Skocz do zawartości

Testy montażu Wirus 2020


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku nieudanych podejściach ( za zimne noce) wreszcie usiadłem do testów Wirusa 2020. Wygląda skromnie przy swoim starszym bracie, no ale tamten dźwiga 128 mm o ogniskowej 1040 i kupę osprzętu. :)

Na Wirusie powiesiłem Canona 1100D z Tamronem 70-300. Kadr nieco poniżej Łabędzia.

 

stan.thumb.JPG.02bebc8bc19e7e0b3af44a9641fc4a5e.JPG


1. Ustawianie na biegun.
Tu-tak jak przewidywałem - pierwsze schody. Montaż ma zabudowaną w sofcie półautomatyczną procedurę ustwaiania na Polaris. Działa ona w sposób następujący:
- poziomujemy montaż ( ta duża poziomica świetnie w tym pomaga)
- montaż parkujemy w pozycji HOME
- wyłączamy tracking albo najlepiej zasilanie, bo soft ma defoltowo włączony tracking.
- wykorzystując siatkę ( w Canonach jest taka opcja) albo np. krzyż w Maximie ( crosshairs) centrujemy śrubami podstawy Polaris. Musimy zrobić kilka iteracji, poprawiając poziomowanie montażu w osi wschód-zachód, bo inaczej procedura ustawiania na Polaris nie zadziała prawidłowo.
- włączamy zasilanie
- Soft pyta: "Pointed at Polaris?"[Yes][No][Cancel] wybieramy [Yes]
- Soft pyta: "Set current Ha" - podajemy aktualny kąt godzinowy ( dowolna aplikacja pokazująca położenie Polaris pokazuje ten parametr)- wpisujemy i zatwierdzamy - soft informuje - STORED
- Nawigujemy w menu do zakładki GO. Defoltowo soft wskazuje POLARIS. Zatwierdzamy.
- Soft obraca montaż i ustawia Polaris w nowej pozycji.
- operując śrubami ustawiamy Polaris na środku krzyża/siatki.
Zrobione! Proste i skuteczne ale.....
Warunkiem zadziałania tej procedury jest idealne zgranie osi obiektywu z osią obrotu RA ( bo działa on tutaj jako lunetka biegunowa) . Jedyne 100% skuteczne rozwiązanie to takie, jak zaproponował twórca projektu - wydrukowana obejma trzymająca obiektyw. No ale nie każdy obiektyw ma taki nieruchomy fragment pozwalający solidnie zamocować obiektyw z aparatem i to jeszcze w środku ciężkości. Sam się o tym przekonałem, bo moje wspaniałe łoże do Canona z Tamronem 7-300 bynajmniej centralnie obiektywu nie trzymało. Muszę nad tym popracować. Na razie pomogłem sobie metodą dryfu i zacząłem testy.
2. Kalibracja.
Może się okazać, że pomimo dokładnego ustawienia na biegun dalej mamy poziome kreseczki a nie punktowe gwiazdy. Wynika to z rozrzutu parametrów silników, przekładni, drukarki i wielu innych elementów- w skrócie prędkość trackingu jest za mała albo za duża. Twórca przewidział to : nawigujemy do zakładki CAL w menu , potem SPEED Calibratn i mamy wartość defoltową SPEEDfactor : 0.9999. Mój montaż wymagał wartości 0.9980 dla właściwego prowadzenia.
3. Funkcja GoTo.
Działa dwojako: można " z palca" wpisać w menu wymagane parametry RA i DEC i montaż pojedzie do wskazanej pozycji. Tego nie sprawdzałem , bo miałem Wirusa podłączonego do Maxima ( druga metoda) i sterowałem GoTo z jego poziomu. Powiem tak - z obiektywem o ogniskowej 135 mm trafiał tam gdzie chciałem z wystarczającą precyzją. Nie musiałem poprawiać.
4. Testy wykonałem według następującej systematyki:
- dla każdej z trzech wybranych ogniskowych wykonałem po 10 ujęć 120 sekund. Dodatkowo dla najkrótszej i najdłuższej po 10 ujęć 300 sekund.
- Tamron przymknięty do f5.6
- ISO 6400.
5. Wyniki:
- ogniskowa 70 mm, czas 120 sekund - wykorzystanie 90% ( 1 klatka poszła do kosza)
- ogniskowa 70 mm, czas 300 sekund - wykorzystanie 90% ( 1 klatka poszła do kosza)
- ogniskowa 135 mm, czas 120 sekund - wykorzystanie 90% ( 1 klatka poszła do kosza)
- ogniskowa 180 mm, czas 120 sekund - wykorzystanie 80% ( 2 klatki poszły do kosza)
- ogniskowa 180 mm, czas 300 sekund - tutaj mam wątpliwości czy kable nie przeszkodziły, ale zabrakło czasu na powtórzenie testu.
Pojedyncze klatki poniżej. Tylko DDP i obcięcie czerni , bez kalibracji i jakiejkolwiek obróbki.
Teraz testy z guiderem mnie czekają. Montaż ma guiding W OBU OSIACH.

120 sekund 70 mm

69650902_120sek_70mm.thumb.jpg.7e0c5272a468e264e9a86bd4ba20f1db.jpg

120 sekund 135 mm

120s_135mm.thumb.jpg.9e78d6208babff22c0b4c65d26bf4c98.jpg

120 sekund 180 mm

120sek_180mm.thumb.jpg.dcf1ca1a14bd602415edd4fae78a3291.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowuje setup do testów Wirusa z guiderem.

Konfiguracja sprzętu: Wirus, Miniguider z tego tematu  i Canon EOS 1100 D z obiektywem Tamron 70-300 ustawionym na 135 mm. Na takiej ogniskowej będę testował. Sesją steruje Maxim , ale zrobię też próby na PHD 2

Guider jest zainstalowany na łożu aparatu. Kilka fotek poniżej.

2106034906_screenconfig.jpg.7a7202d3051f16e53c02f53daa725f38.jpgimage1.thumb.jpeg.45ccd8e5bc601f7b3b9ac9d497125fef.jpegIMG_0992.thumb.JPG.59b0e207f4468a56a5b6b0d580af7537.JPG

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W nocy próbowałem uruchomić guider na PHD 2 dla montażu Wirus.

Niestety pojawił się taki komunikat:

1769689921_bladkalibracji.jpg.e4d06c8d468949b8fe28b169f08a033a.jpg

Może ktoś mi przybliżyć temat? Logów nie ma niestety.

Pocieszające jest to, że PHD nie miał problemów z wyszukaniem gwiazdki z moim guiderkiem 30/135 i kamerką. Trochę trzeba pokuglować parametrami naświetlania ale działa !

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.