Skocz do zawartości
  • 0

Reflektor vs Refraktor Evostar 90 vs Herritage 130


ozimki

Pytanie

Witam wszystkich,

Chcialabym kupic pierwszy teleskop, i nie mam za duzo wiedzy na temat optyki wiec prosze o porade. W pierwszej kolejnosci Reflektor czy Refraktor?
Mieszkam na obrzezach duzego miasta (2mln mieszkancow), i dlatego chcialabym zeby teleskop byl troche mobilny. W dalszym ciagu nie jestem pewna czy to ma byc reflektor czy refraktor to miasta. Zastanawialam sie nad reflektorem  skywatcher heritage 160P taki jak ten: https://www.amazon.co.uk/Skywatcher-Heritage130P-FlexTube-Dobsonian-Telescope/dp/B002828HJE + 2x barlow lub refraktorem Skywatcher Evostar 90 AZ3 tak w linku https://www.amazon.co.uk/Skywatcher-Evostar-90-AZ-3-Refractor-Telescope/dp/B00CYHT0XA

Bylabym wdzieczna za jakiekolwiek komentarze. Chcialabym moc zobaczyc wiecej niz tylko ksiezyc i planety ale tez nie wiem na ile jest to mozliwe przy duzym miescie. Czy polecacie tez zakup light pollution filter do uzytku przy domu? Czy polecacie jakies inne filtry lub akcesoria bardzo przydadne na poczatek. Moj budzet to okolo 1500PLN. Najczesciej obserwacja bylaby w ogrodku lub pobliskim placu zabaw bes swiatel. W obu miejscach jest stolik ogrodowy. Chcialabym tez moc wyjechac samochodem w nature gdzie jest ciemne niebo.

Bardzo dziekuje za jakiekolwiek wskazowki.

/Joanna

Edytowane przez ozimki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witaj na forum. Bez określenia, jaki masz maksymalny budżet na zakup teleskopu, jakie masz warunki obserwacyjne (ogródek "przy domu" czy balkon, a jeżeli to drugie - jak duży jest balkon/taras), czy często będziesz wyjeżdżać za miasto i czym (własne auto, komunikacja zbiorowa), czy będziesz mieć pomoc w przenoszeniu, czy też będziesz transportować go sama, czy interesuje Cię tylko nowy teleskop, czy też przy założonym budżecie zadowolisz się używanym  (ale za to np. o lepszych parametrach), czy interesuje Cię tylko jeden z podlinkowanych modeli, czy dopuszczasz też inne teleskopy  - ciężko jest jednoznacznie doradzić konkretny model.  

Edytowane przez lumen
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moj budzet na poczatek to ok 1500PLN. Najczesciej obserwacja bylaby w ogrodku lub pobliskim placu zabaw bes swiatel. W obu miejscach jest stolik ogrodowy. Chcialabym tez moc wyjechac samochodem w nature gdzie jest ciemne niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witaj na forum. 

Pierwszy z podlinkowanych teleskopów odpuść sobie. To raczej "sprzęt" wątpliwej jakości. :neat:

Ten drugi to refraktor o niewielkiej aperturze i raczej do planet i Księżyca. 

W twoim budżecie zmieści się Newton 8" na Dobsonie. To już fajny sprzęt i w zasadzie do "wszystkiego" choć głównie ukierunkowany na DSO.  Możesz poszukać wersji rozsuwanej.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

hej.

Joanna jeśli nie masz problemu z dźwiganiem ponad 20 kg. to jak napisał Mariusz Newton na Dobsonie będzie ok, jeśli jednak waga może być przeszkodą kup SW 102/500 na stalowym statywie z głowicą AZ4 lub wyższy model (głowicy) 

pozdrawiam

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
55 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Sprawdź na mapie zaświetlenia jakie masz SQM. 

Ja też obserwuję z miasta i choć nie mam bieszczadzkiego nieba to jest co oglądać. Jeżeli masz możliwość wyjazdu pod lepsze warunki to rozsuwany Newton byłby chyba dobrym wyborem. 

Dzieki za odpowiedzi. SQM 19.15

Edytowane przez ozimki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, ozimki napisał:

Dzieki za odpowiedzi. SQM 19.15

Szału nie ma:neat:

Z tego miejsca to planety, Księżyc i jasne DSO. Na szczęście jest tego sporo. 

Ja mam trochę ponad 20 i galaktyki w mojej 10" to mgliste kreseczki i kleksy na granicy percepcji, choć powiem że ostatnio odnalazłem przyjemność w ich odnajdywaniu. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej, Joanna!

 Warunki "lokalowe" już znamy, więc można coś skutecznie doradzić. Z tych 2 modeli, które linkowałaś miałby sens ten refraktor 90/900 na AZ3, ale zaproponowałbym Ci coś innego. Moje typy:

1) 6" (152/1200) Newton na Dobsonie

2) 6" (152/750) krótki Newton na montażu AZ4 (tu musisz osobno skompletować tubę teleskopu i montaż)

Oba to już spore teleskopy, ale nadal w miarę łatwe w transporcie. Wariant 1. da lepsze obrazy planet przy okazji (inne obiekty bez różnicy), tylko tuba dłużśza w transporcie. To mniejszy brat 8" Dobsona, niewiele od niego mniejszy, ale kilka kg lżejszy, co ma znaczenie w transporcie. W tym kontekście wariant 2. różni się krótszą tubą (75 vs. 120cm bez paru cm w obu przypadkach). W obu tych teleskopów trzeba wykombinować jakiś pokrowiec z pasem nośnym na tubę, najlepiej zaadaptować coś gotowego, np. na deskę snowboardową itp. Średnica tuby (1. i 2.) to ok. 20 cm + wystający wyciąg okularowy.

Pozdrawiam

-J.

P.S. z której strony "na obrzeżu miasta"? Jeśli w miarę od południa, to dobrze.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja również polecam SW102/500. Lekki i mały gabarytowo, tani w zakupie, bezobsługowy (w przeciwieństwie do newtonów, które wymagają kolimacji). Zaznaczam, że możliwe że jestem trochę nie obiektywny, bo był to mój drugi teleskop i pierwszy z którego byłem zadowolony

Świetnie sprawdził się w obserwacji szerokich pół gwiezdnych i większych gromad otwartych, z dokupionym okularem 31mm dobrze w obserwacji galaktyk i mgławic (widoczne jako mgiełki, ale często kształtne). Saturn też bardzo dobrze w pełnej aperturze.

Księżyc, Jowisz, Mars musiałem przesłaniać do 70mm, użyłem do tego takiej ramki za 20zł ( https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_112&products_id=1680&lunety=Oprawa na filtr s oneczny do refraktor w 102 mm ) aberracja chromatyczna była wtedy prawie niezauważalna. Słońce też całkiem sporo szczegółów, nie tylko plamy ale pojaśnienia -obserwacje z folią Baader i taką samą ramką.

Z wad to słaby wyciąg (ale nie jest to jakaś tragedia), okulary w zestawie do szybkiej wymiany, od razu trzeba dokupić kątówkę lustrzaną 90st. (ta w zestawie 45st. z pryzmatem nada się do obserwacji przyrody), nie jest to teleskop do dużych powiększeń - najlepiej sobie radzi z DS-ami z okularami większymi niż 20mm (25x), do planet 5mm, czyli 100x to góra możliwości praktycznych na planetach i Księżycu. 

Mam go do tej pory, używam do złapania obiektów gdy potrzeba szerokiego pola obserwacji.

 

Edytowane przez Ajot
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przede wszystkim bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Nigdy nie maialam w reku teleskopu wiec czytanie o czyms czego sie nie doswiadczylo nie bardzo niestety pomaga :(

Z Waszych wskazan bardzo ciekawie  wyglada SW102/500. Jest latwiejszy w obsludze i w transporcie ( mamy 2 malych dzieci ktore ze soba ciagamy wiec to duzy plus). Newtony + akcesoria z tego co patrzylam sa w troche innej klasie cenowej a my jeszcze nie wiemy czy i na jaka skale to wszystko nas wciagnie. Ja wolalabym kupic cos lepszego nawet na poczatek, bo niestety tansze rzecy to czasami strata pieniedzy a moj maz bardziej patrzy na finanse. Czy moglby ktos w prostych slowach zrobic porownanie SW102/500 i Evostart 90. Np ma sie to jak Mercedes to Malucha? ( sorry za ignorancje z mojej strony ale naprawde  w probowalam sama zrobic porownanie i to za duzo nowych parametrow naraz)  SW102/500 jest latwiejszy w obsludze, ma ostrzejszy obraz , wiecej mozna nim zobaczyc?

Mieszkam w Danii i chcialabym kupic sprzed stad ( w razie czego jest gwarancja i pomoc jakbysmy byli calkiem zieleni :) ) Znalazlem 2 wersje SW102/500 - na EQ1 i AZ3. Czy to zdaloby egzamin. Dokupowanie AZ4 to juz bylby dosc wysoki skok cenowy.

Jeszcze raz dzieki za wsparcie :)

P.S Jestesmy na poludniowo-zachodniej stronie miasta

Edytowane przez ozimki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

hej.

Wasze miejsce trochę komplikuje sprawę, ale ja i tak polecam Wam 102/500, dlaczego? :

-jest bardziej kompaktowy

-ma większą średnicę obiektywu, co wiąże się z większym zasięgiem

-będzie bardziej ,, ustawny " na balkonie w razie ,,W"

-na początek będzie Wam łatwiej cokolwiek znaleźć (przy takim samym okularze da mniejsze powiększenie)

-znajdziecie nim więcej obiektów DS,

teraz wady

-będzie miał większą aberrację chromatyczną

-słabiej pokaże obiekty US

-jest jaśniejszy, da mniej kontrastowy obraz, co na północnym krańcu miasta może mieć znaczenie.

o tym EQ1 zapomnij od razu (udawaj że tego nie widziałaś :) ), jeśli już zdecydujecie się to bierzcie AZ3, postaraj się ze stalowym statywem chociaż

 

pozdrawiam.

Edytowane przez esiulek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minutes ago, esiulek said:

hej.

Wasze miejsce trochę komplikuje sprawę, ale ja i tak polecam Wam 102/500, dlaczego? :

-jest bardziej kompaktowy

-ma większą średnicę obiektywu, co wiąże się z większym zasięgiem

-będzie bardziej ,, ustawny " na balkonie w razie ,,W"

-na początek będzie Wam łatwiej cokolwiek znaleźć (przy takim samym okularze da mniejsze powiększenie)

-znajdziecie nim więcej obiektów DS,

teraz wady

-będzie miał większą aberrację chromatyczną

-słabiej pokaże obiekty US

-jest jaśniejszy, da mniej kontrastowy obraz, co na północnym krańcu miasta może mieć znaczenie.

o tym EQ1 zapomnij od razu (udawaj że tego nie widziałaś :) ), jeśli już zdecydujecie się to bierzcie AZ3, postaraj się ze stalowym statywem chociaż

 

pozdrawiam.

Roznica w cenie to ca 1100 vs 1700 pln. To tez sporo. 

Mniejsze powiekszenie to lepiej?

Mialam na mysli poludniowy zachod ... 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
43 minuty temu, ozimki napisał:

Mialam na mysli poludniowy zachod ... 

heh sorki to ja nie doczytałem, w takim razie kolejny argument za 102/500,

mniejsze powiększenie będzie wygodniejsze na początek, a zwiększać można okularami, czy soczewkami barlowa, byleby nie przekroczyć możliwości optycznych teleskopu, w takim achromacie granicą rozsądku będzie 1.5 x średnica obiektywu

https://www.astroshop.pl/teleskopy/meade-teleskop-ac-102-660-starpro-az/p,59589#tab_bar_1_select

ten SW to nie jedyna alternatywa, są inne marki, 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-ac-102-600-messier-ar-102s-hexafoc-nano-az/p,64992#tab_bar_1_select zdecydowany faworyt ze względu na stalowy statyw i najlepszy wyciąg.

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 5/1/2020 at 6:07 PM, Jarek said:

Hej, Joanna!

 Warunki "lokalowe" już znamy, więc można coś skutecznie doradzić. Z tych 2 modeli, które linkowałaś miałby sens ten refraktor 90/900 na AZ3, ale zaproponowałbym Ci coś innego. Moje typy:

1) 6" (152/1200) Newton na Dobsonie

2) 6" (152/750) krótki Newton na montażu AZ4 (tu musisz osobno skompletować tubę teleskopu i montaż)

Oba to już spore teleskopy, ale nadal w miarę łatwe w transporcie. Wariant 1. da lepsze obrazy planet przy okazji (inne obiekty bez różnicy), tylko tuba dłużśza w transporcie. To mniejszy brat 8" Dobsona, niewiele od niego mniejszy, ale kilka kg lżejszy, co ma znaczenie w transporcie. W tym kontekście wariant 2. różni się krótszą tubą (75 vs. 120cm bez paru cm w obu przypadkach). W obu tych teleskopów trzeba wykombinować jakiś pokrowiec z pasem nośnym na tubę, najlepiej zaadaptować coś gotowego, np. na deskę snowboardową itp. Średnica tuby (1. i 2.) to ok. 20 cm + wystający wyciąg okularowy.

Pozdrawiam

-J.

P.S. z której strony "na obrzeżu miasta"? Jeśli w miarę od południa, to dobrze.

Dzieki za odpowiedz

Np taki https://www.skynet.pl/teleskop-bresser-messier-dobson-6.html ?

Pozdrawiam

P.s ze strony poludniowo zachodniej

 

Edytowane przez ozimki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, esiulek said:

heh sorki to ja nie doczytałem, w takim razie kolejny argument za 102/500,

mniejsze powiększenie będzie wygodniejsze na początek, a zwiększać można okularami, czy soczewkami barlowa, byleby nie przekroczyć możliwości optycznych teleskopu, w takim achromacie granicą rozsądku będzie 1.5 x średnica obiektywu

https://www.astroshop.pl/teleskopy/meade-teleskop-ac-102-660-starpro-az/p,59589#tab_bar_1_select

ten SW to nie jedyna alternatywa, są inne marki, 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-ac-102-600-messier-ar-102s-hexafoc-nano-az/p,64992#tab_bar_1_select zdecydowany faworyt ze względu na stalowy statyw i najlepszy wyciąg.

Znalazlam u mnie bresser 102/600 na eq3. Czy eq3 tez moze byc?

Pozdrawiam i dziekuje za porady :)

Edytowane przez ozimki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, ozimki napisał:

Znalazlam u mnie bresser 102/600 na eq3. Czy eq3 tez moze byc?

Pozdrawiam i dziekuje za porady :)

montaż eq może na początku wydawać się mało naturalny w obsłudze, jednak jak już ogarniesz co i jak okaże się bardzo fajnym urządzeniem, złapiesz obiekt i kręcisz tylko pokrętłem RA, przy planetach istotna sprawa.

głowica eq3 to jakieś 5 kg udźwigu więc powinno być w miarę ok, sam wieszałem metrową rurę na eq3-2 ze stalowym statywem, stabilny statyw jest bardzo ważny przy dużych powiększeniach, dlatego polecam stalowy.

Joanna skoro chcesz ograniczyć wydatki to może na początek lepsza okazała by się dobra lornetka?

Edytowane przez esiulek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moi Drodzy. 

Zaproponowane tu achromaty 102/500 i 120/600 to krótkoogniskowe światłosilne tubki do małych powiększeń i szerokich pół gwiezdnych. Na planetach chyba za bardzo nie poszaleją. 

Może lepszym pomysłem byłby tutaj 6" Newton na Dobsonie. Konstrukcja montażu to prosta drewniana skrzynka a tuba, choć długa do kolosów przecież nie należy. 15cm lustro chyba pokaże DSO równie dobrze (jak nie lepiej). Za to duże powiększenia na planety i Księżyc to pikuś i w dodatku pozbawione aberracji a transport i przygotowanie do obserwacji nie powinny być trudniejsze. To że Newton wymaga kolimacji to bzdet. To prosta i po pierwszym razie intuicyjna czynność i nie należy jej się obawiać. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 hours ago, Mariusz Psut said:

Moi Drodzy. 

Zaproponowane tu achromaty 102/500 i 120/600 to krótkoogniskowe światłosilne tubki do małych powiększeń i szerokich pół gwiezdnych. Na planetach chyba za bardzo nie poszaleją. 

Może lepszym pomysłem byłby tutaj 6" Newton na Dobsonie. Konstrukcja montażu to prosta drewniana skrzynka a tuba, choć długa do kolosów przecież nie należy. 15cm lustro chyba pokaże DSO równie dobrze (jak nie lepiej). Za to duże powiększenia na planety i Księżyc to pikuś i w dodatku pozbawione aberracji a transport i przygotowanie do obserwacji nie powinny być trudniejsze. To że Newton wymaga kolimacji to bzdet. To prosta i po pierwszym razie intuicyjna czynność i nie należy jej się obawiać. 

Dzieki za odpowiedz. Np taki https://www.bresser.de/en/Astronomy/BRESSER-Messier-6-Dobson.html?

Pozdrawiam

Edytowane przez ozimki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Joanna, ja też miałem na myśli tego Newtona na Dobsonie od SW (Sky Watcher), co linkuje Mariusz. Ewentualnie bardzo podobny, ale chyba lepszy nieco mechanicznie pod marką GSO. Jeden i drugi to optycznie Newton 150/1200. Ten od Bressera który Ty linkowałąś to Newton 150/750 też na Dobsonie. Ze względu na krótszą tubę może być łatwiejszy w transporcie, ale na planetach i Księżycu da minimalnie gorsze obrazki. Pierwsze dwa zatem (SW i GSO) bedą nieco bardziej uniwersalne (to sprawdzone konstrukcje), łatwiejsza kolimacja w razie potrzeby, lepiej pracuje z tanimi okularami itp. ALE, którykolwiek z tej trójki nie wybierzesz, w Twoich warunkach będzie dobrze. 15cm lustra to już jest spory teleskop i wiele potrafi. Jedynym minusem jeśli chodzi o zastosowania to jest niemal całkowity brak możliwości oglądania nim (tj. Newtonem) przyrody, dowolny refraktor jest łatwiej do tego zaadaptować. Ale tu (naziemne zastosowania) i tak praktyczniejsza będzie przyzwoita lornetka.

 Jedna uwaga praktyczna: Tuba 150/750 wchodzi w poprzek bagażnika małego auta (dł. ok. 70cm), natomiast z transportem 150/1200 (tuba ok. 115cm) już trzeba kombinować wzdłuż, np. składając połówkę tylnej kanapy. Istotne tylko, gdybyście mieli jakieś zdalne stanowisko obserwacyjne (u jakichś krewnych na wsi itp.) na rodzinne wakacje i musieli sprzęt wieźć z dwójką pociech i stertą bagaży :movingtongue: Aha, ten bresserowy może mieć niższy montaż, warto sprawdzić (zapytać dystrybutorów, na jakiej wysokości są czopy osi podniesienia Alt), ale nie nazwałbym tego stolikową wersją raczej.

 Jak już coś kupisz, daj znać, pomożemy "ujeździć" sprzęt.

Pozdrawiam

-J.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Można również wziąć pod uwagę refraktor Sky Watcher ED 72/420. Wprawdzie ma skromniejsze parametry jeśli chodzi o wielkość obiektywu oraz długość ogniskowej od wcześniej polecanych, ale oferuje lepszą jakość obrazu zwłaszcza na Księżycu i planetach.  Do przeglądu nieba z szerokokątnymi okularami również się sprawdzi. Jest też bardzo mobilny i stosunkowo niedrogi, Tuba mieści się w założonym budżecie na styk, ale z racji niewielkich gabarytów nie jest wymagająca jeśli chodzi o montaż. Używany AZ-3 można kupić za ok. 200 zł. 

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5467&lunety=Sky Watcher Evostar 72 ED OTA refraktor

Edytowane przez lumen
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

7-centymetrowy refraktorek do wizuala? Daj spokój! To jakieś totalne nieporozumienie. To już lepiej kupić lornetę o tej samej średnicy pod statyw... "Jakość obrazu" z 7cm apertury na Księżycu i planetach?! Śmiechu warte...  Praw fizyki nie oszukasz, rozdzielczość żadna z tak małej apertury. Dobierz też okulary do ogniskowej 400mm jak chcesz powiększenie >100x uzyskać.... Powodzenia. Do DS apertura zbierająca światło jak z większej lornetki. Ręce opadają na takie porady.

Takie małe refraktorki o świetnie skorygowanej optyce to są do robienia zdjęć obiektów głębokiego nieba, gdzie nie potrzeba dużej rozdzielczości. W obserwacjach pokona je każdy tani sprzęt o przyzwoitej aperturze. Gdybyś jej doradził 70/700, to by miało większy sens, bo łatwiej dobrać okulary. A i tak z powodu skrajnie małej apertury taki wybór byłby kompletną porażką. Autorka wątku ma warunki do użytkowania normalnego, pełnowymiarowego sprzętu, proponowanie jakichś miniaturek to robienie jej krzywdy. Sama proponowała z resztą 90/900, który choć też mały pobije tę 70-tkę na głowę... Jej budżet wystarcza spokojnie na 6" Newtona na Dobsie i ma gdzie go użytkować. Gdyby potrzebowała ultramobilnego sprzetu, to ktoś jej już 102/500 też proponował. Ale 7cm lunetka? Naprawdę?

Pozdrawiam

-J.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam WO Megrez 72/432 ED i do obserwacji wizualnych, zwłaszcza spontanicznych, ze względu na wygodę, korzystam z niego częściej niż z SW 120 ED.  Bardzo dobry do obserwacji nieba w szerokim polu, punktowe gwiazdki,  planety pokazuje ładniej niż wszystkie wymienione wcześniej achromaty  razem wzięte, a pod względem plastyczności i przestrzenności obrazu - daleko do niego 6" Newtonowi. Cóż, apertura to nie wszystko, ponieważ liczy się jeszcze jakość obrazu.  O mobilności, szybkości chłodzenia przed obserwacjami, czy samej ich wygodzie już nie wspomnę. Rozdzielczości w porównaniu z dużymi teleskopami brakuje mi  tylko na Księżycu, ale coś kosztem czegoś.  Nie da się kupić teleskopu, który byłby duży, lekki, krótki, bezaberracyny, uniwersalny i do tego tani.  

Edytowane przez lumen
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale rozdzielczości nie oszukasz. Wątpię,abyś tak małym sprzętem, nawet o znakomitej optyce, był w stanie wyłapać np. tranzyty cieni księżyców Jowisza. Nieprawdaż? To samo z zasięgiem obserwacji DS, z rozdzielczością tychże podobnie. No chyba nie będziesz wmawiał nam, a przede wszystkim autorce wątku (która siła rzeczy jeszcze się w tym nie orientuje), że np. widok takiej gromady kulistej M13 będzie w jakikolwiek sposób porównywalny między 70mm refraktorkiem a 6" Newtonem?Taki sam praktycznie obraz M13 jak w tym 70mm Megrezie zobaczy się w lornecie 15x70 za 1/3-1/2 ceny tego Megreza. Ja nie mówię, że obserwacje takim refraktorkiem nie są fajne. Tylko ich zakres jest bardzo ograniczony. To jest dobre dla kogoś, kto widział już niebo przez większe sprzęty i smakuje sobie szerokie pola itp. w przerwach między innymi obserwacjami albo gdy nie ma potrzeby wyciągać większego sprzętu. Sam tak czasem robiłem, dla wygody właśnie -jakieś koniunkcje z Ksieżycem, częściowe zaćmienia itp. z refraktorkiem 80/400 (dość nędznym skadinąd). Lornetki też czasem używam, jakby nie było. Ale proponowanie początkującemu drogiego sprzętu o skrajnie małej aperturze to okropna pomyłka wg. mnie. Jedynym uzasadnieniem byłyby jakieś ekstremalnie niekorzystne warunki obserwacyjno - lokalowe/logistyczne, wymagające sprzętu ultramobilnego "za wszelką cenę", a u Joasi nie zachodzi nic takiego. Do tego można znaleźć sprzęty mobilne o aperturze większej od tego Megreza, a tańsze i równie proste w użyciu. Były z resztą w tym wątku wymieniane.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
uzupełnienie
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, Jarek napisał:

 No chyba nie będziesz wmawiał nam, a przede wszystkim autorce wątku (która siła rzeczy jeszcze się w tym nie orientuje), że np. widok takiej gromady kulistej M13 będzie w jakikolwiek sposób porównywalny między 70mm refraktorkiem a 6" Newtonem? (...) Jedynym uzasadnieniem byłyby jakieś ekstremalnie niekorzystne warunki obserwacyjno - lokalowe/logistyczne, wymagające sprzętu ultramobilnego "za wszelką cenę", a u Joasi nie zachodzi nic takiego.

Przecież Joanna wyraźnie napisała, że mają 2 małych dzieci, które zabierają ze sobą i jak rozumiem jeździliby z nimi i z teleskopem na obserwacje czy na wakacje. A Ty jej proponujesz Newtona 6" (152/1200) na Dobsonie wiedząc, że w typowym samochodzie osobowym sama tuba zajmuje całe tylne siedzenie, zaś montaż - co najmniej pół bagażnika. A wiec najczęściej nie ma szans na to, aby z takim teleskopem pojechała gdzieś dalej cała 4-osobowa rodzina z dobytkiem, Dlatego odniosłem się do teleskopów o mniejszych gabarytach. Newtona 150/750 nigdy nie miałem, więc się nie wypowiadam na temat jego mobilności (ani tego, czy taka tuba na AZ-4 z wyciągiem zamocowanym na górze pozwalałaby dzieciom na wygodne obserwacje bez stania na stołku). Natomiast przez proponowany tutaj achromat 102/500 patrzyłem. Ze względu na dużą aberrację chromatyczną ten teleskop bardzo słabo wypada na planetach, a zwłaszcza na Jowiszu ( to w nawiązaniu do tranzytów jego księżyców, o których wspominałeś).  I podtrzymuję opinię, że dający lepsze jakościowo obrazy refraktor 72/420 ED jest wobec niego wartą rozważenia alternatywą. Tak samo jak względem wymienianych tutaj długich achromatów. Chociażby ze względu na lepsze możliwości obserwacji nieba w szerokich polach. Przecież  do takich SW 70/700 czy 90/900, o delikatnie mówiąc średniej jakości obrazu  i konstrukcyjnie wąskim polu widzenia, nie da się nawet włożyć okularów 2" (wyciąg tylko 1,25"). Ja do ogródka w tych pieniądzach też raczej kupiłbym Newtona 6 czy 8", ale wyjazdy z rodziną komplikują sprawę. Prawda jest też taka, że mniejszy teleskop pod ciemnym niebem z reguły pokaże więcej niż duży w zaświetlonym mieście. 

Edytowane przez lumen
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.