danego pixela. Informacje o kolorze w tym wypadku nie mają więc sensu. 

 

Edit. 

Flat to taka jakby odwrotnosc luminancji dla lighta, a ona jest mono ;-)

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też skorzystać z "Bayer planes" wtedy normalizacja flata jest robiona dla każdego koloru oddzielnie. Boxcar filter lekko rozmywa flata aby uśrednić luminancjię różną dla każdege koloru więc myślę że jest trochę mniej precyzyjny.

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rambro napisał:

Możesz też skorzystać z "Bayer planes" wtedy normalizacja flata jest robiona dla każdego koloru oddzielnie. Boxcar filter lekko rozmywa flata aby uśrednić luminancjię różną dla każdege koloru więc myślę że jest trochę mniej precyzyjny.

"Bayer planes" to chyba w Pix'ie? Niestety nie posiadam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kubaman napisał:

flatów się nie debayeryzuje

Adam, spróbuj tak - zrób dark flaty, czyli darki z czasami z flatów, temp i gain muszą być identyczne

Skalibruj flaty master dark flatem użytym jako BIAS

zrób master flata i kalibruj lighty

u mnie działa, ale ie zawsze, bo wpływ ma też równomierność chłodzenia matrycy, lepiej ustawiać mniejszą deltę bo szkody są mniejsze

Tak zrobię. Jednak dziś zdemontowałem z montażu i przywiozłem do domu mój setup w celu czyszczenia optyki i małej modernizacji wyciągu.

Po tym wszystkim będę musiał i tak zrobić nowe flaty, więc wtedy zrobię tak jak proponujesz.

Jednak mam dwa pytania:

1. jak rozumieć użycie master dark flata jako Bias?

2. czy temperatura w której robimy flaty ma znaczenie, tzn. czy trzeba je robić w tej samej temperaturze co lighty, tak jak darki i biasy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AdamK napisał:

2. czy temperatura w której robimy flaty ma znaczenie, tzn. czy trzeba je robić w tej samej temperaturze co lighty, tak jak darki i biasy? 

Tak, bo w flacie też siedzi dark i bias, więc musisz od nich(flatów) odejmować darki i baiasy w takiej samej temperaturze lub same darki, ale te muszą być zrobione z tym samym czasem i w też w tej samej temperaturze. Rozkład szumu na sekundę od temperatury jest różny dla różnych kamer i nie jest funkcją liniową.

Edytowane przez Pozmakit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2020 o 17:18, AdamK napisał:

Jednak mam dwa pytania:

1. jak rozumieć użycie master dark flata jako Bias?

Myślę, że chodzi tutaj o kalibrację w Pixinsight. Wtedy do kalibracji flatów używany jest proces Image Calibration, w którym to zaznaczasz klatki master mające do tej kalibracji służyć. Możesz wybrać master dark i/lub master bias. Nie ma natomiast opcji master dark flat. Jeśli stworzyłeś takiego właśnie mastera to dodajesz go w sekcji master bias a nie master dark jak by się mogło intuicyjnie wydawać. Myślę, że o to koledze kubaman może chodzić ale jeśli nie to proszę o korektę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.