Skocz do zawartości

Docelowy zestaw ES 82* do GSO Dobson 8


Przemotar

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie - chcę skompletować docelowy zestaw ESów 82* do Dobsona GSO 8"

 

Aktualnie posiadam okulary:

ES 14mm 82*,

ES 6.7mm 82*,

GSO SV 30mm 70*

(+ kitowy plossl 9mm, którego nie używam oraz zestaw SVBony 62* 4mm, 10mm, 23mm, które kupiłem z ciekawości i raczej nie będę ich używał).

 

Zestaw chciałem wzbogacić o dwa kolejne ESy 82*:

ES 24mm - żeby wyrównać wszystkie okulary do tego samego poziomu chciałem zastąpić GSO 30mm tym okularem. Jedyne co mnie zastanawia to czy brać 24mm czy lepiej 30mm.

ES 8.8mm - głównie do mniejszych DSów, żeby widzieć jednak je jaśniej niż w 6.7mm

 

Zestaw okularów ma być do wszystkiego: DSy, Księżyc, planety.

 

Docelowo zestaw składałby się z okularów ES 82*:

24mm - przeglądowy

14mm - duże DS

8.8mm  - małe DS

6.7mm - planety i Księżyc

 

Jeśli chodzi o jakość nieba to w miejscu zamieszkania mam słabe niebo - zarówno jeśli chodzi o powierzchnię  jak i zaświetlenie (7 klasa w skali Bortla jasność 3.61 mcd/m2) - ale tutaj oglądam już  coraz rzadziej - głównie Księżyc i planety (pogodziłem się z tym, że w domu ten teleskop się marnuje i trzeba go brać na wyjazdy gdzie jest dobre niebo). Docelowo porządne obserwacje planuję wykonywać już gdzieś w Bieszczadach (niebo 2 klasy Brotla jasność 0.187 mcd/m2) oraz na Podlasiu ( ~0.2mcd/m2). Czasami jeżdżę też w bliższe miejsce, gdzie mam jasność  0.312 mcd/m2.

 

Co sądzicie o tym zestawie? Główny dylemat to te dwa okulary które chcę dokupić: brać 24 czy 30mm oraz czy 8.8mm do tego zestawu jako okular do małych DS zamiast 6.7mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, astrokarol napisał:

Czy możesz zostawić sobie tego 30 mm i 6,7 mm ?

Jasne. 6.7mm zostawiam na pewno bo jest świetny do planet i Księżyca. 30mm chciałem zastąpić tym 24mm i 30mm sprzedać, bo po co mi dwa długoogniskowe okulary? Jeśli będę miał 24mm 82* to ten 30mm 70* będzie jeszcze do czegoś przydatny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu

światłosiła_teleskopu = 6

źw_dla_24mm = 24mm/6=4mm

źw_dla_14mm = 14mm/6=2,3mm

źw_dla_8.8mm = 8.8mm/6=1.5mm

źw_dla_6.7mm = 6.7mm/6=1.1mm

 

Ja bym zostawił 24mm, 14mm, i chyba jednak 8,8mm.

Do planet kup jakieś ortho 6mm.

I to czego brakuje najbardziej, ES30mm 82stopnie. Ale ten ostatni swoje kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Przemotar napisał:

będzie jeszcze do czegoś przydatny?

Jak możesz zostawić to zostaw. A nawet wymień na np. ~35 mm z polem 68 stp. Źrenica 6-7 mm przyda się do np. Veila, NGC 7000 itp. Choć moim zdaniem kup go na końcu bo ten 24 mm już fajnie da radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjacek napisał:

źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu

światłosiła_teleskopu = 6

źw_dla_24mm = 24mm/6=4mm

źw_dla_14mm = 14mm/6=2,3mm

źw_dla_8.8mm = 8.8mm/6=1.5mm

źw_dla_6.7mm = 6.7mm/6=1.1mm

 

Ja bym zostawił 24mm, 14mm, i chyba jednak 8,8mm.

Do planet kup jakieś ortho 6mm.

I to czego brakuje najbardziej, ES30mm 82stopnie. Ale ten ostatni swoje kosztuje.

ES 6.7mm nie jest dobrym rozwiązaniem do planet?
Między ES30 a ES24 różnica wydaje się dosyć niewielka. Czy rzeczywiście warto mieć je oba? Dodam, że raczej wolę mieć okularów mniej niż więcej żeby się niepotrzebnie nie zastanawiać którego używać ;) Dlatego myślałem na ograniczeniu się do tych 4 egzemplarzy ES 82*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Przemotar napisał:

ES 6.7mm nie jest dobrym rozwiązaniem do planet?

Żaden wielosoczewkowy okular z wbudowanym barlowem nie jest :(

Klasyka mówi, by do planet używać ortoskopów, ale tu nie schodziłbym poniżej 9mm

W Maku 180/2700 działa to świetnie, dając ultra-kontrastowe obrazy przy 300x (mam University Optic, 9 i 12,5)

Natomiast w APO o ogniskowej 480mm używam albo samego Vixena LV 7 mm (68,5x) albo - jeśli atmosfera pozwala - UO 9 mm + barlow Vixen "De Luxe 2x", co daje 107x

 

Ja bym sobie optykę zestawił następująco

- 40mm / około 70* (WO SWAN lub UO Koenig MK-70 - miałem go na Astrozlocie, były "achy" i "ochy", baaaardzo trudny do dostania....)

- 31mm / koło 70* Baader Hyperion

- 20 mm / 68* ES lub Vixel LVW 22 mm /65*  

- 14 (masz)

- 6,7 (masz)

ORAZ coś klasycznego do planet: orto 9mm lub coś z ofery Pentaxa XW.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam GSO 8" i tylko trzy okulary:

1. ES 6,7mm 82 - na planety

2. ES 14mm 82 - na większość DSów

3. ES 30mm 82 - na rozległe obiekty typu Veil, Andromeda, Chichoty.

 

Też myślałem, że może coś dokupić, np. Es 24 lub Es 20 100 stopni. Po miesiącu rozważań doszedłem do wniosku,że taki zestaw jest dla mnie optymalny i w zupełności wystarcza. Raz, że nie muszę kombinować i przekładać co chwilę okularów podczas obserwacji, a dwa że tych obserwacji jest tak naprawdę tyle, że po prostu szkoda mi kasy na kolejny okular, który będzie leżał :) Wolę wyciskać jak najwięcej z tego co już mam.

 

Obawiałem się kupna 30, czytałem że za ciężki, że za duża ŹW itp. itp. Jak się okazuje widoki w nim są spektakularne i w zasadzie to mój ulubiony okular dzięki któremu "nurkuję" w kosmos. Odrzuciłem 24 gdyż nie planuję kupna gso 10", a do tego wyżej wymienione obiekty mieszczą się lepiej w 30 niż 24 :)

 

W mojej ocenie im mniejszy wybór okularów tym lepiej, kluczem jest wyciskanie jak najwięcej z tego co się ma i szukanie pozytywów.

 

Do planet najlepiej jakiś BCO, ale chciałem coś z większyn polem stąd wybór padł na ES 6,7.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, dexter77 napisał:

Mam GSO 8" i tylko trzy okulary:

1. ES 6,7mm 82 - na planety

2. ES 14mm 82 - na większość DSów

3. ES 30mm 82 - na rozległe obiekty typu Veil, Andromeda, Chichoty.

 

Też myślałem, że może coś dokupić, np. Es 24 lub Es 20 100 stopni. Po miesiącu rozważań doszedłem do wniosku,że taki zestaw jest dla mnie optymalny i w zupełności wystarcza. Raz, że nie muszę kombinować i przekładać co chwilę okularów podczas obserwacji, a dwa że tych obserwacji jest tak naprawdę tyle, że po prostu szkoda mi kasy na kolejny okular, który będzie leżał :) Wolę wyciskać jak najwięcej z tego co już mam.

 

Obawiałem się kupna 30, czytałem że za ciężki, że za duża ŹW itp. itp. Jak się okazuje widoki w nim są spektakularne i w zasadzie to mój ulubiony okular dzięki któremu "nurkuję" w kosmos. Odrzuciłem 24 gdyż nie planuję kupna gso 10", a do tego wyżej wymienione obiekty mieszczą się lepiej w 30 niż 24 :)

 

W mojej ocenie im mniejszy wybór okularów tym lepiej, kluczem jest wyciskanie jak najwięcej z tego co się ma i szukanie pozytywów.

 

Do planet najlepiej jakiś BCO, ale chciałem coś z większyn polem stąd wybór padł na ES 6,7.

Czyli podobne podejście jak ja i też chęć ograniczenia do 3 okularów :) I teraz mam dylemat czy brać 24mm czy 30mm. Nie planuję kupować większego teleskopu, a nawet gdyby kiedyś mnie naszła taka ochota to nie widzę problemu w wymianie okularów. Jak widać zdania są podzielone: jedni mówią żeby brać 24mm, drudzy 30mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wszystko zależy.. :) ES 30 będzie dobry w 8", gorzej w 10" - tutaj lepiej już 24mm. Spora różnica jest też w cenie. Do tego pytanie jakie masz niebo, jeśli dość ciemne to 30mm będzie ok. Do szerokich obiektów 24mm to za mało. Ja akurat wszystkie esy kupiłem na giełdzie, więc brałem co było (24 nie było), a do tego cenowo wyszło mnie to przyzwoicie :)

Czy dałbym 1500 zł za nowe 30mm? Raczej nie, ale nie dałbym również 1200 zł za 24mm :) Problem w tym, że ES 30 na giełdzie w zasadzie nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemotar napisał:

A czy nie ma problemów z balansem tuby po założeniu takiego kilogramowego okularu (30mm) do Dobsona 8"?

Mam ES 14 mm 100°. To prawie kilogram. Do tego Morfeusza 9 i maleńkiego SLV 6. Przesunąłem tubę na łożyskach i dość mocno dokręcam (ale bez przesady) łożyska by przy zmianie ciężaru nie dawała piona. Kwestia wyczucia.

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2020 o 22:15, Przemotar napisał:

Nie planuję kupować większego teleskopu, a nawet gdyby kiedyś mnie naszła taka ochota to nie widzę problemu w wymianie okularów.

Jednak już rozglądam się za Dobsonem 10" :D Po moich obserwacjach z ostatniego weekendu mój apetyt żeby zobaczyć więcej nagle wzrósł ;) A na razie i tak zdecydowałem że wolę okular 30mm zamiast 24mm, bo w sumie dopiero teraz pierwszy raz zobaczyłem co to znaczy ciemne niebo i jakie piękne widoki są na małym powiększeniu.

Swoją drogą największy apetyt narobiłem sobie chyba na Veila, bo z samym okularem 30mm w ogóle nie widziałem mgławicy, ale jak założyłem filtr SVBony UHC to coś tam lekko już się pojawiło ;) Planuję kupić filtr O-III z nadzieją, że pokaże mi jeszcze trochę. I w sumie dlatego też rozglądam się za Dobsonem 10" bo chciałoby się jeszcze więcej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.