Skocz do zawartości

Messier 39


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie nie używam :-) Przyznam, że osobiście nie jestem fanem takich programów.

W moim przypadku ustawiam kadr, następnie ostrość. Skrypt przy zmianie temperatury refokusuje o zadaną wartość pomiędzy ekspozycjami a offsety załatwiają sprawę przy zmianie filtrów.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie ma w tym wypadku mowy o automatycznym fotografowaniu kilku obiektów podczas nocy oraz przejściu przez meridian ale za to nie tracę czasu na focusowanie, plate solving i inne operacje.

Czasami śpię więcej lub mniej choć podczas akwizycji zawsze jestem nakręcony i rano trzeba to odchorować :-)

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość Focus Max praktycznie tylko raz na początku chyba, że bardzo mi zależy na zdjęciu to poprawiam w trakcie. Dach otwieram zawsze sam, zamyka się sam nad ranem w oparciu o odczyt z czujnika pogody AAG CloudWatcher. Meridian sam obracam. Oczywiście korzystamy z CCD commandera, który sam wykona refocus i meridian ale ja mu nie ufam :-)

Edytowane przez Jarzyna B.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jarzyna B. napisał:

No właśnie nie używam :-) Przyznam, że osobiście nie jestem fanem takich programów.

W moim przypadku ustawiam kadr, następnie ostrość. Skrypt przy zmianie temperatury refokusuje o zadaną wartość pomiędzy ekspozycjami a offsety załatwiają sprawę przy zmianie filtrów.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie ma w tym wypadku mowy o automatycznym fotografowaniu kilku obiektów podczas nocy oraz przejściu przez meridian ale za to nie tracę czasu na focusowanie, plate solving i inne operacje.

Czasami śpię więcej lub mniej choć podczas akwizycji zawsze jestem nakręcony i rano trzeba to odchorować :-)

 

Bogdan mam dokładnie tak samo. Pomimo posiadania zdalnego obserwatorium wszytko uruchamiam ręcznie ( w sensie wysyłam polecenie wykonania danego zadania).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

Ja jednak wolę to widzieć i czuć

A mnie z kolei cieszy widok, że ustawiłem i skonfigurowałem cały mój setup tak, że wszystko robi sam, oczywiście pod moim czujnym okiem :) 

 

12 minut temu, Jarzyna B. napisał:

Pogadajcie z MaPą

A jak robi @MaPa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan ma "softowego cykora"... :) Poza tym, nie zawsze jest czas aby ten program napisać.

CCDC ma swoje wady, ale dobrze zaprogramowany działa super. Jego specyfika powoduje, że manualne sterowanie jest szybsze. Osobiście jednak wolę program + spanko:banan:

Zabezpieczenia w e-Eye teoretycznie nie pozwalają na awarię, ale to tylko elektronika. Najfajniejsze w całej sprawie jest to, że tam daleko coś się smaży, a przez (jakiś) komunikator spędzamy wspólnie czas przy... czymś..., czego nie dałoby się wysuszyć np. podczas sesji wyjazdowej!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jarzyna B., @Tom-cio czy offsety w Chroma maja jakiekolwiek znaczenie dla punktu ostrosci przy Twoim f5.2 lub f7?

Mocno róznią sie one gubościa w porównaniu do tego co deklaruje producent?

 

Musze u siebie zrobic testy, ale szkoda mi nocy. Poza tym moze sie okazać, ze nie sensownego mi nie wyjdzie.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Tom-cio napisał:

Bogdan ma "softowego cykora"... :) Poza tym, nie zawsze jest czas aby ten program napisać.

CCDC ma swoje wady, ale dobrze zaprogramowany działa super. Jego specyfika powoduje, że manualne sterowanie jest szybsze. Osobiście jednak wolę program + spanko:banan:

Zabezpieczenia w e-Eye teoretycznie nie pozwalają na awarię, ale to tylko elektronika. Najfajniejsze w całej sprawie jest to, że tam daleko coś się smaży, a przez (jakiś) komunikator spędzamy wspólnie czas przy... czymś..., czego nie dałoby się wysuszyć np. podczas sesji wyjazdowej!!!

No tak Tomek masz rację i przyznam się publicznie, że po prostu nie ogarniam programowania w CCD commanderze  :haha:

 

12 minut temu, Tayson napisał:

@Jarzyna B., @Tom-cio czy offsety w Chroma maja jakiekolwiek znaczenie dla punktu ostrosci przy Twoim f5.2 lub f7?

Mocno róznią sie one gubościa w porównaniu do tego co deklaruje producent?

 

Musze u siebie zrobic testy, ale szkoda mi nocy. Poza tym moze sie okazać, ze nie sensownego mi nie wyjdzie.

Nie no Tomek offsety obowiązkowo  muszą być wprowadzone. Podczas jednej z bardzo dobrych seeingowo  nocy wykonałem takie obliczenia i różnice są dość duże.

Co potwierdziłem fotografując M39 ostrość utrzymała się bardzo precyzyjnie do rana przy zmianie filtrów. Podczas tej właśnie nocy zanotowałem spadek temperatury o 5.9 stopnia celsjusza czyli całkiem sporo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.