Jump to content
 • 0

Background average (Bgd Avg) w MaximieDl


Question

Z filtrów NB przerzuciłem się wczoraj na zwykłą luminację z filtrem UV/IR, bo wiosna idzie i galaktyki zacząłem. Zrobiłem kilka klatek testowych i przy 120s parametr Bgd Avg w Maximie był już ponad 3500. Gdzieś czytałem, że nie powinno się przekraczać 3000 dla tła i to także limituje czas naświetlania. Przy 180s było już ponad 5200. Niebo klasy 4, 20,50 mag/arc sec. Jak właściwie korzystać z tego parametru, bo histogramy zdjęć są ok, ale nie do końca jestem przekonany, czy te galaktyki właściwie naświetlam i nie wypalam jądra ???   W NB przy 900s było ok 700. Jak to powiązać, jasność tła, a czas naświetlania obiektu ????

Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Chciałbym ponowić pytanie o ten parametr, bo nie wiem, czy przypadkiem nie za długo ciągnę ekspozycję. Ile jednostek Bgd Avg, jaki przedział powinno mieć tło, by nie było prześwietlone ??? 

Link to post
Share on other sites
 • 0

Sprawdziłem kilka klatek u siebie. Przy NB mam 300-700, dla L pod niezłym niebem ponad 1100. Również pod niezłym niebem z EOSa ISO 800 wartość w granicach 1100. Co do Twojego pytania to nie wiem. Zawsze patrzyłem na histogram i co w nim się dzieje.

Link to post
Share on other sites
 • 0

Fotografuję teraz w Bieszczadach nad Jeziorem Solińskim i dla SII 8,5nm przy czasach 1200s i f/2.8 mam ok 800-1000 w zależności od kadru na niebie. Te wartości wydają mi się ok. Gorzej, że takim samym czasem i na takiej samej przysłonie na filtrze OIII 8nm w mojej domowej miejscówce przywaliłem w zależności od kadru od 1800 do 2800. Coś mi się wydaje, że mocno za dużo. Nowy setup mam i jeszcze nie jestem do końca poukładany. Cholernie czuły jest ten Atik 414ex po poprzednim 314e i stąd moje drobne problemy z dotarciem się do nowych parametrów. 

Link to post
Share on other sites
 • 0

Wstępnie sam musisz coś ustalić. Np 5k przy L. U mnie TU było około 4k dla pojedynczego suba. 

W NB wiele nie zawracałbym sobie głowy o ile nie robisz z księżycem. 

Ja dla NB stosuje 800,ale to wiele zależy od materiału. Co najważniejsze: po czy przed kalibracja? 

 

Aaaa nie sprawdzam dla tła tylko średnia dla całego zdjęcia. 

Link to post
Share on other sites
 • 0
7 godzin temu, Tayson napisał:

 

Co najważniejsze: po czy przed kalibracja? 

Przed kalibracją, czysta klatka. Z księżycem w ogóle nie robię, ewentualnie maksymalnie kilkadziesiąt minut po wschodzie, potem zwijam sprzęt. Cała moja twórczość to NB. Jakoś tak mi się pomyślało, że jak pociągnę długimi czasami to zbiorę więcej sygnału, co jest oczywiste, ale zapomniałem chyba o kontroli poziomu tła związanego z jakością nieba. No..... ja tu w Bieszczadach pierwszy raz w życiu i zauważyłem troszkę różnicę w tym parametrze Bgd Avg :)

Link to post
Share on other sites
 • 0
18 minut temu, kosmit napisał:

Z księżycem w ogóle nie robię, ewentualnie maksymalnie kilkadziesiąt minut po wschodzie, potem zwijam sprzęt. Cała moja twórczość to NB

No ale NB z Księżycem robisz? Jak nie, to marnujesz połowę dostępnego czasu na astrofoto :) 

Link to post
Share on other sites
 • 0

W Bieszczadach podczas nowiu palić NB to jakieś nieporozumienie! 

 

Najjaśniejsze obiekty w Łabędziu czy Orionie są po to żeby palić je podczas pełni ;-)

 

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
 • 0

Jakie jest uzasadnienie dla konkretnej wartości Bgd Avg 3000 ?. Każdy ma inny sprzęt oraz zmienne warunki. Czy to wartość wyznaczona empirycznie czy jakoś obliczona ?.

 

Odnośnie długości pojedynczej klatki moja metoda jest następująca. Wybieram ISO/Gain z największą dynamiką. Mierzę szum odczytu np darmową wersja SharpCap. Przykład poniżej dla mojej Aśki 294MC PRO. (Dobrze pokrywa się z danymi od producenta). Preferuję tryb HGC (mniejszy rn - krótsze klatki) wiec gain 121, dynamika 12.95, rn=1.67

sensor_analys_sharpcap.thumb.png.2d7476786528a862abac6caaa031f470.png

Następnie z kalkulatorka obliczam  sky background electron rate http://tools.sharpcap.co.uk/ lub znając parametry kamery mierzę tło z klatek light w celu obliczenia tej wartości. Wychodzi podobnie więc w mojej ocenie kalkulator daje dobre rezultaty.

 

Minimalna długość klatki to t= rn^2 / (skyrate*0.2).

 

Dla RGB, CMOS i dużego LP wynik wychodzi mały, więc ja mnożę go przez 2 -3. LP w zenicie jest  inne niż nad horyzontem itp.

Lepiej nieco dłuższe klatki niż za krótkie. Za krótkie skutkują tym, że szum tła nie jest dominujący i wypadkowy SN jest istotnie niższy. Zbyt długie klatki to ryzyko przepalenia jasnych gwiazd. Ciemne niebo preferuje dłuższe klatki.

 

Dla NB może jednak lepiej trzymać się metod praktyków takich jak wskazana wyżej przez  @Tayson bo ryzyko przepalania gwiazd jest minimalne. Dłuższe klatki to mniej GB na dysku, mniejszy narzut na transmisję ale większe ryzyko np. starlinków, samolotów, problemów z prowadzeniem itp przeszkód.

 

Odnośnie fotografii przy Księżycu według opinii wielu osób h-alpha jest mniej podatne niż OIII. Znalazłem taki obrazek spektrum światła  Księżyca. Dołek po prawej nie wypada w linii ha ale jest dla niej mniejsza wartość niż średnia.

 

fig2.jpg

 

 

Edited by rambro
 • Like 1
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
 • 0

Oczywiście fakt, że tlen jest mega podatny na nierowne oświetlenie tła jest tajemnicą poliszynela. Niestety większość z nas odkrywa ja samodzielnie. Walka z tym jest jeszcze trudniejsza niż 15min exp na eq3-2;-)

 

Po to właśnie stosuje się 3nm filtry, aby ograniczyć wpływ otoczenia na zbierany materiał. 

Link to post
Share on other sites
 • 0
26 minut temu, Tayson napisał:

Po to właśnie stosuje się 3nm filtry, aby ograniczyć wpływ otoczenia na zbierany materiał. 

Co kto lubi,  jak głęboką ma kieszeń i jak jasny sprzęt :).
 

- 3nm Ha odcina Azot NII. W zależności od obiektu bez znaczenia lub jest to zauważalna zawartość (np. mgławice planetarne). Osobiście preferowałbym 7nm.

- 3nm OIII odcina drugą linię tlenu, która jest często na poziomie 1/3 pierwszej. Zysk wynikający z wycięcia tła przeważa nad stratą wycięcia sygnału,       zwłaszcza przy dużym LP.

- 3nm SII - poza ceną nie ma wątpliwości, że warto.

 

 


 

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 0
3 godziny temu, rambro napisał:

1. - 3nm Ha odcina Azot NII. W zależności od obiektu bez znaczenia lub jest to zauważalna zawartość (np. mgławice planetarne). Osobiście preferowałbym 7nm.

2. - 3nm OIII odcina drugą linię tlenu, która jest często na poziomie 1/3 pierwszej. Zysk wynikający z wycięcia tła przeważa nad stratą wycięcia sygnału,       zwłaszcza przy dużym LP.

3. - 3nm SII - poza ceną nie ma wątpliwości, że warto.

1 oczywiscie 5nm

2. opisales teorie, a ja praktyke, nadal obstaje przy 3nm

3. zgadzam sie.

Link to post
Share on other sites
 • 0

1. Zapomniałem że są 5nm Astrodona i Chroma trochę za drogie dla zwykłych łapaczy fotonów...

2. Ja też obstaje przy 3nm zwłaszcza przy Księżycu. Konkluzja chyba nie była jasna. 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 183 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.