Skocz do zawartości

Hmmm...


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, HAMAL napisał:

Najbardziej rozwaliły mnie te pianki, oni bardziej chłodzą całą płytkę niż samą matrycę :)

To są termopady. Stosuje sie je wszędzie tam, gdzie szerokość szczeliny pomiędzy elementem chłodzonym a chłodzącym jest zbyt duża aby użyc pasty ze względu na konstrukcję mechaniczną urządzenia. Posiadają różne stopnie przewodnictwa termicznego stąd też różne materiały z których zostały wykonane (różne ich gęstości).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartosz napisał:

Tak z ciekawości, czy kamera przetrwa/przetrwała te operacje. Czy jest szansa, że te "bebechy" upakujesz do opakowania z powrotem?

Ja nie zabieram się za takie operacje, bo po pierwsze się nie znam, po drugie zawsze zostaje więcej części niż było na początku :)

To nie jest problemem, gorzej będzie z prostopadłością matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No strasznie biednie to wygląda :) Po co zmodyfikować obudowę żeby zmniejszyć szczelinę, lub chociaż dać jakieś podkładki miedziane, skoro można zrobić kanapeczkę z termopadów. Ja do swojej ASI120 mam zlutowany płaskownik miedziany z prętem miedzianym :D jak to zmontuję, to wstawię zdjęcia

 

Przypomina mi to pewnego "wysokiej jakości" DACa (płytka bez obudowy) na układzie SABRE ES9018K2M, czyli ma być niby dobrze, rezystory vishay, kondensatory nichicon, próbkowanie 384kHz po I2S, zasilanie symetryczne z trafo +/-14V, pozłacane gniazda, czego tam miało nie być, za niecałe 70zł. Nic ino brać. Jak siadłem i sprawdziłem, to rzeczywiście wszystko było, ale układowo zrobione tragicznie, od zasilania po tor audio. Nierozdzielone zasilanie części analogowej i cyfrowej, nierozdzielone masy. Te dwa vishaye i dwa nichicony nie były w torze audio (tam były noname, albo tantale i zwykłe rezystory smd), a zasilanie części analogowej było asymetryczne 5V (tak, NE5532 pracował na +5V). Tak, przy +14 otrzymywanym z transformatora. Tak, -14V otrzymane z transformatora nie było w ogóle używane :D I w sumie nic dziwnego że rezultat był jaki był, czyli duże szumy i zniekształcenia. Droższe urządzenia wcale nie są lepiej zrobione i też lecą na skróty, no może nie aż tak, ale też trzeba uważać...

 

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lkosz napisał:

Droższe urządzenia wcale nie są lepiej zrobione i też lecą na skróty, no może nie aż tak, ale też trzeba uważać...

Skąd Chińczycy mieli wiedzieć, że w Polsce znajdzie się taki Hamal i obnaży ich termopadową kanapkę. Swoją drogą od d.. strony kamerkę już rozkręcałem, ale od przodu ze względu na brak patentu na prostopadłe (lepsze niz fabryczne jak kto woli) ustawienie matrycy dałem sobie spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczne, czyli śrubki na maxa bo matryca mała i jakoś tam będzie :D tak, jak się okazało, było u mnie, wątpię, aby w innych podobnych było lepiej :) 

 

 

W Atiku to np wyglądało tak http://indexhamal.pl/astrofotografia/AtikTitanMod.htm

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HAMAL napisał:

Fabryczne, czyli śrubki na maxa bo matryca mała i jakoś tam będzie :D

Moja matryca jest trochę większa. Fabryczne, czyli jakość gwiazd na zdjęciach była zadowalająca. Oczywiście nie musi to świadczyć o idealnie prostopadłej matrycy, równie dobrze może być ona przekoszona, a ja zniwelowałem to przekoszoną w przeciwnym kierunku złączką :) Ale masz rację, ZWO wkłada pod PCB z matrycą niesprężyste podkładki z tworzywa o ile się nie mylę. Także w dół można regulować w pewnym minimalnym zakresie, ale do góry matrycy nic nie wypchnie.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, seg napisał:

Ale masz rację, ZWO wkłada pod PCB z matrycą niesprężyste podkładki z tworzywa o ile się nie mylę. Także w dół można regulować w pewnym minimalnym zakresie, ale do góry matrycy nic nie wypchnie.

Dokładnie, mogą kontrować/wypychać jedynie rzeczone pianki co jest bzdurą, dlatego ja wywaliłem te plastykowe mini śrubki kontrujące i dałem własne podkładki z gumy. Zobaczymy jak się sprawdzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja zrobię "Hmmm" :) Guma chyba nie jest najlepszym materiałem. Starzeje się z czasem, traci właściwości. Dodatkowo w komorze wieje chłodem ;) Może lepiej podkładka z przyciętego wężyka silikonowego o wewnętrznej średnicy fi=3mm? Jakie tam są śruby? M3? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

Skąd w ogóle pomysł, że to izolacja termiczna? Przecież wyraźnie widać, że różowy termopad leży na tym białym, więc biały musi przewodzić ciepło. (...)

Dzięki Mateusz za wyjaśnienie. Pomysł jest stąd, że laminat płytki (najprawdopodobniej FR4) jest dość dobrym izolatorem termicznym, więc chłodzenie przez płytkę nie może być wydajne. Dlatego myślałem że w białej piance jest wycięcie na różową...
Wyszło im chyba, że lepiej chłodzić wszystko nawet przy dużych "stratach zimna" niż podłączać się małym przekrojem do samej matrycy.

Zdaje się, że jedyna optymalizacja chłodzenia w tej kamerce polega na maksymalizacji mocy Peltiera.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mareg napisał:

Wyszło im chyba, że lepiej chłodzić wszystko nawet przy dużych "stratach zimna" niż podłączać się małym przekrojem do samej matrycy.

Przy lodowatej matrycy a ciepłej płytce mimo niskiej wilgotności w komorze mogły być większe problemy z rosą, tak mi wyszło z obserwacji przy budowaniu moich kamer.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bartolini napisał:

Ciekawe ile % mocy odbiera to piankowe "toffi" w środku bezpośrednio z obudowy chipa, a ile jest odbierane przez PCB?

Trzeba by pewnie złożyć kamerę bez "toffi" i zobaczyć do jakiej temperatury schładza się matryca.

Nie kuś, proszę Cię :D 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, HAMAL napisał:

Nie kuś, proszę Cię :D

Buhahaha. Hamal już tam trzeciego mini Peltiera widzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bartolini napisał:

Ciekawe ile % mocy odbiera to piankowe "toffi" w środku bezpośrednio z obudowy chipa, a ile jest odbierane przez PCB?

Trzeba by pewnie złożyć kamerę bez "toffi" i zobaczyć do jakiej temperatury schładza się matryca.

Chłodzenie całego PCB nie jest bez sensu, bo mimo słabej przewodności cieplnej, ma dużą powierzchnię w stosunku do tego okienka na środku matrycy, więc coś tam ciepła przez to PCB płynie. W PCB są metalizowane przepusty, które w końcu łączą się z czipem i to może być najlepsze połączenie termiczne przez PCB.
Wydaje mi się, że założeniem chłodzenia w tej kamerce jest chłodzić całą komorę z czipem, więc w takim przypadku chłodzenie PCB też ma sens.

Jedyne co można by optymalizować, to "straty zimna" z komory czipa, ale tu zdaje się możliwości w fabrycznej obudowie są ograniczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HAMAL napisał:

Fakt, ale mogli tp lepiej zaprojektować (mniejsza odległość matryca-radiator) i dzięki temu jeden termopad, a nie kanapka ze stratami na grubości i każdym złączu termopad-termopad. Kiedyś w Dell'u widziałem termopad z pianki z dodatkiem sproszkowanego metalu. Plus - lepsze przewodnictwo cieplne, minus - przewodnictwo elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mareg napisał:

Jedyne co można by optymalizować, to "straty zimna" z komory czipa, ale tu zdaje się możliwości w fabrycznej obudowie są ograniczone.

A mi się wydaje, że dla uniknięcia problemu rosy czy na matrycy czy na obudowie i szybce okienka, założenie jest takie, matryca i płytka zimne, obudowa kamery od radiatora się nagrzewa, w zakresie powietrza w komorze ma dojść do płynnego powietrznego przejścia temperaturowego między zimnem i ciepłem.

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mareg napisał:

Chłodzenie całego PCB nie jest bez sensu

Sensownie zaprojektowana PCB posiada kilka warstw i jeżeli oprócz przelotek na kilku warstwach rozlejesz masę, to termicznie jest to bardzo korzystne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem w internetach i chyba znalazłem te pianki - strona 16-17:

https://www.parker.com/literature/Chomerics/Parker Chomerics Thermal Catalog.pdf

Ta różowa (579) będzie mięciutka  a żółta (580) jak miękka guma. Przewodność  cieplna to 3 W/mK

 

Czysty laminat (tak na szybko) ma 0.2-0.4 W/mK:

https://www.multi-circuit-boards.eu/en/support/thermal-management.html

 

Ale biorąc pod uwagę łączną powierzchnię połączeń lutowanych, może być, że przez PCB obierane jest więcej ciepła. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, HAMAL napisał:

A mi się wydaje, że dla uniknięcia problemu rosy czy na matrycy czy na obudowie i szybce okienka, założenie jest takie, matryca i płytka zimne, obudowa kamery od radiatora się nagrzewa, w zakresie powietrza w komorze ma dojść do płynnego powietrznego przejścia temperaturowego między zimnem i ciepłem.

 

 

W takim razie, aby zmniejszyć temperaturę matrycy bez ruszania mocy Peltiera, mamy następujące możliwości:

 

1. Zmniejszyć temperaturę obudowy przez poprawę jej chłodzenia. Znacznie upraszając na potrzeby tej dyskusji załóżmy, że gradient temperatury obudowa/matryca jest stały. Wtedy obniżenie temperatury obudowy powoduje takie samo obniżenie temperatury matrycy. W rzeczywistości ten gradient nie będzie stały (np. większa różnica temperatury -> większe "straty zimna"), więc spadek temperatury matrycy będzie mniejszy, ale będzie. 

2. Zwiększyć dystans od płytki do obudowy, aby wymiana ciepła była jak najmniejsza -> "szersza" obudowa. Przy zmniejszeniu "strat zimna" temperatura w komorze powinna spaść.

3. Zmniejszyć rezystancję termiczną Peltier - matryca. Ale jak wynika z dyskusji tutaj, pole manewru w tym temacie jest ograniczone.

 

Jak myślicie, czy 1. wchodzi w rachubę ?

O ile temperatura obudowy w okolicach matrycy jest wyższa od otoczenia ?

Jeśli to jest parę stopni, to może warto wypróbować jakiś dodatkowy wentylatorek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób przerabiając amatorsko ASI120 chłodziło obudowę peltierami przyczepionymi do zada, potem walczyli z rosą na obudowie oklejając ją gruubo piankami, ale przegrali walkę z rosą ma matrycy okienka. Potem próbowali podgrzewać samo okienko dla równowagi a ono blisko matrycy jest. Obudowa nie może być bezkarnie schładzana z uwagi na rzeczone okienko.

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.